Sağlık

Hamilelikte Uzak Durulması Gerekenler

Hayatın kesinlikle en önemli dönemlerinden biri olan hamilelik zor geçse de keyifli anlara da şahitlik etmek mümkün. Hamilelik sürecinde dikkat edilen ya da edilmeyen her durum mutlaka doğum anlarını da etkileyecek ve ileri de bebeğinizin de sağlık durumlarına etki edebilecektir. Bu nedenle hamilelik döneminde beslenme her zaman dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi ve ilki normal hayattaki beslenmenize oranla daha dikkatli beslenmenizdir.

Hamilelikte uzak durulması gerekenlere bakacak olursak fazla yağlı, tuzlu ve ekşi yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Özellikle de pastorize edilmemiş yiyeceklerden mutlaka uzak durmanız gerekmektedir. Uzak durmadığınız takdirde, içeriğinde yer alan bakteri ve virüsler erken doğumu tetikleyebiliyor. Ayrıca düşük riskini de arttırıyor ve doğum kusurlarına da fazlasıyla yer verebiliyor. Günlük olarak tüm öğünlerinizin saatlerine ve öğünlerinizde tükettiğiniz besinlere mutlaka dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte Uzak Durulması Gerekenler

Hamilelikte uzak durulması gerekenler den bir diğer husus ise alkol ve sigaradan uzak kalmaktır. Eğer alkol ve sigara kullanıyorsanız hamile kaldığınız andan itibaren hatta hamile kalmak istediğiniz andan itibaren bırakmalı ve birdaha asla kullanmamalısınız. Sigara ve alkol doğum kilonuzun hızlı bir şekilde düşmesine ve birdaha alım yapamamanıza neden olmaktadır. Bebeğinizin sağlığında kusurların meydana gelmesini istemiyorsanız mutlaka uzak durmanız gerekmektedir.

Kesinlikle uzak durmanız gereken diğer unsurlar ise kimyasal ürünlerdir.

Evet hamilelik döneminde cilt bakımı ve diğer bakımlar oldukça fazla önem taşımaktadır. Ancak tamamen doğal ürünler kullanmanızda fayda vardır. Saç boyası gibi ve diğer kimyasal madde içeren temizleyiciler gibi kozmetik ürünlerinden uzak durmanız gerekir. İlaç kullanmanız gereken anlarda da kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekiyor. Eğer kendi kendinize teşhis koyarak ilaç kullanımı yaparsanız bu hem sizin için hem de bebeğiniz için büyük bir risk taşıyabilir.

Ve özellikle dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de radyasyondan uzak bir yaşam sürmenizdir. Bilgisayarlarınızdan, telefonlarınızdan ve diğer teknolojik aletlerden, hamilelik döneminiz boyunca mümkün olduğunca uzak durmanız gerekiyor. Gerekli oldukları zamanlarda ise mutlaka yeterli miktarda ve güvenilir bir şekilde kullanmanızda fayda vardır. Aksi takdirde radyasyondan etkilenen bedeniniz ve bebeğiniz için çok iyi olmayan durumlar kendini gösterebilir. Bu nedenle bu ürünlerin kullanımına da bir süre ara vermeniz büyük bir önem taşır. Çok yüksek topuklu giymemeye özen göstermelisiniz. Giysilerinizin dar olmamasına özen göstermelisiniz. Böcek ve fare gibi hayvanların ilaçlarından uzak durmalısınız. Metal eşyalardan olabildiğince uzak kalmalısınız. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde hamileliğiniz rahat geçecek, doğumunuz rahat olacak ve bebeğiniz sağlıklı doğacaktır.

 Ebru Şallı Hamile Egzersizleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..