Sağlıklı Beslenme

Kanser riskini azaltan yiyecekler

Kanserden korunmak için yememiz gereken yiyecekler

Günümüzde en çok konuşulan hastalıklardan olan kanser, tüketilen yiyeceklere göre yakalanma riski artan veya azalan bir hastalıktır.

Milyonlarca insanı canından eden AIDS’in yerini nispeten sallamayı başarmış olan kanser, günümüzde en çok konuşulan modern hastalıkların başında geliyor. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda kişilerin tabaklarına aldığı besinlerin kanserle orantısı bulunuyor. Bu doğal olarak şu besini tüketin kanserden kurtulun anlayışına hitap etmese de tüketilen ve tüketilmeyen besinler kanser oluşumunda rol oynuyor.

Genetiği üzerinde oynanmış, bol hormon basılmış ya da bolca ilaçlanmış meyve ve sebzelerin kanser riskini artırdığı herkes tarafından biliniyor. Bu yüzden tabağa konulan her sebze ve meyvenin sağlıklı olmayabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Bu durumu göz önünde bulundurarak kansere karşı meyve sebze tüketmenin kanser riskini düşüreceğini sıkça hatırlamak gerekiyor. Meyve ve sebzeleri günlük beslenme alışkanlıkları içerisine sokmak ve bunu yaparken çeşitliliği sağlamak kanseri tedavi etmez ancak riskini önlemekte büyük önem taşır.

 Gelecekte Karşımıza Çıkacak 5 Sağlık Sorunu

İşlenmiş gıdalara veda etmek kansere karşı önemli bir adım.

Gıda sektörü kar etmek amacıyla ürettiği işlenmiş besinlere çok fazla katkı maddesi koyuyor. Bu da kanser riskinin artabileceği anlamına geliyor. Sosis, salam, sucuk ve benzeri fast food sektöründe yer alan gıdalar kanserojen katkı maddelerini bolca barındırıyor. Bu noktada bu ürünleri hayatınızdan çıkarıp işlenmemiş ürünlere yönelmeniz hem kanser hem de diğer sağlık risklerini oldukça azaltacaktır. Ayrıca beslenme alışkanlığının bu şekilde değiştirilmesinin kilo vermeyi kolaylaştıracağını söylemek mümkün. Kilolu olmanın kanser riskini artırdığını, kilo vermenin kolon, mide ve böbrek kanserine karşı risk azaltıcı rol oynadığını da unutmamak gerekir.

kansere karşı besinler
kansere karşı besinler

Hangi besinler kansere karşı iyi gelir?

Mandalina, portakal, greyfurt gibi turunçgiller, kavun ve çilek içerdiği B vitaminiyle kolon, göğüs ve rektum kanseri riskini azaltır. B vitamini ayrıca yulaf ezmesi ve katkı maddesi içermeyen tahıl gevrekleri içerisinde de bulunabilir.

Ülkemizde pek bilinen bir lezzet olmasa da kuşkonmaz folik asit kaynağı olarak risk azaltıcı görev görür. Kuşkonmazla folik asit açısından hemen hemen aynı değerlere sahip olan yumurta tüketimi de risk azaltıcıdır. Folik asit açısından zengin olan diğer ürünler fasulye, çekirdek (çiğdem), ıspanak ve maruldur. Amerikan Kanser Araştırma Vakfı folik asidin kansere karşı risk önleyici olacağını onaylamış ve folik asit tüketmenin en iyi yolunun hap değil folik asit içeren gıdaları tüketmek olduğunu açıklamıştır.

 Sağlıklı Beslenmeyi Bozduğunuz Yiyeceklerden Nasıl Uzak Duracaksınız?

Her evde kolayca bulunabilecek domates içerdiği besinler açısından yine bir risk engelleyicidir. Domates ve kanser riski üzerine yapılan araştırmalar doğrultusunda domateste neyin hastalık riski düşürdüğü belirlenemese de bunun domatese rengini veren likopen olduğu düşünülmektedir. Riski düşerenin sadece domates olmadığı, domatesten elde edilen su veya salçanın da bu riski azalttığını söylemekte fayda var.

Yapılan araştırmalar sonucu yeşil çayın, kanserin düşmanı olduğu düşünülmektedir. Laboratuvar ortamında yapılan deneylerde de yeşil çayın kanserin gelişimini yavaşlattığını veya önlediği tespit edilmiştir. Yeşil çayın ayrıca mide, mesane ve pankreas kanserlerine karşı engelleyici veya risk azaltıcı görev gördüğü belirlenmiştir.

Kırmızı ve siyah üzümler diğer üzüm çeşitlerine göre içerdikleri resveratrol sayesinde kanserin doğal düşmanıdırlar. Resveratrol antioksidan özellikleri nedeniyle hali hazırda tüketilmesi gereken bir takviyedir. Kanserli hücreler üzerinde resveratrol kullanılarak yapılan deneylerde, bileşenin hasar engelleyici rol oynadığı saptanmıştır.

Su tüketmek mesane kanserine karşı risk düşürücü rol oynamaktadır. İnsan için yaşam kaynağı olan suyun gündelik hayat içerisinde tüketimi ihmal edilebiliyor. Vücudunuzun yeteri miktarda su aldığına emin olduğunuzda mesane kanserine karşı daha emin olabilirsiniz.

Fasulye tüketmek kanserin bir çeşidi olan tümörlerin büyümesine karşı tüketimi önerilen bir gıdadır. Çok sayıda yararlı takviye içeren fasulyeler üzerinde yapılan deneyler sonucunda tümör büyümesini yavaşlattığı ve hatta kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği saptanmıştır.

Kanser riskini artıran davranışlar

İşlenmemiş et tüketmek kanser riskini artırmasa da pişirme yöntemi kansere yakalanma ihtimalinizi artırabilir. Yüksek ateşte pişen etler buharda veya yavaş pişirilen etlere göre daha sağlıklıdır. Eti kansere yakalanma riskini en aza düşürerek tüketmek için tercih edilmesi gereken yol ise buharda pişirmek.

Amerikan Kanser Araştırma Vakfı tarafından yapılan araştırmalarda alkol tüketimi arttıkça kansere yakalanma riskinin de arttığı sonucu ortaya konmuştur. Vakıf, erkekler için günde en fazla 2 kadeh kadınlar için ise sadece bir kadehlik tüketim miktarı önermektedir. Vakıf verilerine göre alkol tüketimi karaciğer, ağız, göğüs, gırtlak ve boğaz kanseri üzerinde risk artırıcı rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..