Sağlık

Kalp Sağlığı için Doktor Önerileri

Kalp sağlığı için ne yapılmalı

Kalp hastalıkları, 40 yaş itibari ile kaçışın zor olduğu sağlık sorunları arasında yer alıyor. Sebebi ise herkes için değişebiliyor. Kötü alışkanlarınızın olmasının dışında, beslenme düzeni konusunda dikkat edilmiyor olması da kalp sağlığı sorunları yaşanmasının nedenleri arasında. Bu sebeple kişinin sadece kötü alışkanlıklardan uzak durması ile kalbinin sağlıklı olmasını beklemek mümkün değil. Mutlaka yapmanız gereken, kalbinizi korumak için ona uygun beslenme düzenini kazanmak ve yaş grubunuza uygun olan sporu yapmak. Doktorların önerisi, kişilerin her zaman kalbini düşünerek hareket etmesi. Sizi her yaşta mutlu edecek, hareketlerinizi kısıtlamayacak olan kalbiniz her şeyden kıymetli. Bunu bilerek, kendinizi iyi hissedeceğiniz eylemlerde bulunun. İşte kalp sağlığı için doktor önerileri …

Kalp Sağlığı için Doktor Önerileri Nelerdir?

kalp sağlığı için aç kalmayın

Aç Uyumak

Kalbi yormamak, aç uyumaktan geçiyor. Vücudunuz, sindirim için çabalıyorken kalp stres altına girer. Bu sebeple kişinin uykusunda bile kalbi çok fazla çalışır. Uyku, sadece sizin uykunuzu almanız için değil, vücut organlarının da dinlenmesi açısından bir fırsattır. Bu sebeple aç uyumak konusunda özen göstermeniz, kalbinizin de dinlenmesi demek. Onun da rahat bir çalışma sistemi ile çalışması, vücudun da biyolojik olarak bir şeylere ara vermesi ile olacaktır. Bu sebeple uzman önerisi kişilerin 19.00’dan sonra herhangi bir ağır gıda tüketmemesi. Aç uyuyamayanlar için ise uykudan birkaç saat önce fındık yenilmesi önerisi olabilir.

 40 yaşından sonra nasıl beslenmek gerekiyor?

kalp sağlığı için tuzu azaltın

Tuzsuz Yiyecekler…

Bu şekilde söylendiğinde kulağa korkunç geliyor olabilir. Kalp sağlığı için yapılması gerekenler arasında mutlaka tuz tüketiminin azaltılması var. Bunu zeytin, peynir için tuzsuz olanları tercih ederek yapabilirsiniz. Sonrasında ise önemli olan kişilerin yemek alışkanlıkları konusunda da bunu başarması. Sizin bir süre tuzdan uzak durmanız, zaten damak zevkinizin de ona yaklaşması demek olacak. Bir süre sonra tuzlu olan gıdaların size çok daha tuzlu geldiğini göreceksiniz. Kalp sağlığınızı düşünerek, tuz tüketimi konusunda bir önlem alabilirsiniz.

kalp sağlığı için stresten uzak durun

Stresten Uzak Durmak

Belki de en önemlisi bu! Yaşınız her ne olursa olsun, stresli bir yaşam kalbinizi yorar. Her zaman heyecanlı, stresli olan kişilerden kalbin yorulması diğer sağlık sorunlarının yaşanmasına da neden olabilir. Bunun için biraz daha sakin bir yaşamı tercih edin. Örneğin trafikte çok fazla stres altında kalıyorsanız, bunun olmaması için trafiğin olduğu saatlerde dışarı çıkmamayı tercih edin. Sizi sinir edecek her ne varsa, uzaklaşabileceğiniz kadar uzaklaşın. Bunu bir kaçış olarak değil, kalbinize bir adım daha yaklaşmak olarak görün. Sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu unutmadan, siz de kalbinize bir adım daha yaklaşın.

 Bel Ağrısı İçin Yürüyüş Yapmayı Denediniz mi?

Yürüyüş Yapın

Düzenli olarak yürüyüş yapmanın kalp sağlığını olumlu etkilediği araştırma sonuçlarında yer alır. Bu sebeple kalp sağlığı için ne yapılması gerekiyor sorusunun yanıtı, mutlaka yürüyüş ile kişinin kalp sağlığını koruması şeklinde yanıtlanacak. Bunu bilerek siz de yürüyüşünüzü aslında oksijen alarak, kendinizi iyi hissetmek için bir çıkış kapısı olarak görerek yapın. Deniz kıyısında yürüme imkanınız varsa yürüyebilirsiniz. Ormanda yürüme imkanınız varsa yürüyebilirsiniz. Yani daha çok oksijenin bol olduğu ortamları tercih etmek sağlığınız için açılan bir kapı olur. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, çok daha enerjik hissedeceksiniz.

 Kolesterol Nedir? Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

Yaşınızı Düşünerek Hareket Edin!

Son olarak yaşınızı düşünerek hareket edin. Yaşınızın genç olması sizi şaşırtmasın! İlerleyen dönemlerde bir kalp sorunu ile karşı karşıya kalmamak açısından, aslında yaşınızın kıymetini bu noktada bilmek önemlidir. yaş grubu ilerlemiş olan kişiler için ise kalbi yormamak önemli olduğundan her zaman bilinçli hareket etmek avantajlı olacaktır. Sağlık sorunlarınız için gerekirse doktor kontrolüne gitmeyi ihmal etmeyin. Çünkü Kalp sağlığı ne kadar önemli sorusunun yanıtı için henüz bir miktar belirlemek zor görünüyor.

 Her Gün Yürüyüş Yapmanın Faydaları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..