Diyet Listeleri

Hangi Diyet Bana Uygun?

Hangi diyeti seçmeliyim? Hangi diyet bana göre?

Diyet Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Kişinin “hangi diyet bana uygun?” olup olmadığını düşünmeye başlamadan önce; kişisel özelliklerini, yaşam tarzını ve devamlılığı nasıl sağlayabildiğini bir kenara not etmesi karar verme sürecini daha kolay geçirmesine yardımcı olur. Kişi kendi yapısını öğrendiği zaman hangi diyetin kendisine daha uygun olacağına daha rahat karar verebilir ve kararsızlığın getirdiği başarısızlığa uğramaz. Hangi diyetin kişiye uygun olduğunu öğrenmemiz için belirli parametreler bulunmaktadır. Bu parametreler; kan tahlili, vücut tipi ve ekonomik düzey olarak sıralanabilir. Ekonomik düzeyi dar olan bir kişinin; kaliteli protein kaynaklarına dayalı olan paleo diyetini uygulaması pek de mantıklı olmayacaktır. Aynı şekilde kan tahlili sonuçlarında açlık ve tokluk kan şekeri yüksek olan bir kişinin aralıklı oruç diyetini uygulaması, sağlığına zarar verecektir. Kişi kendisine ait olan bu bilgileri bilmesi ışığında, diyet rutinlerinden uygun olanı seçebilir.

 5 Günlük Diyet Listeniz Hazır

Hızlı Kilo Verdiren Diyet

Hangi Diyet Bana Uygun?

İntermittent Fasting (Aralıklı Oruç) Diyeti

Kişi diyabet hastası değil ve uzun süreli açlıklara dayanabiliyorsa, bu diyet rutini oldukça uygundur.
Özellikle vakitleri kısıtlı olan insanlar için bu diyet zamandan tasarruf sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudumuzda bulunan birçok hormonun normal seviyelerde salgılanmasını desteklemektedir. Kalori kısıtlaması çok daha rahat yapılabildiğinden dolayı zayıflama yönünden de olanak sağlamaktadır. Bu diyet rutini uzun süreli açlıkları takip eden yeme süreciyle uygulanmaktadır.

 Low Carb (Düşük Karbonhidrat Diyeti)

Low Carb (Düşük Karbonhidrat) Diyeti

Vücutta birinci dereceden enerji kaynağı olan karbonhidratların tüketiminin azaltılması, ikinci dereceden enerji kaynağı olan yağların daha hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale gelmesine olanak sağlar. Dolayısıyla kişinin zayıflamasına yardımcı olur.

Besin tüketimi yapıldıktan sonra artan kan şekeri, insülin hormonu tarafından azaltılmaya çalışılmaktadır. Kan şekerinin olması gereken seviyenin üstünde bulunması sonucu salgılanan insülin yeterli olmayabilir. Bundan dolayı karbonhidrat tüketimi azaltılarak kan şekeri direkt olarak düşürülebilir. Normal seyrini izleyen kan şekeri seviyesi diyabet hastalığı tedavisinde oldukça etkili olacaktır.

4-gunde 4kilo verdiren diyet

Paleo (Eski Çağ) Diyeti

Ekonomik düzeyi rahat olan kişiler için sağlıklı ve uygun bir rutindir. Bu diyet hızlı bir şekilde zayıflamaya ve ideal kiloya ulaşmak isteyen kişiler için uygulanabilir. Eski çağlarda yaşayan insanların tükettikleri besinler merkeze alınarak besin seçimi yapılmaktadır. Genel olarak seçilen besinler; et, balık, sebze, meyve ve kuruyemiş olarak sıralanabilir. Bu diyet rutininde karbonhidrat tüketimi azaltılmış, protein ve yağ tüketimi artırılmıştır.

 PALEO (ESKİ ÇAĞ) DİYETİ

Vegan Diyeti

Fenilketenüri hastalığı bulunan kişiler ve bazı sebeplerden dolayı havyan ürünlerini tüketmeyen insanlar için uygun bir diyet rutinidir. Fenilketenüri hastalığı, fenilalanin aminoasidinin metabolizmasının bozulması sonucu gerçekleşen bir çeşit rahatsızlıktır. Bu aminoasidin vücutta bulunan hidroksilaz enzimi ile tirozine dönüşümü sırasında gerçekleşen bir hata sonucu, kandaki fenilalanin seviyesi artar ve feniketenüri hastalığı gerçekleşir.

Bu hastalığa sahip ve bazı sebeplerden dolayı hayvan ürünleri tüketmeyen kişiler bu diyet rutininde; kuru baklagilleri, kuruyemişleri, meyveleri ve sebzeleri tercih etmesi gerekir.

 Vejetaryen Diyeti ( Vegan Diyeti ) Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..