Sağlık

Kurt Düşüren Yiyecekler

Kurtlar ya da tıp literatürüne göre parazitler, organik maddeleri kendi bünyesinde üretemeyen ve başka canlıların ürettiği besinlerden beslenerek yaşamını sürdüren mikroorganizmalardır. Kurtların hepsi zararlı ve tehlikeli olmasa bile pek çoğu bulaştığı canlıya büyük oranda zarar vermektedir. Asalak olarak da bilinen bu canlılar mikroskopla gözlemlenebilen canlılar olduğu gibi bazıları gözle görülebilir boyutlarda olabilir ve bazıları ilk başlarda mikroskobik boyutta iken enfekte ettiği canlıyı sömürerek gözle görülebilir boyutlara kadar büyüyebilir.

 Moyamoya Hastalığının Nedenleri Nelerdir 

Kurt (Parazit Nedir)

Kurt / Parazit türleri

Farklı çeşit ve türlerde doğada gözlemlenebilen kurtlar, yerleştikleri canlının bünyesini sömürerek büyümesini devam ettirir. Birkaç ve en yaygın olarak bilinen kurt türlerine değinilmesi gerekirse;

İnsanlardaki Kurtlar

-Kıl kurdu
-Amip
-Tenya
-Giardia
-Yuvarlak solucanlar

İnsan vücudunda da ince ve kalın bağırsaklarda mesken tutarak insanların tükettiği besinlerden ve kan değerlerinden faydalanan parazitler kısa süre içerisinde yıkıcı derecede zarara neden olabilir. Bu tür vakalara yaygın olarak genelde kirli su kaynaklarının çevrelerinde rastlanmaktadır. Ayrıca çiğ yemekler (et, sebze) tüketimi nedeniyle de insan vücuduna bulaşabilir. Aşağıda ise parazit enfeksiyonun ilk belirtileri belirtilmiştir.

Parazit enfeksiyonu belirtileri

-İshal
-Şişkinlik
-Anormal dışkı ve idrar yapısı/kokusu/rengi
-Karın ağrısı
-Mide bulantısı
-Baş ağrısı
-Bulantı
-İştahsızlık
Bu 8 madde ilk ve en belirgin parazit enfeksiyonu belirtileri arasında yer almaktadır. Bu durumlar görüldüğü takdirde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Tanı koyulduktan sonra doktor kontrolünde yaşama devam edilmelidir. Bunun yanı sıra tıbbi müdahalenin haricinde kişinin bireysel olarak da yapabileceği birtakım alternatif tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar genel olarak belli başlı besinlerin tüketilmesine dayanır. Ancak sadece bu besinler tüketilerek bu enfeksiyon iyileştirilemez, tedavi süreci mutlaka uzman doktor tarafından izlenilmesi gereken bir süreçtir.

Deri Kurtlanması

Kurt Düşüren Yiyecekler

Kurt düşüren yiyecekleri düzenli olarak tükettiğimizde kısa sürede vücudumuzdan parazitler atılacaktır.

1-Hindistan cevizi
Antioksidan bileşenleri ve yüksek besin değerleri ile parazitlerin 1 numaralı düşmanı statüsündedir.
2-Sarımsak:
İçerisinde barındırdığı sülfirik maddeler sayesinde parazitlerin hiç sevmediği bir besin deposudur.
3-Havuç:
Vitamin bakımından oldukça zengin olan havuç da parazitlere karşı verilen savaşta iyi bir silah olabilir.
4-Koyu Yeşil biber:
Bol C vitamini içerir bundan dolayı sindirim sistemine bulaşmış parazitlerin yok edilmesi için alternatif besinlerden biridir.
5-Soğan:
Antikoksidan özelliği ile hızlı bir şekilde paraziti ortadan kaldırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..