Sağlık

Kadınlarda kasık ağrısı neden olur?

Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri ve kasık ağrısının tedavisi

Kadınlarda görülen kasık ağrısı kanserden böbrek taşlarına birçok nedenden gerçekleşiyor olabilir.

Birçok kadının sıkça yaşadığı sorunlardan biri olan kasık ağrısına geniş bir yelpaze içerisinde yer alan birçok neden sebep olabilir. Kadınlarda kasık ağrısı hamilelik döneminde rutin olarak görülebileceği gibi kistler, kanser, miyom veya böbrek taşı gibi nedenlerle de yaşanıyor olabilir. Yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen kasık ağrısının tedavisi nedenine göre değişiklik göstermektedir.

Kasık nedir? Kasık ağrısı nasıl olur?

Karın ve cinsel bölge arasında kalan kısım kasık bölgesi olarak adlandırılır. Bacakları hareket ettirmek için işlev gören kasların bulunduğu bölge yine kasık bölgesidir. Bu bölge dahilinde yaşanan tüm rahatsızlıklar kasık rahatsızlığı olarak belirtilir. Kasık ağrılarının gerçekleştiği bölge de yine burasıdır.

Kadınlar yaşadıkları kasık ağrısını tanımlarken karnın altında yaşanan keskin ağrı veya keskin olmayan basınç olarak tanımlar. Yine bu çerçevede kadınlarda kasık ağrısı belirli aralıklarla ya da sürekli olarak yaşanıyor olabilir. Kadınlarda görülen bu ağrıya cinsel organda kanama, sırt ve bel ağrıları veya akıntı eşlik ediyor olabilir. Bu yan etkilerin dışında başka semptomlarda görülebilir.

Kadınlarda kasık ağrısı
Kadınlarda kasık ağrısı

Kasık ağrısı neden olur?

Kadınlarda kasık bölgesi rahim rahatsızlıklarına bağlı olarak ağrı yapabilir. Rahim iç ve dış dokularında cereyan eden bir hastalık kasık ağrılarına neden olabileceği gibi sancılı geçen adet dönemlerinde de kasık ağrısı oluşabilir. Kadınlar hamilelik döneminde sıkça kasık ağrıları yaşamaktadır. Buna ek olarak rahim dışında gelişen gebelikler (dış gebelik) veya fetüs ölümü (intrauterin fetal ölüm) de kasık ağrılarına yol açıyor olabilir.

Erkeklere karşın kadınlarda daha çok sıkıntıdan kaynaklanan kasık ağrıları yumurtalık kanseri veya yumurtalıkta oluşan kistler nedeniyle de gerçekleşiyor olabilir. Yine bir yumurtalık rahatsızlığı olan ve yaygın şekilde görülen Pelvik inflamatuar hastalık (PID) kasık ağrısı olarak belirti gösterebilir. Yine kadınlarda görülen rahim miyomları (rahim kaslarının normalden daha fazla büyümesi) ve vajinada görülen sinir ucu bozuklukları (Vulvodinya) kasık ağrısına neden olabilir.

Kabızlık kasık ağrısına yol açıyor olabilir

Kasık bölgesine yakın olan bağırsak rahatsızlıkları da kadınlarda kasık ağrısı yaratan etkenlerdendir. Kabızlık, kalın ve ince bağırsak rahatsızlıkları, safra kesesi iltihabı veya ağrıları da kasık ağrısına yol açabilir. Kasıkta fıtık oluşumu, mesane ağrıları, böbrek taşları, pelvik ağrılar, dalak hastalıkları ve fibromiyalji (yumuşak dokuda romatizma ağrıları) de kasık ağrıları çekilmesine neden olur.

Tüm bunlarla beraber fiziksel veya cinsel istismar mağdurlarında kasık ağrısı görüldüğü de bilinmektedir. Bunun altında hem psikolojik hem de fiziksel olarak zarara uğramış olmak olabilir.

 Kanser riskini azaltan yiyecekler

Kasık ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kadınlarda kasık ağrısı geniş bir yelpazede birçok nedene dayandığı için tek bir yöntemle tedavi edilir denmesi doğruluk payı içermez. Safra kesesinden veya rahimle ilgili kasık ağrılarında ameliyet olunması gerekebilir. Pelvik inflamatuar hastalık enfeksiyonel bir hastalık türü olduğu için buna bağlı kasık ağrıları tedavisinde antibiyotik kullanımı gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..