Sağlık

Hiperglisemi Nedir ve Sonuçları

Hiperglisemi Hastalığı Nedenleri Ve Sonuçları

Hiperglisemi normal sistemde glikoz düzeylerini kabul edilebilir bir aralık içerisinde tutan bir arızayı temsil eder. Tedavi edilebilir bir durumdur, ancak ele alınmazsa yaşamı tehdit eden iki komplikasyondan birine dönüşebilir.
Kan şekeri düzeyleri, önemli miktarda karbonhidrat tüketmesi veya yemekler arasında belirgin aralıklara rağmen dar bir alanda tutulmalıdır. Normalde, bu kan şekeri seviyeleri iki tamamlayıcı metabolik hormon grubu tarafından korunur.

Pankreastasentezlenen bir anabolik polipeptit hormonuolan insülin , kan şekerini düşürmek gibi karbonhidrat metabolizmasını düzenler.Katabolik hormonlar ( glukagon , büyüme hormonu ve katekolaminler gibi) kan şekerini arttırır.
Çeşitli koşullar, normal aralığın üstünde veya altında kan şekeri seviyesini etkileyebilir. Bunların en tanınmışlarından biri diyabetes mellitus olup, anormal derecede yüksek kan şekeri seviyelerinin bulunduğu bir durumdur. Şeker hastalığının en yaygın iki şekli ya insülin üretiminin azalması (tip 1) ya da vücudun insüline (tip 2 ve gebelikte) cevabın azalmasına bağlıdır. Her ikisi de diyabetin akut belirtilerine neden olan hiperglisemiye yol açar: Aşırı idrar üretimi telafi edici susuzluk ve artan sıvı alımı, görme bulanıklığı, açıklanamayan kilo kaybı, letarji ve enerji metabolizmasında değişiklikler. Tip 1 diabetes mellituslu hastalar, mutlak eksikliği nedeniyle hayatta kalmaları için harici insüline bağımlıdırlar.

 Fil Hastalığı Nedir?

Tip 2 diabetes mellituslu hastalar, insülin direncine veya nispeten düşük insülin üretimine veya ikisine de sahiptir; bazı tip 2 şeker hastaları, diğer ilaçların kan şekeri seviyelerinin kontrolünde yetersiz kalması halinde sonunda insüline ihtiyaç duyarlar.
Kan glikozunun hücrelere giremediği gibi kan glukozunda bol miktarda glikoz olduğunda hiperglisemi ortaya çıkar. Hiperozmolar glikoz açısından zengin kan, hücre içi ve aralıklı alanlardan sıvı çeker ve susuzluğa ve dehidrasyona neden olur (Fain 2001). Kronik hiperglisemi, şeker hastalığı tedavi edilmediğinde veya yetersizce kontrol edildiğinde ortaya çıkabilirken, akut hiperglisemi, bir hastalık veya enfeksiyon gibi glukoz kontrolüne müdahale eden altta yatan bir durumun yanı sıra, aşırı stres altındaki tip 2 diyabetli olanlarda ortaya çıkabilir.

Hiperglisemi ile Şeker Hastalığı İlişkisi

Açlık durumunda bile devam eden kronik hiperglisemi, çoğunlukla diabetes mellitus tarafından ortaya çıkar ve aslında kronik hiperglisemi hastalığın karakteristik özelliklerinden biridir. Açık bir neden olmadan akut hiperglisemi atakları diyabetin gelişmesini veya bozukluğa yatkınlığın bir göstergesi olabilir. Bu hiperglisemi, düşük insülin düzeyleri nedeniyle oluşur. Bu düşük insülin seviyeleri hücre membranlarında glikoz taşınmasını inhibe eder, bu nedenle yüksek kan şekeri seviyelerine neden olur.

 Tansiyon Düşüren Doğal Yiyecekler

Hiperglisemi ölçümü

Yeme bozuklukları ve ilaçları

Bazı yeme bozuklukları, bulimiya nervoza’nın aşırı derecede olduğu gibi akut diyabetik olmayan hiperglisemi üretebilir, bu durumda kişi sıklıkla basit ve karmaşık karbonhidratlardan yüksek gıdalardaki çok miktarda kalori tüketir. Bazı ilaçlar beta blokerler, tiazid diüretikler, kortikosteroidler , niasin , pentamidin, proteaz inhibitörleri, L-asparaginaz (Detin ve ark. 1994) ve bazı antipsikotik ajanlar (Luna ve Feinglos 2001) dahil olmak üzere hiperglisemi riskini artırır.

Fizyolojik stres vakaları

İnme ya da miyokard enfarktüsü gibi akut strese maruz kalan hastaların büyük bir kısmı, diyabet tanısı olmadan bile hiperglisemi geliştirebilir. İnsan ve hayvan çalışmaları bunun iyi huylu olmadığını ve stres kaynaklı hiperglisemi hem inme hem de miyokard enfarktüsü sonrasında yüksek bir mortalite riski ile ilişkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..