Sağlık

Kalp Krizinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Kalp damarındaki plakların aniden yırtılması ve üzerine pıhtı oturması ile kalp damarı aniden tıkanabilir ve bunun sonucunda da kalp kası oksijensiz kalır. Oksijensiz kalan kalp kası bir süre sonra ölür. Bunun sonucunda  ” kalp krizi ” meydana gelir. Kalp krizinin tedavisi olay başladıktan sonraki ilk saatler içinde en etkilidir. Bu nedenle kalp krizinden şüphelenildiği zaman en kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kalp krizi, yürürken kalp ağrıları ile başlayabilir ve sonrasında da kalp krizi belirtileri kendini gösterebilir. Ağrısız kalp hastaları yani sessiz kalp hastalığı da önemlidir.

Ağrısı olmayan hasta şanssızdır. Çünkü ilk ağrı ile kalp krizi, yaşamı ölümle sonuçlanacak kadar ağır olabilir. Göğüs, kol, boyun, sol bilek ya da parmakta meydana gelen ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma olması durumunda derhal doktora gidilmelidir. Bu bölgelerde daha önce olmayan herhangi bir ağrı dikkate alınmalıdır. Kalp krizinin en önemli belirtisi, şiddetli kalp ağrısının olmasıdır. Çok şiddetli bir ağrıdır ve ilk başta da çoğunlukla ani bir biçimde gelişir. Kalp ağrısı kalp krizi gibi görünse de kimi hastalarda karnın üstünde mideye vuran bir ağrı oluşur. Bu durumda, oluşan bu ağrının mide ağrısı olduğu sanılarak hasta tarafından önemsenmeyebilir. Özellikle  yaşlı hastalarda kalp krizi, nefes darlığı ile ortaya çıkabilir.

kroner kalp hastalığı

Kalp Krizi Nedenleri 

Kötü yaşam şekli sağlığımızı her açıdan tehdit eder. Yaşam tarzının kalbi korumada önemi büyüktür. Ekonomik gelişme sonucu düzensiz beslenme ve sigara tüketiminin fazlalaşmasından dolayı gençlerde de kalp krizi gün geçtikçe artmaktadır.

Hipertansiyon, kalp krizinin risk faktörlerinden birisidir. Hipertansiyon, kalp krizi riskini yüzde elli oranında arttırır. Hipertansiyon sorunu yaşamamak için tuz tüketimi azaltılmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Kötü huylu kolesterol seviyesi ne kadar yüksekse kalp krizi riski de o kadar yüksektir. İyi huylu kolesterol seviyesi de ne kadar yüksekse kalp krizi riski o kadar azdır.

Diyabet, kalp krizinin çok önemli bir nedenidir. Diyabeti olanlar en sık, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Son yıllarda diyabeti olanlar çok yiyip az hareket etmektedir. Bu durum da kalp krizine davetiye çıkarmaktadır.

Sigara, kalp krizi riskini fazlasıyla arttırmaktadır. Sigara, kalp krizi yanında başka birçok hastalığa da neden olmaktadır.

Kalp krizi belirtileri

Obezite kalp krizine genellikle karbonhidrat ve lipid metabolizmalarını bozarak neden olmaktadır.
Kalp krizi konusunda erkekler kadınlara göre daha şanssızdır. Yani elli yaşında bir erkeğin riski yaklaşık olarak altmış yaşındaki bir kadınınki kadardır.

Kalp krizi her ne kadar gençlerde de görülüyor olsa da risk, artan yaşla beraber yükselmektedir. Yaşlılarda kalp krizi sonrası ölüm oranları gençlere oranla daha fazladır.

Diyabet ve kolesterol seviyelerinde olduğu kadar önemli olmasa da kanda bulunan bazı maddelerin yüksekliği kalp krizi riski ile ilişkili olabilir.

Özellikle birinci derecede yakınlarda genç yaşlarda kalp hastalığı öyküsünün olması, kişinin kalp krizi riskini arttırır. Böbrek yetmezliği de özellikle hipertansiyona yol açarak kalp krizi riskini arttırmaktadır.

Kalp hastalığı ile mesleğiniz de ilişkili olabilir, https://dengelibeslenmek.com/beslenme-ve-spor-kalp-hastaliklari-riski-ve-yasliligi-nasil-etkiler yazımızı okumanızı öneririz.

Sağlıklı beslenme kalp hastalıklarını engellemek için çok önemlidir. Genetik bir yatkınlığınız yoksa sağlıklı beslenme ve spor kalp hastalığına yakalanmamanızı sağlayabilir. https://dengelibeslenmek.com/kategori/beslenme kategorimizdeki yazılarımızı takip etmenizi öneririr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..