Diyet Listeleri
Trend

Low Carb (Düşük Karbonhidrat Diyeti)

Düşük Karbonhidrat Diyeti ile Kilo Verin

Low Carb Diyet, günümüzde en aşina olunan diyet çeşitlerinden biri haline gelmiştir. LowCarb teriminin manası ise, düşük karbonhidrat anlamına gelmektedir. Bundan dolayı diyete düşük karbonhidrat diyeti de denir.
Bu diyetin temel özelliklerinden biri, düşük karbonhidrat alırken, yüksek yağ ve protein alınmasıdır. Bahsedilen beslenme şekline ise, Low Carb denilmektedir. Bu beslenme şeklinde, günlük besin öğelerinin çoğu yağ ve proteinden alınır, şeker, nişasta gibi karbonhidrat değeri yüksek olan besinlerden uzak durulmaktadır.
Low Carb diyeti, oldukça az tüketilen karbonhidrat sayesinde kilo vermeyi ve yağ yakımı hızlandıracaktır. Diyet sürecindeyken gerekli olan kurallara uyulduğu taktirde hem kısa sürede hem de sağlıklı bir şekilde yağ yakarak kilo verilmektedir.

 Diyet sebze yemekleri tarifleri

Karbonhidrattan uzak durun

Low Carb Diyetinin İnsan Vücuduna Olan Faydaları

Low Carb Diyet türünün insan vücuduna olan faydaları saymakla bitmez ama en belirgin faydalarında biri, vücuda düşük seviyede alınan karbonhidrat sayesinde kan şekerinin gün içerisinde ki yükselip düşmeleri, düzenlenir ve stabil bir hale gelir.
Kişinin kan şekerinin normal olması, gün içerisinde kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır, bu nedenle Low Carb diyeti, kan şekeri oranı düzensiz olan kişilerin kesinlikle tercih etmesi gereken bir diyet türüdür.
İnsülin, yağ depolayan bir hormondur, kan şekerinin normal bir hale gelmesi, yağ yakımı hızlanması yani kilo vermek demektir. Aynı zamanda bu diyette karbonhidrat tüketilmemesi, kalori açığı oluşturacaktır, yani kısa ve hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlayacaktır.

 Protein Diyeti Nasıl Zayıflatır

Düşük karbonhidrat diyeti ile

 5 Günlük Diyet Listeniz Hazır

Low Carb Diyetinin Zararları

Low Carb Diyeti, insan vücuduna faydalı olduğu kadar zararlı da olabilmektedir. Bunun nedeni ise, vücuttan aniden çıkarılan ve yüksek oranla tekrar alınmayan karbonhidratın vücutta yaratacağı açıklar olacaktır. Bu açıklar insan sağlığını tehlikeye sokabilecek türdendir ve bu diyet türü faydalı olduğu gibi zararlı bir hale de gelebilmektedir.
Karbonhidrat eksiğinin vücutta yaratacağı sağlık problemleri ise; vitamin ve mineral kaynakları azalacak, lif eksikliğinin yaratacağı problemlerden dolayı kabız sorunu, karbonhidrata bağlı olan metabolizmanın yavaşlaması, glikojen eksikliği nedeni ile oluşan performans kaybı gibi sorunlar başta olmak üzere birçok sorun oluşabilmektedir. Bu diyeti belirli aralıklarla uygulamak insan sağlığı açısından çok daha yararlı olacaktır.
Bir de Paleo diyetine bakmanızı öneririm. paleo diyeti

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..