Kilo Vermek

Kadınlar Erkeklerden Daha Hızlı mı Kilo Veriyor?

Kadınlar mı daha hızlı kilo veriyor yoksa erkekler mi daha hızlı kilo veriyor?

Kim daha hızlı kilo verir? Erkekler ve kadınlar arasında kilo verme hızı arasında bir fark var mı? Kadınlardan erkeklerden daha hızlı mı kilo veriyor?

Aslında kilo verme durumu, kişinin vücut özelliğine göre avantajlı ya da dezavantajlı hale gelebilir. Kadınlar erkeklerden daha hızlı mı kilo veriyor sorusunun yanıtı, aslında iki cins üzerinden vücut tipinin incelemesi yapılarak bir soruna varılabilir. Genel anlamda vücut özelikleri dikkate alındığında, bu alanda uzman olan kişiler erkeklerin kilo vermek için hormonal olarak kadınlardan daha avantajlı olduğunu söylüyor. Bu sebeple kadınların kilo vermek için daha çok çaba sarf etmesi gerekiyor.

Kilo vermenin hızlı ya da yavaş olması vücut özelliklerine göre belirleniyor.

 5 Günlük Diyet Listeniz Hazır

kadın ve erkek vücut farkları

Kadın ve Erkek Vücudu Arasındaki Farklar Nedir?

Erkekler ve kadınlar için vücut yapısı farklıdır. Bu da kilo verme kriterinin daha farklı ilerlemesi demektir. Kadın ve erkek vücudu arasındaki farkları göz önünde bulundurduğunuzda hangi cinsiyetin daha hızlı verdiğini de bilimsel olarak görmüş olacaksınız.

Erkeklerde testosteron hormonu sayesinde vücut daha kaslı olur.

Vücutta salgılanan hormonlar, kişinin yağlı ya da kaslı bir vücuda sahip olması konusunda etkilidir. Erkeklerin hormonal yapısı onların daha kaslı olması konusunda vücudu destekler. Bu durumda erkeklerde kilo miktar olarak artsa da görüntü daha sıkı olabilir.

Kadınlarda östrojen hormonu sebebi ile vücut daha yağlı olur.

Kadınlarda östrojen hormonu salgılanır. Ergenlik döneminde daha yoğun salgılanan bir hormon olması sebebi ile vücut sağlanmaya müsaittir. Kadınların vücudunda yağ tutulması daha fazla olduğundan, yağların yakılması da daha zor olacaktır.

Yağlı olan vücutta kilo verme işlemi daha zor olacaktır. Kilo alıp verme konusunda kadınlar erkeklere göre daha çok kontrole ihtiyaç duyar. Sebebi ise vücutlarının hormonlar sebebi ile yağlanmaya daha müsait olmasıdır. Bu sebeple kadınlar erkeklerden daha zor kilo veriyor.

kadın erkek beslenme farklılıkları

Kadınlar Beslenmesini Erkeklere Göre Daha Rahat mı Kontrol Ediyor?

Yapılan bazı araştırmaların sonunda, erkeklerin kadınlara göre beslenme konusunda daha disiplinli ve kontrollü olduğu sonucu çıkmıştır. Tam olarak kanıtlanmamış da olsa beslenme konusunda erkekler daha kontrollü olabileceği sonucu var. Yani kadınların daha rahat kontrol ettiğini söyleyemiyoruz.

İştahı kontrol etmek;

Erkeklerde dönemsel olarak ihtiyaç duyulan karbonhidrat ihtiyacı yok. Genel anlamda vücutları çok daha stabil bir şekilde hareket ediyor olduğundan, kontrollü olmaları da daha büyük bir avantaj. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, siz de iştahı kontrol etme noktasında, erkeklerin daha profesyonel olduğunu düşünebilirsiniz.

 1500 Kalorilik Diyet Listesi

Vücut ihtiyaçları;

Kadınlar için vücut ihtiyaçları daha çok dikkat çekiyor olduğundan, bu sebeple erkeklere göre vücut kontrolü daha zor olabilir. İhtiyaçların kontrol altında olması durumunda, aslında direkt olarak kadınlar da kontrollü olabilir. Genel anlamda ihtiyaç duyulan kan, direkt olarak şekerli yiyecekler yönlendirilmeye neden olabiliyor. Bunun göz önünde bulundurulması durumunda ise sorun yaşanmıyor.

Elbette cinsiyet üzerinden, vücut özellikleri üzerinden sunulan bu özellikler için kişiden kişiye değişme durumu da var. Her zaman kişisel olarak diyet durumu, kilo verme durumu ele alınarak çok daha avantajlı bir şekilde kişilerin kilo vermesinin sağlanması gerekiyor.

İştah kontrolü

Hem Kadınlar Hem Erkekler İçin İştahı Kontrol Altında Tutacak Öneriler

İştahın kontrol altında tutulması halinde, kilo vermek sandığınızdan çok daha kolay olabilir. Vücut özellikleri ne olursa olsun, kişinin iştahını kontrol altında tutarak, zayıflamak için aslında önemli bir kararlılık sağlamasını mümkün kılar. Bunun için önerilere göre hareket ederek, siz de gün içinde iştahınızı ciddi anlamda kontrol altına alabilirsiniz. Bu sayede zayıflamak çok daha kolay olacaktır.

  • Düzenli uyku: Önemli olan kişinin iştahını kontrol altına alması olacağından, düzenli uyku bunu etkileyen ilk unsur olarak mutlaka dikkate alınmalıdır. Bakıldığında iştahı kontrol altında tutmanın yolları arasında doğru saatlerde ve doğru miktarda uyumak var. Eğer gecenin geç saatlerine kadar oturursanız mutlaka bir şeyler atıştırmak isteyeceksiniz. Bunun önüne geçmek için de doğru saatlerde uyumak önemlidir. Uyandığınızda sağlam bir kahvaltı yapmak çok daha doğru bir tercih olacak.
  • Porsiyonların Boyutu: Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise hangi öğün olursa olsun porsiyonlarınızın boyutu olacak. Porsiyon anlamında, büyük tabak kullanmanız halinde, aslında çok daha fazla yiyecek tüketmiş olacaksınız. Bunu göz önünde bulundurup daha küçük tabaklarda, daha az gıda tüketiminin olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Yemek Yeme Zamanı – Hızı: Yemeklerinizi iki arada bir derede yemekten uzak durun. Yani aslında biraz daha yemek için özel bir zaman ayırın. Yemek yerken ki zamanınıza kıymet verin. Bu şekilde direkt olarak yemek yemenin daha sağlıklı olması mümkün olur. Yavaş yemek yemeye özen göstermeniz halinde, vücudunuz doyum noktasına da daha az yemek ile ulaşabilir.
  • Su Tüketimi: Su tüketiminin istenen miktarda olması dışında, mutlaka minimum sınırlama üzerinden belirlenen miktarın üstünde olmaya özen göstererek tüketmeye dikkat edin. Yani kişinin su tüketiminin her zaman bilinçli olması gerekiyor. Acıkmanın ötelenmesi açısından su tüketiminizin daha titiz bir şekilde gerçekleşmesini öneriyoruz. Buna dikkat etmeniz halinde iştahınızı kontrol altında tutmanız mümkün.
  • Hayır Demeyi Öğrenin: Hem kendinize hem de çevrenize hayır demeyi öğrenin. Çünkü onların tükettiği gıdaları o an siz de yemek zorunda değilsiniz. Bunu sağlamanız durumunda, aslında sorun yaşamadan direkt olarak siz de kilo vermek için iştahınızı kontrol altına almış olacaksınız. Kontrollü hareket ederek, mutlaka zayıflamak için kararlı olun.

 1200 Kalorilik Diyet İle Kilo Verin

Kadınlar Erkeklerden Daha Çok mu Diyet Yapıyor?

Genel anlamda kadınların kilosunu problem etme ihtimali daha fazla oluyor. Bu durumda kadınların erkeklerden daha çok diyet yaptığı sonucu çıkıyor. Aslında kadınlar kilolarını kontrol altına alma konusunda çok istekli. Bu sebeple bunu dillendirme ihtimalleri de daha büyük. Erkekler için bu durum geçerli değil. Kilo problemi olan erkeklerin sürekli olan diyet yapıyorum, hangi diyeti yapayım gibi bir takıntılı durumu da yol. Hal böyle olunca kadınların daha çok kilo verme arzusu içinde olduğu görülüyor. Ancak yapılan araştırmalara göre erkekler kadın obezite oranında büyük bir fark yok. Erkeklerin de büyük oranda kilo problemi yaşadığı sonucu çıkıyor. Sadece bu durum, kişilerin kilo probleminin önüne geçmek için çabalama noktasında daha az dile getirdiğini gösteriyor.

Kadınlar erkeklere göre daha fazla ideal kilosuna gelmek için çabalıyor.

Erkekler için bu durum çok daha nadir olduğundan, erkeklerden daha fazla diyet ile uğraşıyor sonucu çıkıyor. Bunun beraberinde ideal kilosunda olmayan erkek sayısı, kadınlara oranla daha az diyemeyiz.

Kadınlar Erkeklerden Daha Çok mu Diyetisyene Gidiyor?

Bakıldığında diyetisyene giden kadın sayısının erkeklerden daha çok olduğu sonucu çıkabilir. Ancak bununla ilgili yapılan bir araştırma olmadığından net bir bilgi vermek mümkün değil. Genel anlamda kadınların kilo verme çabasının uzman desteğine ihtiyaç duyması oranı hakkında da araştırma sonucu yok. Sadece erkeklere göre daha fazla kilo verme ihtiyacının, uzman desteği ile sonuçlanması yüksek ihtimal olabilir. Erkeklere göre kadınların kilo vermesi daha mı kolay ve kadınlar erkeklerden daha hızlı mı kilo veriyor sorularının yanıtı HAYIR olarak yanıtlandığından, aslında destek alma konusunda kadınların daha çok ihtiyaç duyduğu söylenebilir.

 Sağlıklı diyet atıştırmalıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..