Lezzetli Ton Balıklı Salata Tarifi

Ton Balıklı Salata Yapmak Tam bir Sanattır.

Ton balığının pek çok çeşidi var ama en önemlisi fit olanlar ve klasik ton balıkları. Klasik ton balıkları, Ayçiçek ya da başka bitkisel yağlar kullanılarak saklanıyor ama fit ton balıkları, zeytinyağı ya da yağsız vakumlu poşetlerde saklanıyor. Bu durumda, salataya konması en makul seçenek zeytinyağlı ya da yağsız versiyonlar olacaktır. Ama her durumda, asla, aldığınız ton balığı konservesinin yağını kullanmamalısınız. Mutlaka, yağ süzülmeli ve hatta bir peçete yardımıyla fazla yağdan arındırılmalı ton balığı konservesi.
Ton balıklı salatalar, ana öğündür. Kalorisi de ona göre hesaplanır. Buna dikkat etmek gerekir.

Ton Balıklı Salata Tarifi

Ton balıklı salata tarifi

Sosu için;

Öncelikle sosunu hazırlayıp beklemeye alalım. Bekleyen soslar, çok daha keskin ve güzel bir aromaya sahip olacaktır. Sosu hazırlamak için tüm malzemeleri bir araya getirip karıştırın. Ardından beklemeye alın.
Salata için, tüm malzemeleri yıkayın. Arından küçük küçük doğrayın. Ton balığının yağını süzün, mutlaka temiz bir tabağa alıp peçeteyle kalan yağını alın. Tüm malzemeleri karıştırın. Ardından sosu da ekleyerek bir kez daha karıştırın.

Ton Balıklı Salata Kaç Kalori?

Böyle bir salata, bir tam boy tabağı dolduracaktır ve oldukça sağlıklı bir alternatif olarak karnınızı tok tutacaktır. Verdiğimiz tarifle ton balıklı salata toplam 300 kalori civarındadır. Arzu ederseniz iki öğüne bölerek de tüketebilirsiniz. Böyle öğün başına 150 kalori tüketmiş olursunuz.