Zayıflama

Hareketsizlik Kilo Yapar Mı?

Günümüzde obezite ve fazla kilo sahibi olan kişilerde rastlanan ortak nokta hareketsizliktir. Özellikle çok erken yaşlarda ortaya çıkabilen obezite sorunu çözümü çoğu zaman güç olabilen bir rahatsızlıktır. Günümüz koşullarında artık her şeye ulaşmak oldukça kolay olduğu için insanlar hareket etmekten kaçınır. Buna bağlı olarak da hareketsizliğin zararları zaman içerisinde kendisini göstermeye başlar.

Hareketsizlik çoğunlukla günümüz koşullarındaki teknolojik gelişmelerin insan yaşamındaki olumsuz etkilerden kaynaklanır. Çünkü her şey ayağımıza kadar geliyor ve biz hiçbir şey yapmadan bunlara sahip olabiliyoruz. Örneğin birkaç tuşa basarak ayağımıza kadar yemek getirtiyoruz. Bu gibi sebeplerden ötürü de insanlar hareketsizliğe çok kolay bir şekilde alışabiliyor.

 

Hareketsizliğin Sağlığa Etkileri

Günümüzde baş gösteren en büyük rahatsızlıklardan biri de kontrolsüz kilo alınmasıdır. Bunun daha da ilerlemiş aşamasına ise obezite adı verilmektedir. Her ne kadar çoğu kez obezitenin temel sebebi olarak beslenme bozukluğu gösterilse de hareketsiz bir yaşam da obezliğin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Yani çok fazla hareket etmeyen insanların obezite olma ihtimali de oldukça yüksektir.

Hareketsizlik çoğu kez her işini oturduğu yerden yapma eğiliminde olan kişiler için kullanılır. Hareket edilmediği için vücut fonksiyonları yavaşlar. Kas ve eklemler zamanla eski canlılığını yitirir. Böylece vücutta yağlanma meydana gelir. Bedenimizdeki fazla yağlar ise ancak ve ancak hareket ederek eritilir. Ancak hiç hareket etmeyen kişiler ne yazık ki bu yağları vücudunda muhafaza eder. Ve bu yağlar zamanla kilo alımına yol açar.

Hareketsizlik Obeziteyi Tetikler
Hareketsizlik Obeziteyi Tetikler

Hareketsizlik Kilo Aldırır Mı?

Obezite çağımızda en çok baş gösteren rahatsızlıklardan biridir. Çoğu kişi bu hastalığın temel sebebinin dengesiz ve sağlıksız beslenme olduğunu düşünse de aslında bir neden daha mevcut: hareketsizlik kilo aldırır . Çünkü hareketsiz olan insanların vücut fonksiyonları daha yavaş çalışmaya başlar. Böylece zamanla organlar eski işlevlerini yerine getirmekte zorluk çeker.

Oysa sürekli hareket halinde olan insanların daha dinç ve genç görünümlü bir bedene sahip olduğu söylenebilir. Ne yazık ki hareketsiz bir yaşamın kilo aldığı kanıtlanmıştır. Aslında hareketsizlik yalnızca spor yapmak ile giderilecek bir durum değildir. Bunun yanı sıra gün içinde çeşitli ayak işlerini yaparak da hareket edilebilir. Ancak çoğu kez hareketsizliğin spor ile yenileceğine inanılır.

Hareketsizlik Obez Yapar Mı?

Hareketsizliğin kilo aldırmasının yanı sıra obeziteye kadar yol açtığı da söylenebilir. Çünkü sürekli oturmak yaşamsal fonksiyonların yavaşlamasına yol açar. Üstelik vücutta biriken yağ kendini bir şekilde dışarı atamadığı durumlarda vücutta kendine yer edinir. Böylece obezitenin temelleri atılmış olunur.

Bu durumda hareketsiz bireylerin çok kolay bir şekilde obeziteye yakalandığı söylenebilir. Bunun yanı sıra hareketsizlik erken yaşta ölümlere dahi yol açabilen bir durumdur. Hiç hareket etmeyen kimselerde hayatsal işlevlerin daha yavaş işlediği de uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme yazılımınızı kapatın.