Sağlıklı Beslenme

Kıymalı Makarna İle Protein Ağırlıklı Kilo Alın

Makarna ile sağlıklı kilo alınır mı?

Yaşam alışkanlıkların değişmesiyle birlikte insanoğlu obezite problemiyle karşı karşıya geldiği kadar kilo alamama sorunuyla da yüzleşmeye başlamıştır. Kişinin ihtiyacı olandan fazla yemesi, abur cubur tüketiminin fazla olmasına rağmen kilo almaması birçok kişinin hayali olsa da kişinin sağlığına zarar veren ya da sağlıksız bir görüntünün olduğu durumlarda obezite kadar büyük sorunlar teşkil etmektedir.

Sağlıklı Kilo Alma Hakkında Genel Bilgi

İlk olarak Sağlıklı kilo alma sürecinin sağlıklı bir şekilde kilo vermekten daha zor bir süreç olduğunun altını çizmekte fayda bulunmakta olup; sürecin azim, sabır ve sürdürülebilir olması gerekmektedir.

Sağlıklı kilo alma için kişilerin almayı istemeleri değil belirli kurallara uyarak buna uygun şekilde yemek yemeyi ve yaşamayı tercih etmeleri en önemli konudur. Sağlıklı kilo alma sürecine başlamak için kişilerin yapması gereken ilk şey bir doktora başvurarak gerekli olan tüm tahlillerin yapılması gerekliliğidir. Yapılan tahliller sonucunda ise amaç kilo almak değil sağlıklı kilo alma olduğu için küçük hedefler koyarak sürece başlanması motivasyonun devam etmesi ve alışkanlıkların kazanılması açısından doğru olacaktır.

Sağlıklı kilo alma sürecinde amaç kişinin vücudunda olması gereken kas dokusu, kemik dokusu vb dokuların oluşmasını sağlamak olmalıdır.

 1800 Kalorilik Diyet Listesi

Sağlıklı Kıymalı Makarna

Sağlıklı Kilo Alma için Yapılması Gereken Küçük Değişiklikler Hakkında Genel Bilgi

1. Güne erken saatlerde başlanmalı ve fazla vakit kaybetmeden sağlıklı ve dengeli olacak şekilde kahvaltı yapılmalıdır.

2. Sağlıklı kilo alımı için yapılması gereken küçük ama önemli detay hiçbir öğünün atlanılmaması gerekliliğidir. Öğünlerin içeriği ise protein ağırlıklı olacak şekilde sağlıklı olmalıdır.

3. Öğünler için yemek yapılırken besinlerin kalitesini ve protein alımını arttırmak için sağlıklı eklemeler yapılmalıdır. Bunun için en sağlıklı ve basit tarif ise kıymalı makarna tarifi olacaktır.

 Protein Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Kıymalı Makarna Tarifi

İlk olarak makarnaların kaynamakta olan suya eklenerek en az sekiz en fazla da on dakika süresinde pişirilmesi gerekmektedir. Zaman kazanmak için ise makarna haşlanır iken sosun hazırlanması faydalı olacaktır. Tavaya ya da tencereye az miktarda zeytinyağı konulmalı ve ısıtılmalıdır. Isıtılan yağ içerisinde kabuğu soyulan sarımsak konarak koyu bir renk alana kadar zeytinyağı içerisinde tutulmalı sonrasında ise çıkartılmalıdır.

Buradaki amaç sos içerisinde sarımsak aromasının kalmasını sağlamaktır. Aroma içerisine küçük bir şekilde doğranan domates, biber ve soğan eklenerek karıştırılmalı ve belli bir kıvama gelene kadar pişirilmelidir. İstenilen kıvam sonrasında ise karışıma kıyma eklenmeli ve kıymanın pişme işleminin gerçekleşebilmesi için dört ya da beş dakika beklenmelidir.

Kıymanın pişme işlemi de gerçekleştikten sonra sosa isteğe göre tuz, karabiber, kimyon gibi baharat eklenerek son bir kez karıştırılmalı ve sosun altı kapatılmalıdır. Son adım ise haşlanan makarna ve hazırlanan sos güzel bir şekilde karıştırılarak servis edilmelidir.

Kıymalı makarna yemeği protein açısından zengin ve sağlıklı bir yemek olduğu için sağlıklı kilo almak isteyen kişiler kıymalı makarna tarifini haftada en az bir öğün tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..