Diyet Listeleri

Kilo Vermek İçin 5 Diyet Önerisi

Sağlıklı kilo verdiren diyetler

Kilo vermek, kişinin gün içinde yaktığı kalori miktarının gün içinde aldığı kalori miktarından fazla olması ile mümkün. Peki, alınan kalori miktarının yakılan kaloriden az olması için ne yapmak gerekiyor? Nasıl kilo verilir sorusunun yanıtı aslında hem kişinin doğru ve dengeli beslenmesi hem de aldığı kalori miktarını azaltarak olur. Bu durumda herhangi bir sorun yaşanmaz ve direkt olarak siz de fazla kilolardan kurtulmuş olursunuz. Yazımızda sizler için 5 diyet önerisi hazırladık.

Doğru ve dengeli beslenmek için diyet önerileri…

İştah kontrolü

 5 Günlük Diyet Listeniz Hazır

Kilo Vermek İçin 5 Diyet Önerisi

Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti, çok sayıda kişi tarafından uygulanan ve sonuç alınan bir diyettir. Verilen diyet için kişinin uygulama konusunda bir sorun yaşamaması durumunda, elbette kilo vermek mümkün olacaktır. Akdeniz Diyeti temel olarak Fransa, İtalya, Yunanistan gibi Akdeniz kıyısında yaşayan insanların beslenme alışkanlığı ile kilo vermeyi sağlıyor. Zaman zaman kilo verme listeleri içinde birinci sıraya yerleştiği, çok sayıda kişinin bu yöntem ile kilo vermeyi başardığı durumlar olmuştur. 5 diyet önerisi listemizdeki en hafif ve en ucuz uygulanabilen diyet akdeniz diyetidir.

 • Sağlıklı beslenme için en iyi diyetler
 • Diyabet için en iyi diyetler
 • Uygulaması en kolay diyetler
 • Bitki bazlı diyetler

Olmak üzere, 4 kategori içinde en iyi sonucu veren diyet listelerinde yerini koruyor. Bu şekilde bir diyet uygulaması ile siz de fazla kilolardan kurtulabilir, aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabilirsiniz.

 Hızlı Zayıflamak İçin Birkaç İpucu

1 haftalık kolay diyet listesi

Akdeniz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Aslında diyet konusunda verilen bilgilerin hemen ardından akıllara gelen uygulamanın nasıl olacağı? Akdeniz diyeti aç kalacağınız bir diyet olmanın dışında, aslında lezzetli olan yiyecekleri tüketmede sınırlandırılacağınız bir diyet. Süt, peynir, yoğurt gibi sevilen gıdalara bu diyette çok az yer veriliyor.

 • Kahvaltı: Genel anlamda kahvaltıda süt ve süt ürünlerinden kaçınarak bir beslenme alışkanlığının oluşturulması söz konusu. Sınırlı sayıda tüketilmesi gerekiyor ve uzman desteği ile bunun kişiye göre sınırlamasının ne ölçüde olacağı belirleniyor.
 • Öğle Yemeği: Öğle yemeği için ise mevsim yeşillikleri ön plana çıkıyor. Daha doyurucu olmasını istediğiniz bir öğle yemeği için ise olması gereken kuru baklagiller.
 • Akşam Yemeği: Yağlı yiyeceklerden uzak durduğunuz, sebze tüketimi ile akşam yemeğini de tamamlandığınız bir öğün olmalıdır.
Karatay Diyeti Listesi

Karatay Diyeti

Profesör Doktor Canan Karatay diyeti de önerilen diyet listelerini oluşturmaya devam ediyor. Kolesterol, Karatay’a göre insan vücudu için yararlı. Bu sebeple bu listede diğer listelere görmeye pek alışık olmadığınız tereyağı, hayvansal gıdalar, pastırma, kırmızı et, süt ve yoğurt gibi pek çok gıdanın tüketimi normal karşılanıyor. Bu diyet genel anlamda kronik hastalıkların önlenmesi amacı ile yapılıyor. 2 haftada 5 kilo vermenizi sağlıyor. Karatay diyeti 5 diyet önerisi listemizin içerisindeki en katı diyettir.

Karatay Diyeti Nasıl Uygulanır?

Diyet uygulamasında Karatay, gazlı şekerli içecekler ya da nişasta, un, ekmek gibi yiyeceklerin tüketimini yasaklıyor. İşte sizin için de uygulanabilecek olacak diyet önerisi.

 • Kahvaltı: En az 2 adet haşlanmış yumurta
 • Öğle Yemeği: Tuzsuz ayran, kuzu pirzola, keten tohumlu bol yeşillikli salata
 • Akşam Yemeği: 1 porsiyon balık ızgara, domates, roka, 2 kibrit kutusu kadar sade tahin helvası

 Karatay Diyeti Nasıl Uygulanır

 Canan Karatay Chia Tohumu Yorumu

Çocuklarda öğlen yemeği

Sarkadiyen Diyeti

Diyet, aslında sağlıklı olan gıdaların aynı zamanda ne zaman tüketileceği konusunda da önlem alarak kilo verdirmeyi başarıyor. Vücut ritmine göre, yani biyolojik saate göre beslenme hedefleniyor. Bu diyetin doğru beslenme gıdalarının doğru saatte tüketim özeliği, kilo vermenin daha sağlıklı olmasını destekliyor.

16 saat aç kalıp, 8 saatte 2 öğün olarak beslenerek kilo verebilirsiniz.

Vücut, her hücre ve organ için 24 saatlik ritme göre hareket eder. Buna sirkadiyen ritim yani biyolojik saat denir. Hormonlar, bağışık sistemi, metabolizma, uyuyup uyanma gibi tüm vücut işlemleri hassas bir ritim ile çalışır. Bu diyette organların ve bu sistemin dinlenmesi sağlanır. Organlarına dinlenmesine izin verilmediği durumlarda, vücut ritmi bozulacaktır. Diyabet, kalp hastalıkları ve psikolojik sorunlarına ortaya çıkması söz konusu olacaktır.

Fazla kiloların pre – diyabeti ve yeni başlamış tip 2 diyabeti yok eden biyolojik saatimize uygun bir beslenme şekli olarak açıklayabiliriz. Bu beslenme modeli kapsamında sağlıklı kilo verme ve yağ yakımı yanında hücre yenilenmesi, organel disfonksiyonların onarımı ve yenileme, doku onarımı gibi, yapılan egzersizlerde performansın artması gibi süreçlerin hızlanması da sağlanıyor.

 Sirkadiyan Ritim Nedir? Sirkadiyan Diyet ile Zayıflanılır mı?

Protein Diyeti

Protein Diyeti

Kilo vermek isteyenler için aynı zamanda sadece protein tüketimi ile kilo verme önerisi sunuluyor. Bu durumda direkt olarak kilo vermeniz için sadece protein tüketimi isteniyor. Protein diyetinin diğer diyetlerden farklı olarak kalori hesabı yapılmadan uygulandığını bilmelisiniz. Vücutta biriken yağların enerjiye çevrilmesi sağlanarak, yağdan kilo kaybının yaşanması sağlanıyor.

 • Metabolizmanın hızlandırılması amacı ile yeşil çay tüketimi önerilir.
 • Her gün 2 litre su tüketimi olmalıdır.
 • Günlük 40 dakikalık yürüyüş yapılması isteniyor.
 • Şekersiz çay, bitki çayı ve sade kahve tüketiminde sınırlama yok.

Kırmızı et, balık, tavuk, süt, yumurta nohut, fasulye, ayran, mercimek gibi baklagillerin tüketilmesi isteniyor. Kırmızı et, tavuk ve balık tüketiminde sorun yok. Ancak bu ve buna benzer tüketim gıdalarının kesinlikle yağda kızartılarak tüketilmemesi gerektiği öneriliyor.

Protein diyeti nasıl uygulanır sorusunun yanıtı, direkt olarak kişilerin uygulama için belirlenen gıdaların dışına çıkmaması ile olacak. Makarna, ekmek, hamur işleri, pilav, tatlı, kek, şekerli gıdalar gibi yüksek oranda şeker içeren bu ve buna benzer gıdaların tüketiminin kesinlikle azaltılması gerekiyor. Bu tüketim kesinlikle yasak olduğundan gıda tüketiminin ona göre belirlenmesi gerekiyor.

 Protein Diyeti Nasıl Zayıflatır

 Protein Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Örnek ketojenik diyet listesi

Ketojenik Diyet

Kilo vererek hastalık riskinin azaltılması için akla gelen diyet türleri arasında. Yüksek yağlı ve karbonhidratlı bir diyet olarak açıklanıyor. Yapılan araştırmalar, bu tür bir diyet ile kilo vermenin yanı sıra aynı zamanda sağlıklı bir iyileşme olmasını da gösteriyor. Bu şekilde kişinin çok daha sağlıklı şekilde kilo verebileceğini gösteriyor. Aynı zamanda Alzheimer, epilepsi, kanser gibi hastalıkların da olmaması için iyi bir adım. Ketojenik diyet 5 diyet önerisi içerisindeki en popüler diyettir.

Ketojenik Diyet Nasıl Uygulanır?

Yememeniz gereken yiyecekler;

 • Şekerli yiyecekler arasında olan soda, meyve suyu, kek, dondurma, şekerleme ve buna benzer gıdaların tüketimi yasaklanmıştır.
 • Meyve olarak ise çilek gibi küçük porsiyonlu olanların dışında tüm meyveler yenmemelidir.
 • Şeker ve sağlıksız yağ içeren çeşni ve soslar yenmemelidir.
 • Mercimek, barbunya, patates gibi gıdaların tüketimi de yasaktır.
 • Havuç, tatlı patates tüketimi de yasaktır.
 • Buğday bazlı ürünler, makarna ve mısır tüketimi de aynı şeklide yasaklanan arasında.

Yemenizde sakınca olmayan yiyecekler;

 • Et olarak kırmızı et, jambon, biftek, tavuk eti, hindi eti, pastırma, sosis tüketiminde herhangi bir sınırlama yok.
 • Balık tüketimi için ise ton balığı, uskumru, somon, alabalık tüketiminin olması sağlanabilir.
 • Yumurtalar arasında ise otlu ve omega 3 olan bütün yumurtalar.
 • Sağlıklı yağların tüketiminde herhangi bir sakınca yoktur. Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı tüketimi uygundur.
 • Düşük karbonhidratlı olan besinler; domates, soğan, biber gibi yiyecekler tüketilebilir.
 • Çeşniler için ise tuz, karabiber tüketiminde sorun olmayacaktır.

 Ketojenik Diyet Listeleri

Beslenme düzeninizi bu önerilere göre oluşturmanız durumunda herhangi bir sorun yaşamadan, beslenme düzeninizin sorunsuz bir şekilde kilo vereceğiniz şekilde oluşturmanız mümkün. Sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında olan bu diyetleri tercih edebilirsiniz. Seçim sizin.

 Diyet listeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..