Sağlık

Heterotopik Gebelik

Heterotopik Gebelik Nedir?

Gebelik esnasında karşı karşıya kalınabilecek olağandışı durumlardan biri heteretopik gebeliktir. Geçmişte oldukça nadir görülen Heteretopik Gebelik günümüzde tüp bebek ve diğer yardımcı üreme uygulamalarına daha sık başvurulmasıyla birlikte yaygınlaşmıştır ve her geçen gün daha sık karşılaşılmaktadır. Basitçe tanımlamak gerekirse aynı anda rahim içerisinde ve rahim dışarısında iki gebeliğin eş zamanlı olarak gerçekleşmesine Heterotopik gebelik denmektedir

.
Heterotopik Gebelik Ne Sıklıkta Görülürür?

1950 öncesinde 30.000’de bir olarak görüldüğü bildirilen heterotopik gebeliğin görülme oranı günümüzde 3.889’da bire yükselmiştir, analizler yenilendikçe oranın daha da yükseldiği görülmüştür. Bu oranın yükselmesindeki en önemli etken tüp bebek, mikroenjeksiyon gibi yardımcı üreme tekniklerine günümüzde daha çok başvurulmasıdır. Yapılan bilimsel araştırmalarda bu oranın tüp bebek ve diğer yardımcı üreme teknikleri uygulamalarında 100 gebelikten birinde gibi yüksek oranlara yükselebileceği vurgulanmıştır, bu risk spontan yani doğal yollarla gelişen gebeliklerde çok daha düşüktür.

heterotopik gebelik tedavileri
heterotopik gebelik tedavileri

Heterotopik Gebelik Riskini Arttıran Nedenler

  • Daha önce geçirilmiş tubal rahatsızlıklar.
  • Daha önce dış gebelik geçirilmiş olması.
  • Daha önce geçirilen ameliyatlar.
  • Östrojen ve progesteron düzeyinin yüksek olması.
  • Sigara kullanımı.
  • Gebenin yaşının ilerlemesi.
  • Yumurtlama ve kısırlıkla ilgili çeşitli tedaviler.
  • Cinsel yollarla geçişli rahatsızlıklara yakalanmak
  • Doğum kontrol için kullanılan ertesi gün ilaçları

Heterotopik Gebelik tanısı nasıl konulur?

Gebenin hamileliğin ilk 12 ayında ağrı ve kanama şikayetiyle doktoruna başvurması dahilinde tüm gebeliklerde heterotopik gebelik olasılığı da göz önünde bulundurulur. Tanıda yaşanabilecek gecikme hem gebe hem de bebek için son derece tehlikelidir.

heterotopik gebelik ultrason görüntüsü
heterotopik gebelik ultrason görüntüsü

Heterotopik Gebelik tedavisi nasıl gerçekleşir?

Hem anne hem de bebek için büyük riskleri beraberinde getirse de Heterotopik Gebelik zamanında tedavi edildiği takdirde gebenin çocuğunu sağlıklı bir şekilde kucağına alması için engel değildir. Rahim dışı gebeliğin sonlandırılmasının ardından rahim içi gebeliğin normal seyrinde devam edebilmesi uygulanacak tedaviye bağlıdır. Tedavi laparoskopik cerrahi ile rahim dışı gebeliğin gerçekleştiği tüpün alınmasıyla gerçekleşmektedir. Ölü doğum ve erken doğum gibi riskler bulunsa da zamanında ve doğru şekilde yapılan müdahalelerin ardından hastanın durumuna da bağlı olarak sıklıkla rahim içi gebelik normal devam etmektedir.

Sağlık bağlantısından hastalıkların nedenleri ve tedavi yöntemleri yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..