Zayıflama

Hareketsizlik Kilo Yapar Mı? Kilo almanın nedenleri

Hareketsizliğin Zararları?

Kilo almanın nedenleri sayılırken pasif bir yaşam ve hareketsizlik her zaman ilk beşte yer alır. Modern yaşamın dijitalleşmesi, market alışverinden tutun da fatura yatırmaya kadar her türlü işlemi bilgisayar başından halledebilmemiz, iş tanımlarının her geçen gün değişmesi ve daha çok masa başı işlerin ön plana çıkması günümüzde kilo problemlerinin adeta patlamasına neden olmuştur.

“Yemek yemememe ve beslenmeme çok dikkat etmeme rağmen kilo alıyorum”, “Hangi diyeti uygularsam uygulayayım kilo veremiyorum” gibi serzenişleri hepimiz hayatımız boyunca duymuş hatta zaman zaman söylemişizdir. Dikkatli bir şekilde besleniyor ama bir türlü kilo sorunundan kurtulamıyorsanız kendinize asıl yapmanız gereken “hareketsizlik kilo yapar mı?” sorusuna samimi bir şekilde yanıt vermek olmalıdır.

 Hafızayı Güçlendirmenin 13 Doğal Yolu

Hareketsizlik – Kilo Problemi İlişkisi

Hareketsizlik kilo yapmasının yanı sıra birçok sağlık problemine de açık davetiye çıkarır. Günümüzde obezite ve fazla kilo sahibi olan kişilerde rastlanan ortak nokta hareketsizliktir. Özellikle çok erken yaşlarda ortaya çıkabilen obezite sorunu çözümü çoğu zaman güç olabilen bir rahatsızlıktır. Günümüz koşullarında artık her şeye ulaşmak oldukça kolay olduğu için insanlar hareket etmekten kaçınır. Buna bağlı olarak da hareketsizliğin zararları zaman içerisinde kendisini göstermeye başlar.
Hareketsizlik çoğunlukla günümüz koşullarındaki teknolojik gelişmelerin insan yaşamındaki olumsuz etkilerden kaynaklanır. Çünkü her şey ayağımıza kadar geliyor ve biz hiçbir şey yapmadan bunlara sahip olabiliyoruz. Örneğin birkaç tuşa basarak ayağımıza kadar yemek getirtiyoruz. Bu gibi sebeplerden ötürü de insanlar hareketsizliğe çok kolay bir şekilde alışabiliyor.

 Aspir Yağı Zayıflatır Mı? Aspir Yağı Faydaları

Hareketsizliğin Sağlığa Etkileri

Günümüzde baş gösteren en büyük rahatsızlıklardan biri de kontrolsüz kilo alınmasıdır. Bunun daha da ilerlemiş aşamasına ise obezite adı verilmektedir. Her ne kadar çoğu kez obezitenin temel sebebi olarak beslenme bozukluğu gösterilse de hareketsiz bir yaşam da obezliğin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Yani çok fazla hareket etmeyen insanların obezite olma ihtimali de oldukça yüksektir.

Hareketsizlik çoğu kez her işini oturduğu yerden yapma eğiliminde olan kişiler için kullanılır. Hareket edilmediği için vücut fonksiyonları yavaşlar. Kas ve eklemler zamanla eski canlılığını yitirir. Böylece vücutta yağlanma meydana gelir. Bedenimizdeki fazla yağlar ise ancak ve ancak hareket ederek eritilir. Ancak hiç hareket etmeyen kişiler ne yazık ki bu yağları vücudunda muhafaza eder. Ve bu yağlar zamanla kilo alımına yol açar.

Hareketsizlik Obeziteyi Tetikler

 4 Günde 4 kilo Verdiren Diyeti Nasıl Yapılır

Hareketsizlik Kilo Yapar Mı?

Obezite çağımızda en çok baş gösteren rahatsızlıklardan biridir. Çoğu kişi bu hastalığın temel sebebinin dengesiz ve sağlıksız beslenme olduğunu düşünse de aslında bir neden daha mevcut: hareketsizlik kilo aldırır . Çünkü hareketsiz olan insanların vücut fonksiyonları daha yavaş çalışmaya başlar. Böylece zamanla organlar eski işlevlerini yerine getirmekte zorluk çeker.

Oysa sürekli hareket halinde olan insanların daha dinç ve genç görünümlü bir bedene sahip olduğu söylenebilir. Ne yazık ki hareketsiz bir yaşamın kilo aldığı kanıtlanmıştır. Aslında hareketsizlik yalnızca spor yapmak ile giderilecek bir durum değildir. Bunun yanı sıra gün içinde çeşitli ayak işlerini yaparak da hareket edilebilir. Ancak çoğu kez hareketsizliğin spor ile yenileceğine inanılır.

Hareketsizlik Obez Yapar Mı?

Hareketsizliğin kilo aldırmasının yanı sıra obeziteye kadar yol açtığı da söylenebilir. Çünkü sürekli oturmak yaşamsal fonksiyonların yavaşlamasına yol açar. Üstelik vücutta biriken yağ kendini bir şekilde dışarı atamadığı durumlarda vücutta kendine yer edinir. Böylece obezitenin temelleri atılmış olunur.

Bu durumda hareketsiz bireylerin çok kolay bir şekilde obeziteye yakalandığı söylenebilir. Bunun yanı sıra hareketsizlik erken yaşta ölümlere dahi yol açabilen bir durumdur. Hiç hareket etmeyen kimselerde hayatsal işlevlerin daha yavaş işlediği de uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

 Spor yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..