Kilo Vermek
Trend

Kola (Cola) Kilo Aldırır Mı?

Kola (Cola) zararlı mı?

Kola severlerin en çok merak ettiği konulardan biri hiç kuşkusuz “Kola kilo aldırır mı?” sorusudur. Kola alışkanlığı kilo problemleri yaşanmasında önemli bir etkendir. Bir kutu kolada oldukça yüksek sayılabilecek bir rakam olan 112.5 kalori bulunmaktadır. Kola içerdiği yüksek oranda şeker ile kilo alımında başrollerden birini üstlenmektedir. Vücudun depoladığı bu şekerler bir süre sonra yağa dönüşebilir ve uyguladığınız diyetin sekteye uğramasına neden olabilir.
Kolanın kilo aldırdığı gerçeği diğer hazır içeceklerin kilo aldırmadığı yönünde bir yanılgıya kapılmanıza neden olmamalı. Birçok hazır içecek yüksek miktarda şeker içerir ve diyet yaparak verdiğiniz tüm emeğin boşa çıkmasına neden olabilir.

Cola kilo aldırır mı?

Cola ( Kola ) Kaç Kalori? (100 ml için geçerli değer)

BesinBesin Değeri
Enerji188 kJ / 45 kcal
Yağ0 gram
Karbonhidrat11,2 gram
Protein 0 gram
Şeker11,2 gram
Tuz0 gram

Diyet Kola Kilo Aldırır mı?

Diyet kolalarda kalori 0 olarak gösterilmektedir. Bu durum kilo sorunu yaşayan kola severler için “Diyet kola kilo aldırır mı?” sorusunun gündeme gelmesine neden olsa da diyet kola da tıpkı diğer kola çeşitleri gibi diyetisyenler tarafından tüketilmesi pek de tavsiye edilmeyen bir ürün olarak ön plana çıkıyor. Diyet kolada şeker ve kalori bulunmaması kimi zaman yanıltıcı bir durum olabilir. Kolaya tat vermesi için şekere alternatif olan kullanılan aspartam diğer ürünlerin vücut tarafından şeker olarak algılanmasına neden olabilir. Bu nedenle diyet kola da kilo almanıza dolaylı yoldan etki edebilir.

Cola zero kilo aldırır mı?
Cola zero kilo aldırır mı?

Cola zero besin değerleri (330ml, 1 kutu kola )

BesinBesin Değeri
Enerji0.2 kcal (0.8 kJ)
Yağ0 gram
Karbonhidrat0 gram
Protein 0 gram
Tuz0,02 gram

Kola İçerek Kilo Almamak Mümkün mü?

Koladan vazgeçemeyen birçok insan bulunmaktadır. Siz de kolaya bağımlı biriyseniz ve onsuz yapamıyorsanız kola içip kilo almamak için yapmanız gereken şu ankinden çok daha aktif bir yaşam sürmek olacaktır. Hayatınıza daha fazla fiziksel aktivite katarak depoladığınız şekeri enerjiye dönüştürüp harcamanız çok önemlidir. Bir bardak kolanın vücudunuzda kilo alımına yol açmaması için 1 saat yüksek tempoda antrenman yapmanız ya da koşmanız gerekebilir. Bir bardak kola için bir saatlik koşu antrenmanını göze alır mısınız, bunun kararı elbette size kalmış.

 Diyette Nasıl Çorba İçilir?

Cola zararlı mı?
Cola zararlı mı?

Kolanın Zararları ve Neden Olduğu Hastalıklar

Her şeyin aşırısının insan sağlığına olumsuz etki etmesi gibi kolanın fazla tüketilmesi de sağlığımızı negatif yönde etkiler. Buna rağmen birçok kişi her öğünde kolayı sofrasında eksik etmemeye devam etmektedir.
Fazla kola tüketiminin zararları ve neden olabileceği rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir;

 • Kiloda artış yaşanması ve vücutta yağlanmaların meydana gelmesi.
 • Selülit oluşumunu hızlandırması
 • Karaciğerde hasara neden olması
 • Diş çürüklerine neden olması
 • Böbrek hastalığına ve böbrek taşlarına neden olması
 • Midede asit, reflü gibi rahatsızlıkları tetiklemesi
 • Kemik erimesi
 • Kanser
 • Sindirim bozukluğu
 • Hafıza kaybı ( Alzheimer )
 • Şeker hastalığı
 • Hipertansiyon
 • Kalp hastalığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..