SağlıkSağlıklı Beslenme

Lifli Besinler ve kolesterol ile mücadelesi

Lifli besinler sağlık kaynağı

Çoğumuz, kanımızda bulunan yüksek miktarda kolesterolün nelere yol açabileceğinin bilincindeyiz. Dolayısıyla, kolesterol düzeyinin 200 mg/ dl’yi aşmaması için özen göstermemiz gerekir. Lifli besinler ve lif yoğunluğu yüksek bulunan gıdalar, hem dolaylı olarak, hem de doğrudan kolesterol düzeyini düşük tutmamız için bize destek verirler.
Suda eriyen lifli besinler de kolesterol düzeyini düşürme potansiyeli olduğu öne sürülmektedir
Suda eriyen lifleri içeren besinlere örnek olarak yulaf, kurufasulye, mercimek, nohut ile elma ve çilek gibi “pektin” içeren meyveleri verebiliriz.
Bu konuda yapılmış çalışmalara göre, günde 15-25 gram suda eriyen lif alan bir kişinin, total kolesterol düzeyi %5 ile %15 arasında düşmektedir.

Kolesterol bölümünde görmüş olduğumuz gibi kolesterol, kandaki taşıyıcılar tarafından dolaştırılır. Kötü huylu kolesterol (LDL), kolesterolü kandan hücrelere taşımakla görevli taşıyıcılardır. Bu taşıyıcılar kanın içerisinde dolaşırken, çeşitli nedenlerle damarda fazla kolesterol birikmesine neden olabilirler.

lifli besinler kalbi koruyor

İyi huylu kolesterol (HDL) ise, oldukça zararlı etkilere yol açabilecek olan bu kolesterolleri toplayarak karaciğere geri taşır. Bizi bu aşamada ilgilendiren, kolesterolün karaciğere geri döndükten sonra, vücudumuzdan çıkartılıp çıkartılamadığıdır.
Karaciğere geri getirilen kolesterolün bir kısmı, vücuttan atılmak amacıyla safraya dönüştürülür. Safraya dönüştürüldükten sonra da bağırsaklara yollanarak vücuttan çıkar.
Ne var ki, bu işlem her zaman pürüzsüz yürümeyebilir. İncebağırsaklara yollanan safranın bir kısmı bağırsak duvarlarından geri emilerek vücudumuza tekrar girmeyi başarır. Vücuttan çıkartılmak üzere işleme sokulan bu maddelerin geri alınmaması için suda eriyen lifler yardımcı olabilir.
Yulaf gibi suda eriyen bir lifli besinler ve lifli besinlerin  içinde bulunan bazı maddeler, ince bağırsakta karşılarına çıkan kolesterolleri mıknatıs gibi kendilerine çeker.

lifli besinler kolestrol düşürüyor

Lifli besinler kolesterol düzeyini nasıl azaltırlar?

Lif oranı yüksek olan yiyecekleri daha bol miktarda yedikçe, yağlı besinleri yemek için hem midemizde daha az yer bulunacak, hem de yemeyi canımız daha az çekecektir. Diyelim ki, öğleden sonra canımız tatlı bir şeyler yemek istedi. Hemen pastaneye gidip iştahla pastaları seyretmekle yetinmeyip aralarından birini seçip, bir dilim pasta yemek, üzerine de “bastırsın” diye 250 gram tuzlu pasta yemek çok keyifli olabilir.
Ancak, kalp sağlığını düşünen bir kişi için bu keyifli dakikalar, suçluluk duygusu dolu bir akşamüstüne dönüşebilir. Halbuki, bir meyve salatası veya yulaflı bisküvi (az yağlı olmak şartıyla) yenilebilirdi.

Lifli besinler

Akşam yemeğinde de mercimek çorbası, bulgur pilavı, sebze haşlaması ile küçük bir porsiyon derişiz beyaz tavuk eti yiyecek olursak böreklere ve kızartmalara hiç gerek kalmayabilir. Böylece hem karnımız doyar, hem “gereksiz bir şeyler yeme” isteğimiz geçer, hem de bilinçli bir seçim yapmış olduğumuz için kendimizle gurur duyabiliriz.

lifli gıdalar nasıl tüketilmelidir bağlantısından lifli besinler ile beslenmeye yönelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..