Sağlık

Kolesterol Düşüren Yiyecekler ve İçecekler

Kolestrol nasıl düşürülür? Hangi yiyecekler kolestrol düşürür?

Öncelikle kolesterol nedir diye tanımlayacak olursak kolesterol vücudumuzun hemen hemen her hücresinde kendiliğinden bulunan aynı zamanda yiyeceklerle dışarıdan da alınan iyi ya da kötü kolesterol gibi türleri olan bir çeşit yağ türüdür diyebiliriz. Vücudumuzda yeteri kadar bulunduğunda faydaları olduğu gibi fazlası ise özellikle kalp ve damar sağlığımız için oldukça tehlikelidir. Bundan dolayıdır ki kolestrol seviyemizi kontrol altında tutmalıyız. Kolestrol seviyesi yüksek olan kişiler kolestrolü düşürmek için bazı besinlerden uzak durmalı ve bazı besinleri dengeli tüketmelidir.

 Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Programları

Kolesterol türleri

Kolesterolün çeşitleri fazla olsa da en çok bilinenleri iyi huylu ya da kötü huylu kolesteroldür. İyi huylu kolesterol kolesterolün özellikle kalp ve damarlarımızda birikmesini engellemekle görevlidir. Fakat adı iyi huylu kolesterol olarak anılmasına rağmen belirlenen değerlerin çok fazla üzerinde olması her zaman durumun iyi olması anlamına gelmez. Kötü huylu kolesterol ise bu yağ kalıntılarını vücudumuzda özellikle kalp ve damarlarda biriktirerek kalp ve damar hastalıklarına yol açar.

Kolestrol Düşüren Besinler

Kolesterol değerlerimizi kontrol ettirdik. Değerlerimiz normal sınırların üzerinde ise ne yapabiliriz?  Direkt kolesterol ilacı kullanabileceğimiz gibi sağlık için doğa ananın bize sunduğu mucize yiyeceklerden de faydalanabiliriz.

Kolesterol düşüren besinler

Bu besinlerin en başında çoğumuzun bildiği gibi ceviz gelir. Günde bir avucu geçmeyecek şekilde yiyebileceğimiz gibi, akşamdan bir bardak suya bir ya da iki adet cevizi bırakıp sabah bu suyu içip cevizleri de yiyebilirsiniz.  Düzenli olarak devam ederseniz birkaç ay içerisinde kolesterol seviyenizin normal değerler seviyelerinde olduğunu görebilirsiniz. Antioksidan zengini olarak nitelendirdiğimiz zeytinyağı da harika bir kolesterol düşürücüdür. Günde iki yemek kaşığı zeytinyağı içerek kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

Kolestrolü Düşürme

 Ölüm Diyeti Nasıl Olur

Kolesterol düşüren yiyecek içecekler içerisine lif açısından oldukça zengin olan yulafı ya da yulaf ezmesini eklerseniz  kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacağı gibi tok tutarak zayıflamanızı sağladığını da görebilirsiniz. Araştırmalara göre domateste kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde büyük bir role sahip. Ayrıca keten tohumunu da göz ardı etmemeliyiz. Portakal suyu, alıç çayı, çörek otu yağı gibi besinleri de günde iki bardağı geçmemek şartıyla beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Kolestrolü Düşürmek İçin Neleri Yememeliyiz?

Özellikle hayvansal ve yağlı gıdalardan uzak kalmak ya da aşırıya kaçmamak, etlerin yağlı bölümlerini, tavuğun derisini ayırmak kolesterol seviyemizi dengede tutmak istiyorsak yapmamız gerekenlerden bazılarıdır. Günde en az yarım saat yürüyüş yapmakta kolesterol seviyemizin normal değerlere gelmesine yardımcı olacaktır.


Lifli Besinler ve kolesterol ile mücadelesi
ve Kolesterol Düşüren Yiyecekler Listesi yazılarımızı kolestrol ile mücadeleyi öğrenmek için okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..