Sağlık
Trend

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Gebelik Sonlandırma Riskleri

İsteğe bağlı ya da tıbbi zorunluluk nedeniyle yapılan gebelik sonlandırma ameliyatı yani halk arasında kullanımıyla kürtaj diğer ameliyatlara nazaran daha düşük bir oranla olsa da elbette tüm cerrahi müdahaleler gibi risk taşır. Kürtajın riskleri gebelik süresine ve durumuna göre artar ya da azalır. Gebeliğin devam ettiği her hafta kürtaj esnasında veya sonrasında yaşanabilecek olumsuz durumların gerçekleşme riskini arttırmaktadır. 5. ve 8. Haftalar arasındaki günlerin kürtaj için en uygun dönemler olduğu belirtilmektedir.

Kürtajın Riskleri

Kürtaj ameliyatı güvenilir bir doktorla, kusursuz bir şekilde gerçekleşmemesi halinde birçok sorunla karşı karşıya kalınabilmektedir. Gebelik sonlandırma ameliyatı gerçekleşmeden önce hasta kürtaj riskleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Asherman Sendromu Gerçekleşmesi Riski

Tam anlamıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirilemeyen kürtaj operasyonları rahimde küçük bir parçanın yapışık olarak kalma riskini arttırmaktadır. Adet kanamalarının kesilmesi ya da büyük oranda azalması, yeniden gebe kalmakta zorlanma, üst üste tekrar eden düşükler kürtaj sonrası oluşan Asherman Sendromu’nun belirtileri arasında yer almaktadır.

 Doğum Sonrası Zayıflama Yöntemleri

Kürtaj zararları

Rahmin İçinde Parça Kalma Riski

Bazı vakalarda gebeliğin sonlandırılmasına rağmen tam olarak temizlenemez ve parça kalma durumu ortaya çıkar. Kürtaj sonrasında görülen yoğun kanamalar, şiddetli ağrı ve sancılar, bulantı ve kusma hissinin ameliyattan sonra iki gün geçmesine rağmen devam etmesi kürtaj esnasında rahimde bir parça unutulduğunun belirtilerindendir.

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Riski

Kürtaj sonrasında hastanın doktorunun tavsiyelerini göz ardı etmesi enfeksiyon riskini ortaya çıkarır. Kürtajın ardından uyulması gereken cinsel perhize uyulmaması, operasyon sonrası hijyen kurallarına gerektiği kadar

özen gösterilmemesi enfeksiyona sebebiyet verebilir. Maalesef bu enfeksiyon kısırlığa kadar gidebilen ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

 Bağırsak Genişlemesi (Hirschsprung) Nedir?

Kürtaj Gerçekleşirken Rahmin Delinmesi

Rahmin delinmesi ya da yırtılması riski kürtaj esnasında en çok korkulan olasılıklar arasında yer almaktadır. Bu durumun meydana gelmesi hastada kalıcı sorunlara yol açabilmektedir. Rahim delinmesi riskini en aza indirmek için doktor seçiminde çok dikkatli davranmak ve gerçekten alanında uzman bir ekibe kendini emanet etmek önemlidir.

Kürtaja Rağmen Gebeliğin Sürmesi

Ameliyat esnasında embriyo tam olarak alınamadığında gebeliğin sürmeye devam ettiği vakalarla karşılaşılabilinmektedir. Bu risk en çok gebelikte henüz 5. Haftasını doldurmamış hastalarda ortaya çıkmaktadır. Kısa sürede tespit edilip vakit kaybetmeden ameliyatın tekrar edilmesi gerekmektedir.

Anestezi Kaynaklı Gerçekleşebilecek Riskler

Hasta uyuşturularak yapılan ameliyatlarda lokal anestezik maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu durum her ne kadar geçici olsa da zaman zaman ameliyatın ertelenmesini gerektirebilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz risklerden de anlaşılabileceği üzeri kürtaj ameliyatı ciddiye alınması gereken cerrahi bir operasyondur mutlaka uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..