Kışın Kilonuzu Koruyun

Kışın kilo almayın

Kışın çoğu kişi kilo almaktan yakınır. Kış aylarında hareket oranının düşmesi ve düzensiz beslenme sonucunda kilo artışı görülebilir. Metabolizma hızının düşmemesi ve kilo kontrolü için sağlıklı beslenme ve dengeli beslenme başta olmak üzere vücudun çalışmasına dikkat edilmelidir. Kışın besinlerden alınan enerjinin dışarı atılması için hareket ve spor yapılmalıdır. Bu enerji kullanılmadığı takdirde daha çok yeme isteği ve yağ oranının artması gibi problemler görülmektedir.

Kışın kilonuzu korumak için dikkat edilmesi gerekilen bazı konular bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi sağlıklı beslenme ve harekettir. Sağlıklı ve düzenli beslenme her zaman vücudun ihtiyaçlarına yönelik beslenmedir. Bu besinlerden alacağınız enerjiyi harcamak için spor ya da düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Yapacağınız bu egzersizler dengeli beslenme sayesinde kışın kilo kontrolü yapmanızı sağlayacaktır.

Kilo Kontrolü İçin Kahvaltı

Kışın kilo kontrolü yapmak isteyen kişilerin ilk olarak kahvaltı öğününü doğru bir şekilde yapması gerekir. Kahvaltı uyandıktan en az 1 saat sonra yapılması önerilir. Bunun nedeni ise metabolizmanın çalışma hızını arttırmasıdır. Uyandıktan 1 saat sonra yapılan kahvaltı %30 metabolizmayı daha hızlı çalıştırmaktadır. Bu nedenle uyanır uyanmaz yapılan kahvaltı size kilo olarak dönebilir. Kahvaltının günün en önemli öğünü olması da, doğru besinlerin tüketilmesi için çok önemlidir.  Kahvaltıda protein ağırlıklı beslenme vücuttaki kas oranını arttırarak yağ yakımını da hızlandırır.

Ara Öğünleri Doğru Şekilde Yapın

Ara öğünler, baş öğünlerde besin tüketimini ve açlık hissini azaltan öğünlerdir. Bu nedenle ara öğünde tüketeceğiniz besinler oldukça önemlidir. Ara öğünlerde genellikle açlığınızı bastıracak, bir sonraki öğünde çok yemenizi engelleyecek besinler tüketmelisiniz. Birkaç tane hurma, ceviz, çiğ fındık, çiğ badem bu besinlerden birkaçıdır. Bunun yanı sıra içeceklerinize de dikkat etmelisiniz. Ara öğünlerde filtre kahve ya da yeşil çağ içmek metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağlar. Öğünlerden önce bu içecekleri içerek bir sonraki öğünde metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Bol Bol Su Tüketin

Su, kilo kontrolü ve kilo vermek için en önemli adımdır. Su tüketimi günde en az 2 litre olmalıdır. Suyun ödem ve toksinleri atması da vücutta oluşan şişkinliğin giderilmesi için çok önemlidir. Her öğünde su tüketmek, açlığınızı azaltacaktır. Bu nedenle yemek yemediğiniz zamanlarda bol bol su içmelisiniz. Su, yağları parçalayarak vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle su tüketimine özen gösterilmelidir.

Kışın kilo almayın

Kış Detoks Programları Yapın

Kışın kendinize evde kolay hazırlanabilir kış detoks çayları yapabilirsiniz. Detoks, özellikle vücuttaki ödemin atılmasını sağlayan en önemli programdır. Bu detoks sayesinde vücut ağırlığınızı koruyabilirsiniz. Kışın hazırlayacağınız, tarçın, limon ve zencefil çayı ile hem lezzetli hem de faydalı bir çay yapabilirsiniz. Çayın içerisinde bulunan besinlerin yağ yakımını hızlandırması da kışın kilo kontrolü yapmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda hastalıklardan vücudunuzu koruyacaktır.

 Ödem Atma Detoksu Nedir ?

Şekerli Gıdalardan Uzak Durun

Vücut için en sağlıksız besinlerden biri şekerdir. Şeker hem hızlı kilo alımına neden olur hem de vücutta yağ birikmesini sağlar. Kışın kilo kontrolü yapmak için şekerli besinlerden uzak durmanız ve tükettiğiniz şeker oranını düşürmeniz gerekecektir. İç organlarınızın yağ toplamaması ve vücut ağırlığınızı sabit tutmak için bu şeker tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir.

 Sadece Şekeri Keserek Kilo Verilir mi?