Sağlık
Trend

Hsp Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Henoch-Schönlein Purpura Hastalığı Nedir?

HSP rahatsızlığının bir diğer ismi de Henoch Schönlein Purpurası olarak bilinir. HSP hastalığı küçük kan damarı iltihaplanmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu damar iltihaplanmasına vaskülit adı verilir. Çoğunlukla 5-15 yaş aralığındaki çocuklarda görülür. Ancak nadir olarak daha küçük veya büyük çocuklarda görülebilmektedir. Erkek çocuklarında daha sık görüldüğü de saptanmıştır.

Purpura, deri içinde meydana gelen kanamalar sonucunda ortaya çıkan ufak kırmızı döküntüler ve kolaylıkla çürük oluşumu gibi etkileri yanında getiren bir hastalık olarak bilinir. Henoch-Schönlein rahatsızlığı döküntülerle meydana geldiği için purpura olarak isimlendirilmiştir. Bedende farklı organlara sıçrayarak onları da etkileyebilir. Bu sebeple erken tanı yapılması gerekmekte ve hastanın sağlık durumuna göre tedavi metodu uygulanır.

 Hanta Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

HSP Hastalığı Nedenleri

HSP rahatsızlığının sebepleri tam olarak bilinmemektedir. HSP rahatsızlığı genelde solunum yolunda meydana gelen bir enfeksiyon sonucunda ortaya çıkar. Bu sebeple ufak kan damarlarında iltihap oluşması, rahatsızlığın nedeni olarak gösterilebilecek olan tek etmendir. Birtakım bakteri ya da virüsler bu rahatsızlığın oluşmasına sebep olabilir. Bunların dışında birtakım ilaçların kullanımı, aşılardan doğan yan etkiler, gıdalarda yer alan katkı maddeleri ve çevreden gelen zararlar da rahatsızlığı tetikleyebilir. HSP rahatsızlığının genel olarak kış mevsiminde görüldüğü gözlenmiş olup yaz mevsiminde neredeyse hiçbir vakayla karşılaşılmamıştır. Bilinen hsp hastalığı nedenleri bunlardır.

Hsp hastalığı

 Rota Hastalığı Nedenleri

HSP Hastalığı Semptomları Nelerdir?

HSP hastalığının en belirgin semptomu bedendeki kırmızı döküntülerdir. Kızamık, kızamıkçık gibi rahatsızlıklarla bile karıştırılabilmektedir. Bu döküntüler ilk meydana geldiğinde toplu iğne başı kadar ve kırmızı renktedir fakat ilerleyen sürelerde kurdeşen tarzı bir hal alıp morarabilir. Ayrıca zamanla ciltte daha kabarık bir hal alır.

Döküntülerin dışında;
Bilhassa diz, bilek ve parmak gibi eklemlerde meydana gelen ağrı ve şişlik
Kanlı idrar
Karın ağrısı
Kiloda kayıp
Ateş
Yorgunluk
Birtakım böbrek sorunları
Diyare gibi durumlar semptomlar arasındadır.

Henoch Schönlein hastaligi

 Menopozda üşüme neden olur?

HSP Hastalığı Tedavisi

HSP, böbrek ve bağırsak problemlerine yol açmadığı sürece bir ay içerisinde kendiliğinden düzelir, daimi bir yan etkiye de sebep olmaz. Hekim, ilaç tedavisi ile belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. Tedavi sürecinde ağrı kesiciler, alerji ve eklemlerdeki problemleri çözmek adına birtakım ilaçlar kullanılabilir. Şayet bu süreçte hastada böbrek rahatsızlığı meydana geldiyse buna uygun bir tedavi metodu uygulanır.

HSP rahatsızlığı evde dinlenerek de kolayca atlatılabilir. Antioksidan özelliği olan koyu renkli meyve ve sebzeler, A-C-E vitaminleri içeren gıdalar tercih edilebilir. Hastanın fiziksel durumu ve yaşına uygun beslenme düzenini olmalıdır.

Tüm hastalıklardan korunmak için gerekli önlemleri almak çok önemlidir. Sağlıklı beslenerek gerekli en büyük önlemi almalısınız. Sağlıklı beslenme kategorimizdeki yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..