Sağlık
Trend

Hanta Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hanta virüsü tehlikeli mi?

Tüm dünyada hayatı durma noktasına getiren korona virüsü salgını sonrası, Çin halk cumhuriyetinde yeni bir virüs daha patlak verdi. Hanta virüsü denen bu ölümcül virüsün ne olduğu ve semptomlarının neler olduğuna dair tüm bilgileri sizler için derledik buyurun. Hastalığın bulaşabileceği risk grupları çiftçiler, kırsal kesimde yaşayanlar, kanalizasyon işçileri olarak belirlenmiş olup, en çok etkilenen yaş grubu ise 20-50 arasındadır.

Hanta Virüsü Nedir

Çinde bir kişinin yaşamını yitirmesi sonucu bir anda ilgi odağı haline gelen bu virüs, ilk olarak güney korede 1972’de ortaya çıktı. O dönemlerde durdurulması başarılan virüs tek sarmala sahip bir RNA’ya sahipti. Hantaan ya da Seul virüsü olarak adlandırılan virüs, kemirgenlerden insanlara sıçramış tedavi edilmediğinden ölümcül sonuçlara yol açan bir virüs olarak kabul görmüştür.
Hastalığın insan vücüduna yerleştikten sonra 12 ila 21 gün arasında bir kuluçka dönemi vardır. Bazı durumlarda bu sürenin 60 güne kadar çıktığı gözlemlenmiştir. Bağışıklık sisteminin verdiği tepkiye göre bu sürenin uzaması veya kısalması mümkündür. Belirtiler kuluçka evresinin hemen ardından gözlemlenebilir.

Alaca Hastalığı Nedenleri ve Alaca Hastalığı Tedavisi 

Hanta Virüsü Nasıl bulaşıyor?

Hanta Virüsü tarafından enfekte edilen kemirgenler, böbrekleri ve dalağında oluşan hastalığı dışkı veya tükürük salgıları ile dışarıya taşırlar. Dışkı veya idrardaki virüsün taşınması genellikle hava ve su yoluyla olabilir. İnsanların, bu maddeler ile teması veya partiküllerin solunması enfekte olmaya neden olduğu gibi, virüsün karıştığı sularda insanların hastalanmasına yol açabilir. İnsandan İnsana bulaştığı bilinen bir vakaya rastlanmamıştır.
Temasla bulaşan bir hastalık olmadığından, tırmalama, ısırma gibi durumlar hastalığın konakçıya ulaşmasında pek etkili değildir. Yapılan araştırmalar taşıyıcı kemirgenlere temas eden yiyeceklerin, hastalığın yayılmasında pek etkili olmadığını göstermiştir. Virüsün dayanıksız olması neden ile mide asitinde kolayca yok olabileceği saptanmıştır.

Hanta virüsü belirtileri

Hanta virüsün Belirtileri Nelerdir?

Bunyaviridae ailesine mensup Hanta virüsü, yine aynı aileye mensup diğer virüslerle benzer semptomlar ortaya çıkarmıştır. Örneğin Kırım Kongo Kanamalı ateşinde olduğu gibi hastada Kanamalı ateş gözlemlenir. Bunun yanı sıra Renal ve Pulmoner yetmezliğe yol açtığı bilinmektedir.

 Zona Hastalığının Nedenleri Nelerdir Zona Hastalığı Nedir

Hanta Virüsü Belirtileri

Yorgunluk
Yüksek Ateş
Sırt, Kalça veya diğer kaslarda ağrı
Nadiren görülen belirtiler;
Baş Dönmesi
Karın ağrısı İshal
Mide Bulantısı, Kusma

Hastalığın ilerleyen evresinde iki ayrı grupta farklı ağır semptomlar gözlenir. Renal Sendromlarda genellikle İdrarda azalma, idrar çıkarmada zorluk gibi belirtiler gözlenirken, Pulmoner Sendromda ise Boğaz ağrısı, solunum yetmezliği, Akciğerlerde ödem görülür.

Hanta Virüsü Tedavisi Varmı ?

Hastalığın bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Enfekte olan hastaların yaşamsal fonksiyonlarının bozulmaması tedavinin amacıdır. Oksijen ve Sıvı destekleri ile hastanın iyileşmesi beklenir. Böbrek yetmezliği gelişen hastalar ise Diyaliz ünitesi cihazlarına bağlanarak tedavi edilirler.
Hastalıktan korunmak için fare gibi kemirgen hayvanların kontrolü çok önemlidir. Bu hayvanlar ile beslenen hayvanlara da bulaşabileceği gibi hastalığı taşıma riski olduğu da bilinmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..