SağlıkSağlıklı Beslenme

Kolesterol Düşüren Yiyecekler Listesi

Kolesterol; dolaşım sisteminde bulunan, karaciğerde üretilmesinin yanı sıra hayvansal besinlerden de vücuda alınan yağ benzeri bir maddedir.

Günümüzde birçok kişinin savaştığı sağlık problemlerinin başında gelen kolesterolün genel olarak iki türü bulunmaktadır. Vücut için gerekli olan iyi kolesterol HDL olarak ta adlandırılır. Damar sertliğinden kalp krizine kadar birçok rahatsızlığa sebebiyet veren kötü kolesterol ise, LDL olarak adlandırılır. HDL ve LDL aslında vücutta kolesterolü taşıyan iki çeşit lipoproteindir.

Kolesterol nedir
Kolesterol nedir

Kötü Kolesterol Nedir?

Kötü kolesterol yüksek düzeye ulaşırsa, kanla birlikte doğrudan damar duvarı içerisine taşınır ve başka maddelerle de bir araya gelerek damar tıkanıklığına yol açar. Beraberinde de atar damarın hayati organlara sağladığı kan azalacağı için organların zarar görmesine sebep olur. Beyin kanaması, kalp krizi gibi hayati tehlike taşıyan birçok rahatsızlığın da ortaya çıkmasının altında yatan etken çoğunlukla, kötü kolesterolün yüksek değerlere ulaştıktan sonra meydana getirdiği bu döngüdür.

İyi Kolesterol Nedir?

Kolesterol aynı zamanda vücut için olmazsa olmaz nitelikte yapı taşlarından biridir. Gıdaları, hormonları ve D vitaminini sindirmek için vücudun ihtiyaç duyduğu yapıtaşlarından biridir. İyi kolesterol vücutta yeterli düzeyde bulunmazsa, kalp damar hastalıklarına yakalanma riski artar. Düşük HDL, kolesterolün kandan temizlenmemesine dolayısıyla damarlarda sertleşme ve tıkanıklık oluşmasına sebep olur. Sağlıklı bir hayat için kişilerin HDL değerlerinin yüksek, LDL değerlerinin düşük seyirde olması gerekmektedir.

Kolesterolü (LDL) Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Badem; doymamış yağlar bakımından zengin olmasıyla kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü de yükseltmektedir. Günde bir avuçtan fazla tüketmemeye de dikkat etmek gerekir.

Zeytinyağı; kalp dostu olarak bilinen, tekli doymamış yağ deposu olan zeytinyağı antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Yapılan araştırmalarda kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterol seviyesini yükselttiği ortaya çıkmıştır. Türk mutfak kültürünün de önemli bir parçası olan zeytinyağını, salatalar ve yemeklere dahil ederek tüketebilirsiniz.

Zeytinyağı Kolesterolü Düşürür
Zeytinyağı Kolesterolü Düşürür

Kuşkonmaz; buharda pişirildiğinde birçok sebze gibi kötü kolesterolü düşürmekte fayda sağlıyor. Uzmanlar karnabahar, havuç, yeşil fasulye, bamya, patlıcan gibi sebzelerin de buharda pişirilmesiyle faydalarının artmakta olduğunu belirtiyor.

Kuşkonmaz Kolesterolü Düşürür
Kuşkonmaz Kolesterolü Düşürür

Portakal; herperidin içermesiyle kandaki kolesterolü azaltan portakal, aynı familyadan olan limon gibi kalsiyum, magnezyum, potasyum bakımından oldukça zengindir. C ve B vitaminleri içermesiyle de bilinen bu meyvelerin suyu yerine kendisini tüketmeniz lif içeriklerinden de faydalanmanızı sağlayacaktır.

Portakal Kolesterolü Düşürür
Portakal Kolesterolü Düşürür

Yaban mersini; taze, kurutulmuş ya da dondurulmuş olarak tüketilebilen, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı besinlerden biridir.

Yaban Mersini Kolesterolü Düşürür
Yaban Mersini Kolesterolü Düşürür

Avokado; tekli doymamış yağ asitleri içermesiyle kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükselten besindir. Sağlıklı beslenme listelerinde de sıkça yer bulan avokadoyu, salatalarınıza ekleyebileceğiniz gibi, sos yapımında da kullanarak tüketebilirsiniz.

Avokado Kolesterolü Düşürür
Avokado Kolesterolü Düşürür

Barbunya; kötü kolesterolü düşürmeye yönelik fayda sağlayan ve çözülebilir lif bakımından oldukça zengin besinlerdendir.

Barbunya Kolesterolü Düşürür
Barbunya Kolesterolü Düşürür

Domates; likopen bakımından oldukça zengindir. Likopen damar tıkanıklığına yol açan yağı parçalayarak LDL üretimini durdurur.

Domates Kolesterolü Düşürür
Domates Kolesterolü Düşürür

Yulaf; bol miktarda lif içeren tam tahıllar, kötü kolesterolü düşüren içerikleriyle sağlıklı beslenmenin destekleyicileridir. Özellikle yulaf, beta gluken içermesiyle kötü kolesterol emilimini düşürmektedir.

Yulaf Kolesterolü Düşürür
Yulaf Kolesterolü Düşürür

Balık; uzmanların haftada en az iki kere tüketilmesini tavsiye ettiği, omega 3 yağ asidi ve protein bakımından oldukça zengin bir besindir. Kötü kolesterolü düşüren balık, iyi kolesterolü de yükselten sağlık deposudur.

Balık Kolesterolü Düşürür
Balık Kolesterolü Düşürür

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme yazılımınızı kapatın.