Sağlık

Hemoglobin Nedir? Hemoglobini Düşüren Yiyecekler

Hemoglobin Değerleri Nasıl Olmalı?

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan, demir açsından zengin bir proteindir. Bir hemoglobin hücresi vücut boyunca dört oksijen hücresi taşıyabilme yetisine sahiptir. İnsan vücudunda bulunan hücreler kendilerini koruyabilmek ve tamir edebilmek için hemoglobine ihtiyaç duyarlar. Hemoglobin aynı zamandan kırmızı kan hücrelerini şekil alıp disk haline gelmelerine ve bu şekilde damar boyunca kolaylıkla hareket edebilmelerine katkıda bulunan bir maddedir. Hemoglobin değeri bundan dolayı çok önemlidir.

Hemoglobin değerleri

Hemoglobin Değerlerinin Nasıl Olması Gerekir?

Hemoglobin seviyesine sağlık açısından dikkat edilmelidir
Normal olarak görülen hemoglobin değerleri kadınlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir.
Kadınlarda, hemoglobin değerleri bir desilitre kan başına 12,0 ve 15,5 arasında olmalıyken bu değerler erkeklerde bir desilitre kan başına 13,5 ve 17,5 arasında olmalıdır. Hemoglobin değerlerindeki düşüklük anemiye yani kansızlığa dair bir işaret olabilir. Anemi, vitamin eksikliğine, kronik hastalıklara ve kanamalara yol açabilmektedir, bu sebeple ciddi bir durumdur.

 Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Nedenleri

Bir Kişinin Hemoglobin Değerleri Neden Yüksek Çıkar?

Hemoglobin değerlerinin yüksek olması da düşük olması gibi insan bünyesi için doğru bir durum değildir. Vücudun fazladan alyuvar üretmesi polisitemi adı verilen, nadir görülen bir kan hastalığının işaretçisi olabilir.

Polisitemi fazla alyuvar üretimi ve kanın kalınlaşmasına yol açan bir rahatsızlığa verilen addır ve pıhtı atmalarına inme inmelerine yani felce veya kalp  krizlerine yol açabilir, tedavi yoluna başvurulmadığı taktirde hayat boyu süren, ölümcül bir hastalık haline gelebilme riskine sahiptir. Hemoglobin seviyesinin yüksekliği ciddi ve doktora başvurulması gereken bir durum olmakla birlikte aşağıda listelenen bazı sebeplerden kaynaklanması da olasıdır:

– Aşırı derecede fiziksel egzersiz yapmak
– Yüksek ateş
– Kusma
– Su kaybı (dehidrasyon)
-Sigara gibi tütün maddelerinin kullanımı
– Akciğer hastalıkları
– Yüksek rakımlı yerlerde yaşamak

Hemoglobin değerleri kaç olmalı

 Süper dişi sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

 Gut Hastalığı Tedavisi ve Gut Hastalığı Diyeti

Hemoglobin Düşürücü Besinler Nelerdir?

Hemoglobin seviyesini düşürebilmek için demir emilimi yüksek gıdalar tüketilmeli, et, ıspanak, yumurta gibi demir içeren gıdalardan elverdiğince uzak durulmalıdır ve hemoglobini düşüren gıdalar tercih edilmelidir.

Hemoglobini düşüren bazı gıdalar şunlardır:

– Bakla
– Karanfil
– Zerdeçal
– Sarımsak
– Kimyon
– Yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri

Hemoglobin Düşürücü İçecekler

Hemoglobin seviyesini düşürmeye yardımcı bazı içecekler de vardır bunlardan bazıları şu şekildedir:
– Su ( bol su tüketimi hemoglobin seviyesini düzenlemekte önemli bir rol oynayacaktır.)
– Süt
– Çay
– Kahve

Bu tarz yiyecek ve içecekleri beslenme düzeninizde ön plana çıkararak hemoglobin seviyenizin normal seyirlerde olmasını sağlamanız mümkün olmakla birlikte var ise var olan başka hastalıklarınızı göz önünde bulundurarak bu besinleri tüketmeniz ve akabinde doktorunuza başvurmanız daha verimli sonuçlar almanızda size yardımcı olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..