Sağlık
Trend

Kabızlık Nedir? Nasıl Geçer?

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Hayatının belirli dönemlerinde hemen hemen herkes dışkısını yapamama sorunuyla baş başa kalır. Kabızlık durumunda kişide halsizlik, huzursuzluk hissi, şiddetli karın ağrıları, mide bulantısı, gaz birikmesi ve şişkinlik gibi belirtiler hastada görülebilir. Çoğu zaman doğal yollarla bu sorunun çözülebilmesi mümkündür.

Kabızlığı Geçiren Doğal Besinler

Kabızlık nasıl geçer? Sorusunun ilk cevabı bol sıvı tüketmekten geçiyor çünkü kabızlık sorunu en çok sıvı tüketiminin azaldığı dönemlerde ortaya çıkıyor. Tuvalete çıkarken sorun yaşadığınız andan itibaren gün boyunca sıvı tüketmek özellikle de bol bol su içmek ve bol bol bitki çayı tüketmek bu sorunun kısa zamanda sona ermesini sağlayabilir. Bunun yanı sıra kayısı ve incir tüketmek, zeytinyağlı yiyeceklerle beslenmek, atıştırmalıklar yerine kuruyemiş yemek de kabızlık sorununa doğal çözümlerden biridir.

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir
Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir

Doğa bize kabızlık sorununu sona erdirebilmemiz için birçok farklı seçenek sunmuştur. Bu seçeneklerden biri eğer kabızlık rahatsızlığının altında başka bir hastalık yatmıyorsa sorununuzu çözecektir.
Kabızlığa iyi gelen gıdalar arasında hurma, süt, yoğurt, tahıl ve baklagiller, pırasa, kete tohumu, maydanoz sayılabilir. Keçiboynuzu tüketmek ve yoğurt suyu içmek de kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Dışkıyı dışarı atmakta zorlanma sorununa hızlı bir şekilde müdahale etmek için iki yemek kaşığı hint yağını meyve suyuyla ya da yarım yaşlı süt ile karıştırarak tüketmeyi de tercih edebilirsiniz. Fakat gebe ya da emziren bir anneyseniz ya da bir tıbbi rahatsızlığınız bulunuyorsa hint yağını kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı, hekiminizin bilgi ve görüşünü almalısınız.

Kabızlık Sorunu Oluşmadan Önce Önlemek

Kabızlık sorunuyla karşı karşıya kalmamız beslenmemizde bir şeylerin ters gittiğinin ya da yaşam bicimizin yanlış ve sağlıksız olduğunun göstergelerinden biridir. Sağlığınız ve mutluluğunuz için beslenmenizdeki problemi teşhis etmeli ve vakit kaybetmeden düzeltmek için çaba göstermelisiniz.
Yeterli miktarda sıvı tüketmek, dengeli ve sağlıklı beslenmek, kafeinli içecekleri aşırı tüketmemek kabızlık sorunu yaşamamamızı sağlayabilir. Ayrıca beslenmemizde sindirici ve temizleyici görev üstlenen lifli gıdaların tüketimini arttırmak ve yapılacak hafif egzersizler de bu sorunla karşı karşıya kalmamız için oldukça önemlidir.
Uzun zaman geçmeyen ve sürekli kendi tekrarlayan kabızlık durumlarında başka bir rahatsızlığın bulunup bulunmadığını öğrenme amacıyla uzman bir doktora görünülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..