Sağlık

Kolesterol Düşüren Yiyecek İçecekler

Öncelikle kolesterol nedir diye tanımlayacak olursak kolesterol vücudumuzun hemen hemen her hücresinde kendiliğinden bulunan aynı zamanda yiyeceklerle dışarıdan da alınan iyi ya da kötü kolesterol gibi türleri olan bir çeşit yağ türüdür diyebiliriz. Vücudumuzda yeteri kadar bulunduğunda faydaları olduğu gibi fazlası ise özellikle kalp ve damar sağlığımız için oldukça tehlikelidir.

Kolesterol türleri

Kolesterolün çeşitleri fazla olsa da en çok bilinenleri iyi huylu ya da kötü huylu kolesteroldür. İyi huylu kolesterol kolesterolün özellikle kalp ve damarlarımızda birikmesini engellemekle görevlidir. Fakat adı iyi huylu kolesterol olarak anılmasına rağmen belirlenen değerlerin çok fazla üzerinde olması her zaman durumun iyi olması anlamına gelmez. Kötü huylu kolesterol ise bu yağ kalıntılarını vücudumuzda özellikle kalp ve damarlarda biriktirerek kalp ve damar hastalıklarına yol açar.

Kolestrol Düşüren Besinler
Kolestrol Düşüren Besinler

Kolesterol değerlerimizi kontrol ettirdik. Değerlerimiz normal sınırların üzerinde ise ne yapabiliriz?  Direkt kolesterol ilacı kullanabileceğimiz gibi sağlık için doğa ananın bize sunduğu mucize yiyeceklerden de faydalanabiliriz.

Kolesterol düşüren besinler

Bu besinlerin en başında çoğumuzun bildiği gibi ceviz gelir. Günde bir avucu geçmeyecek şekilde yiyebileceğimiz gibi, akşamdan bir bardak suya bir ya da iki adet cevizi bırakıp sabah bu suyu içip cevizleri de yiyebilirsiniz.  Düzenli olarak devam ederseniz birkaç ay içerisinde kolesterol seviyenizin normal değerler seviyelerinde olduğunu görebilirsiniz. Antioksidan zengini olarak nitelendirdiğimiz zeytinyağı da harika bir kolesterol düşürücüdür. Günde iki yemek kaşığı zeytinyağı içerek kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

Kolestrolü Düşürme
Kolestrolü Düşürme

Kolesterol düşüren yiyecek içecekler içerisine lif açısından oldukça zengin olan yulafı ya da yulaf ezmesini eklerseniz  kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacağı gibi tok tutarak zayıflamanızı sağladığını da görebilirsiniz. Araştırmalara göre domateste kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde büyük bir role sahip. Ayrıca keten tohumunu da göz ardı etmemeliyiz. Portakal suyu, alıç çayı, çörek otu yağı gibi besinleri de günde iki bardağı geçmemek şartıyla beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Kolestrolü Düşürmek İçin Neleri Yememeliyiz?

Özellikle hayvansal ve yağlı gıdalardan uzak kalmak ya da aşırıya kaçmamak, etlerin yağlı bölümlerini, tavuğun derisini ayırmak kolesterol seviyemizi dengede tutmak istiyorsak yapmamız gerekenlerden bazılarıdır. Günde en az yarım saat yürüyüş yapmakta kolesterol seviyemizin normal değerlere gelmesine yardımcı olacaktır.


Lifli Besinler ve kolesterol ile mücadelesi
ve Kolesterol Düşüren Yiyecekler Listesi yazılarımızı kolestrol ile mücadeleyi öğrenmek için okuyabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu