Sağlık

Kilo Verince Selülit Gider mi?

Selülit, pek çok kişi tarafından şikayet edilen bir rahatsızlık. Kişide bulunan fazla yağların bağ dokuya gönderilerek deri altında fazla birikmesi sonucunda oluşmakta olan selülit hastalığı, beraberinde birçok olumsuz sonuç getiriyor. Selülit rahatsızlığı sonucunda kişinin kan akış hızı yavaşladığı için kişi pek çok sorun ile karşı karşıya kalabiliyor. Selüliti gidermek için bir takım çözümler bulunmakta. Peki selülite ne neden olur? Selülit belirtileri nelerdir? Selülit çeşitleri nelerdir? Bu ve buna benzer sorular hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Selülite Ne Neden Olur?

Selülite neden olan birbirinden farklı etkenler bulunuyor. Bu etkenlerden bazılarından bahsedecek olursak; fazla miktarda tuz tüketmek, fazla dar kıyafet giymek, sürekli topuklu ayakkabı giymek, hamilelik ve benzeri dönemlerdeki hormonsal değişiklikler, kişilerin fizyolojik farklılıkları, genetik farklılıklar, düzensiz ve dengesiz beslenme alışkanlığı, yeteri kadar hareket etmeme ve egzersiz yapmama, aşırı kilolar, kullanılan bazı ilaçlardır. Selülite neden olan bu etkenlere dikkat ettiği zaman selülit hastalığına yakalanma ihtimali azalır. Selülite neden olan bu etkenlere dikkat etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

 Roza Hastalığı Nedenleri 
selülit belirtileri

Selülit Belirtileri Nelerdir?

Selülit başlama belirtilerini takip ederek vücudundaki selülitin çok artmadan müdahale edebilirsiniz. Eğer hafif türden selülite sahip iseniz baldırlarınız ellerinize sıkıştırdığını zaman portakal kabuğu yapısında olduğunu görürsünüz. Bu durumun dışında selülitler, bazen de peynir dokusunda olabiliyor. Eğer şiddetli selülit bulunduruyorsanız vücudumuz oldukça karışık görünür. Hareket etmezken bile bu buruşukluklar ve çukurlar belli olmaktadır.

Selülit Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle kilo problemi olan kadınlarda görülen birinci tip selülit, yumuşak ve kaygan bir görünüme neden olmaktadır. Diyet yaparak 1. Tip selüliti önlemek mümkün. 2. Tip selülit ise stres ve depresyon nedeni ile ortaya çıkıyor. Bu tür selülitte bacaktaki kıllar ve damarlar oldukça net bir şekilde gözükmektedir. Çözümü ise düşünüldüğü kadar zor değil. Düzenli yürüyüş, beslenme ve spor ile bu tür selüliti de aşmak mümkün.

Son selülit çeşidi ise uzmanlar tarafından 3. Tip selülit olarak adlandırılıyor. Fazla kilolu olmayan hareketli kadınlarda bile görülebilmekte olan üçüncü tip selülit, yumuşak dokuların sertleşmesi ile kendini belli eder. Bu tip selülitin tedavisinde daha çok masajalr ve özel mezoterapi seansları tercih ediliyor. Üçüncü tip selülite sahip olan kadınların düzenli bir şekilde kas hareketlerini geliştirmekte olan egzersizler yapması oldukça önemlidir. Her selülit çeşidinin ayrı bir çözümü bulunuyor. Selülit gibi bir rahatsızlıktan şikayet ediyorsanız öncelikle uzman bir hekim ile görüşüp hekimin fikrini almanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..