Kolayca kilo vermek mümkün

Kolay nasıl kilo verilir?

Kilo vermek sosyal yaşamda sağlayacağı avantajların yanı sıra sağlıklı yaşam yolunda da büyük önem taşır.

Kilo fazlası olanların kilolarından veda etmesi aslında çok zor bir şey değil. Kilolara veda edebilmek için odaklanılması gereken tek başlık hayatta yapılacak değişikliklerde ısrarcı olabilmekte yatıyor. Bu ısrar sayesinde hem kilo vermek kolaylaşacaktır hem de verilen kiloları geri almak zorlaşacaktır. Kilolardan kurtulmanın en basit yolu yapılan diyetlerin geçici olarak boğazdan kısılması anlamına gelmediğini diyetin bir yaşam tarzı olduğunu kavramakta yatar. Diyetle beraber uygulanan ufak egzersiz programları kilo vermeyi oldukça hızlandıracaktır.

Gündelik yaşam içerisinde günümüzün hareketsiz dünyası göz önüne alındığında ufak tefek yaşam değişiklikleriyle kilo vermek oldukça kolaydır. Vücutta biriken yağın nedeni vücuda ihtiyaç duyulandan fazla gıda alınmasıdır. Basitçe yapılabilecek kalori hesaplamalarıyla ne kadar besin tüketilmesi gerektiği bulunabilir. Düzene oturtulan bir besin programıyla aslında normalde tükettiğiniz kadar besine ihtiyaç duymadığınız ve çok yediğiniz zamandan daha azıyla hem daha enerjik hem de daha sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

Kahvaltı kilo vermek için önemli bir yere sahiptir

Diyet programlarının neredeyse tamamında kahvaltının önemine sıkça vurgu yapılır. Güzel yapılmış bir kahvaltıyla gün içerisinde baş gösterecek acıkma ataklarına karşı vücut direnç kazanır ve yağ yakımı kolaylaşır. Sabah kahvaltısında yenilecek yulaf ezmesi gün içerisinde çok fazla yarar sağlar. Yulaf ezmesine alternatif olarak bir dilim tam buğday ekmeği, haşlanmış yumurta ve bir dilim az yağlı peynir olabilir. Kahvaltıda yenilen nane, maydanoz ve tere gibi yeşillikler hem vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri almanızı sağlar hem de doyurucu özellikleriyle acıkmayı yavaşlatır.

 Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısında Olmazsa Olmazlar

Su tüketimi kilo vermeyi kolaylaştırır

Hayatın akışı içerisinde yapılan hatalardan biri yaşam kaynağı olan suyun tüketimini unutmaktır. Su hem vücuttaki toksinlerden kurtulmak için hem de kilo vermek için büyük önem taşır. Her gün minimum olarak tüketilen 2 buçuk litre su vücutta bir anda gösteren açlık hissini bastıracaktır. Suyu tüketirken bir anda çok miktarda su içmektense azar azar içilmesi daha çok yarar sağlar.

Protein tüketimine dikkat edilmeli

Herkes için protein tüketimi büyük önem taşıyor olsa da kilo vermek isteyenler için protein tüketimine özellikle dikkat etmek gerekir. Günlük olarak bir insanın tüketmesi gereken protein sahip olunan her kilonun 80 miligramla çarpılmasıyla hesaplanabilir. Örnek vermek gerekirse 100 kilo olan bir kişinin günlük tüketmesi gereken protein miktarı 80 gram olmalıdır. Ancak bu hesaplama kas gücüyle yapılan işlerde çalışanlar ve günlük spor yapanlarda bu miktar kilo başı 1.5 grama kadar yükseltilebilir. Protein alımı vücut yapısına büyük katkı sağladığı gibi açlık hissini bastırma konusunda da yarar sağlar.

 Protein Diyeti Nasıl Zayıflatır

Karbonhidrat tüketimi dengelenmeli

Kilo vermenin yolu vücuttaki yağa dönüştürülerek depolanmış karbonhidratı yakmaktan geçer. Ancak bunu yaparken karbonhidrat tüketimini tamamen kesmek kilo verdirmenin yanı sıra vücudunuzu sağlıksız hale getirir. Vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat miktarı, aynı protein hesabında olduğu gibi ancak bu sefer 3 miligramla çarparak hesaplanabilir. Buna örnek olarak vücut ağırlığı 100 kilo olan bir kişinin tüketmesi gereken günlük miktarın 30 gram olduğu anlamına gelir. Bu rakam çalışılan iş ve gereken vücut performansına göre bir buçuk kat kadar artırılabilir.

 Ketojenik Diyet Listeleri

Diyetin kısa süreli olmadığı hatırlanmalı

Kilo vermek için yüzlerce diyet programı bulmak mümkün. Ancak bu programların kişiye özel hazırlanması gerektiği ve kısa süreli olmayacağı hatırlanmalı. Diyet, bilinenin aksine kısa süreli uygulanan beslenme programı anlamına gelmez. Diyetin tam karşılığı beslenme düzenidir. Kişinin uzmanlar tarafından vücut ihtiyaçları belirlenerek tüketmesi gereken besinin belirlenmesidir. Sağlıklı şekilde hazırlanmış diyet programı bir süre sonra vücudun alışmasını sağlar. Bu tarz bir program hali hazırda vücudun ihtiyaç duyduğundan fazlasını kestiği için direkt olarak kilo verdirmeye başlatacaktır. Diyet programına sadık kalanların çok büyük çoğunluğu kilo verdikleri diyet sonrası yedikleri besinlerin kendilerine yettiğini ve eski hallerinden daha enerjik olduklarını belirtmektedirler.

Beslenme alışkanlığını değiştirmeden kilo vermekten bahsetmek ancak gün içerisinde yapılan fiziksel aktivitelerin kat be kat fazlasını yapmakla gerçekleşir. Üstelik sağlık konusunda çeşitli soru işaretlerini de beraberinde getirir. Bu bağlamda yağ tüketimini de düşürmek ve daha sağlıklı yağlar tüketmek gerektiğini belirtmekte fayda var. Ülkemizin en güzel ürünlerinden biri olan zeytinyağı bu konuda çok güzel bir yağ türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Lifli besin ve baharat tüketmek yağ yaktırır

Bağırsakların daha sağlıklı çalışması vücuda girecek yağ miktarını düşürür. Bu noktada tüketilecek lifli gıdalar kilo verme kararı aldıysanız muhakkak tabağınıza koymanız gereken besinlerdir. Portakal, mandalina, böğürtlen, elma ve birçok meyve ile sebzede lif bulunur. Meyve ve sebze tüketimi aynı zamanda sağlıksız, yağlı ve kilo aldıracak besinler yerine tüketildiğinde çok daha büyük yarar sağlar. Üstelik vücuda vitamin girmesi metabolizmayı hızlandırır.

Bütün baharatlar vücuda muhakkak en az bir yarar sağlar. Bununla beraber birçok baharat metabolizmayı hızlandıracak özelliklere sahiptir. Metabolizmanın hızlanması yağ yakımının da hızlanması anlamına gelir. Özellikle acı biber ve zencefil bu konuda oldukça başarılı baharatlardır.

Diyet egzersizle desteklenmeli ve acele edilmemeli

Günlük olarak yapılan yarım saat ve bir saatlik egzersizler direkt olarak yağ yakımı anlamına gelir. Sağlıklı bir diyete eşlik eden düzenli bir egzersiz takvimi kilo vermek için idealdir.

Kilo vermekte moral de büyük önem taşır. Aceleci davranıp demoralize olmak “nasıl olsa kilo veremiyorum” düşüncesiyle hedefinizden sizi uzaklaştırabilir. Kilo vermeye odaklanmak ve vazgeçmemek kilit noktadır. Hemen ideal kiloya kavuşamayacak olsanız da istikrarlı olduğunuzda ideal kiloya kavuşmanız işten bile değildir.