Sağlık
Trend

Hafızayı Güçlendirmenin 13 Doğal Yolu

Hafızayı Nasıl Geliştirebilirim?

Hafıza zayıflığı ve bilişsel düşüş vücudunuzun doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olsa da, yaşınız veya sağlık durumunuz ne olursa olsun, beyninizin hafıza ile ilgili kısımlarını destekleyerek zihninizi keskin tutmak için basit adımlar atabilirsiniz. Hafızayı güçlendirmek için nöronların sağlığını ve aralarındaki bağlantıları güçlendirmeniz gerekir. Aşağıda hafızayı güçlendirme için denenmiş ve test edilmiş 13 doğal yol bulunmaktadır.

Hafızayı Güçlendirmenin Doğal Yolları

1. Yeterince Uyuyun

Uyurken, beyniniz son anıları birleştirir veya kalıcı olarak saklar. Öte yandan uyku yoksunluğu, hafıza zayıflığı veya daha ciddi beyin koşullarına neden olabilir. Tam bir gece uykusu çekmek ya da kestirmek bilgileri hatırlama yeteneğinizi geliştirecektir.

Her gece yedi ila dokuz saat uyuduğunuzdan emin olun. Düzenli bir uyku programını takip edin ve özellikle öğleden sonraları kahve gibi kafeinli içecekler tüketmekten kaçının.

 Kalp Sağlığı için Doktor Önerileri

2. Sağlıklı Bir Diyet Uygulayın

Antioksidanlar açısından zengin yiyecekler (parlak renkli meyve ve sebzeler) yiyin. Sağlıklı beslenme canlı beyin hücrelerini destekler ve bu da hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Daha fazla meyve ve sebze yiyenlerin hafıza zayıflığı ve hatta bunama riski daha düşüktür.

Meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar ve zeytinyağı üzerine kurulmuş bitki bazlı bir Akdeniz diyetini deneyin. Zeytinyağında bulunan omega-3 yağ asitleri beyin fonksiyonlarını korur ve bilişsel yetenekleri artırır.

 Kilo Vermek İçin 5 Diyet Önerisi

3. Yaban Mersini ve Çilek Yiyin

Birçok küçük meyve beyni korur ancak yaban mersini ve çilek aralarında en faydalı olanlardır. Uzmanlar bunun yüksek flavonoid ve antosiyanin seviyelerinden (iki güçlü antioksidan) kaynaklandığını düşünüyor. Bu antioksidanlar beyin bağlantılarını güçlendirir, uzun süreli hafızayı destekler.

çilek ve yaban mersini

4. Stresinizi Azaltın

Telaşlı bir yaşamın stresinin anıları oluşturma ve hatırlama yeteneğinizi bozabileceğini biliyor muydunuz? Stres hormonlarına düzenli olarak maruz kalmak beyin hücrelerine zarar verir ve beyninizin anıları oluşturan bir parçası olan hipokampusa zarar verir.

İş-yaşam sorumluluklarınızı dengeleyin. Dinlenmek, eğlenmek ve sosyalleşmek için mola verdiğinizden emin olun. Egzersiz ve meditasyon gibi rahatlamanın etkili yollarını bulun.

 Her Gün Yürüyüş Yapmanın Faydaları

meditasyon yapın

5. Meditasyon yapın!

Farkındalık meditasyonu hafızayı engelleyici stresi bastırır ve kan basıncını düşürür. Ayrıca her yaştan insanda hafızayı geliştirebilir.

Meditasyonun beyin hücreleri arasındaki bağlantıları teşvik ettiği ve beyninizdeki gri maddeyi artırdığı düşünülmektedir. Bonus olarak günlük yaşamınızdaki mutluluğu, güveni ve dinginliği artırır.

Günde yalnızca 10 dakika olsa bile, bir meditasyon pratiği geliştirin. Çevrimiçi bir videoyla birlikte meditasyon yapmayı deneyin. Ya da oturup zihninizi temizlemek için rahat ve sessiz bir yer bulun. Ayrılan süre boyunca, yavaş yavaş vücudunuzu rahatlatarak sadece nefesinize ve şimdiki anınıza odaklanın.

tiroidinizi kontrol edin

6. Tiroidinizi Sağlıklı Tutun

Tiroid, boyunda bulunan kelebek şeklinde bir organdır. Beyin aktivitesi de dahil olmak üzere birçok vücut sürecinizi dengeleyen hormonlar üretir. 

Tiroid hormon seviyeleriniz çok düşükse, sözel hafıza zayıflığı ve düşünce karışıklığı yaşayabilirsiniz. Hipotiroidizm (tirodi bezinin yetersiz çalışması) tedavi edilmezse nihayetinde hipokampus’un küçülmesinede yol açabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, beynin bu kısmı hafıza ile ilgilidir. Bu yüzden en iyi hafıza için tiroidinizi sağlıklı tutun.

Tiroidinizin sağlıksız olduğunu düşünüyorsanız, tiroid hormon seviyenizi kontrol ettirin. İyot ve selenyum açısından zengin bir diyet, tiroid sağlığını desteklemeye yardımcı olur.

7. Kolesterol Seviyenizi Düşürün

Kolesterol, kanınızda ve hücrelerinizde bulunan doğal bir yağdır ve beyin sağlığı için hayati önem taşır. Ancak yüksek seviyelerde “kötü” (LDL) kolesterol hafızaya müdahale edebilir. Bir borudaki çamur gibi, arterlerinizi tıkar, kan damarlarına zarar verir ve beyninize kan akışını kısıtlar.

Yüksek toplam kolesterol hafif bilişsel bozukluk, yaşa bağlı hafıza kaybı ve unutkanlık ile ilişkilendirilmektedir.

Toplam kolesterolünüz desilitre başına 200 miligramın (mg / dL) üzerindeyse, düşürmenin zamanı gelmiştir.

 Lifli Besinler ve kolesterol ile mücadelesi

8. D Vitamini Seviyenizi Kontrol Ettirin

D vitamini hafızada hayati bir rol oynar. Beyninize iyi çalışması için ihtiyaç duyduğu kolesterolü sağlar. Aynı zamanda bilişsel performansta da rol oynar.

D vitamini seviyeleri yetersiz olan yetişkinlerin anıları daha hızlı unuttuğu tespit edilmiştir. Ayrıca D vitamini eksikliği demans için bir risk faktörü olarak görülmektedir.

Doktorunuzdan D vitamini seviyenizi test etmesini isteyin. Düşük çıkarsa, D vitamini bakımından zengin gıdalar tüketin veya bir vitamin takviyesi kullanın. D vitamini seviyesini artırmanın en doğal yolu, cildinizi günlük olarak güneşe maruz bırakmaktır.

9. Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Vücudunuz formda değilse, zihniniz de değildir. Düzenli egzersiz insülin direncini ve iltihabı azaltır. Egzersiz, beyin hücrelerini destekleyen büyüme faktörleri olarak adlandırılan beyin kimyasallarının salınmasına yol açar.

Egzersiz yeni beyin hücrelerinin büyümesini teşvik eder ve aralarında yeni bağlantılar kurar. Bisiklet üzerinde sadece 10 dakika yavaş pedal çevirmek bile hafızayı güçlendirir!

Her gün sadece bir durak yürüme mesafesi olsa bile hareket etme alışkanlığını edinin. Motivasyon için size katılmak üzere bir egzersiz arkadaşı edinin.,

 Evde Yapılabilecek Egzersizler

10. Beyin “Kaslarınızı” Aktif Tutun

Hafıza söz konusu olduğunda, ya kullanırsınız ya da kaybedersiniz! Dikkat gerektiren zihinsel görevleri ne kadar sık yaparsanız, bilgileri o kadar iyi depolayabilir ve geri çağırabilirsiniz. Beyin egzersizleri yapmak hafızanızı güçlendirir.

Bilim adamları beyninizle etkileşime geçmenin hipokampusunuzdaki hücre sayısını artırdığını düşünüyor.

Aklınıza meydan okuyun! Yeni bir hobi deneyin, yapboz yapın veya Sudoku oynayın. Yeni bir dil veya bir enstrümanın nasıl çalınacağını öğrenin. Zeka kitaplarıyla mücadele edin veya akıllı telefonunuzda beyin jimnastiği uygulamalarını deneyin.

11. B12 Vitamini alımını artırın

Beyniniz vücudunuzun enerjisinin yüzde 20’sini kullanır. Bu nedenle enerji metabolizmasında önemli bir rol oynayan B12 vitamini hafızaya yardımcı olur. Vücudunuz bu vitamini yaşlandıkça daha az verimli depolar.

B12 vitamini esas olarak hayvansal gıdalarda bulunur. Bu nedenle vegan diyeti uygularsanız ancak B12 vitamin takviyesi kullanmazsanız, hafızanız etkilenebilir.

12. Lityum Orotat Alın

Lityum orotat, orotik asit adı verilen bir bileşik ile harmanlanmış bir mineral lityum formudur. Beyin sağlığı için küçük ama kritik miktarda lityuma ihtiyacımız vardır.

Lityum ayrıca belleği güçlendiren bir antioksidandır. Düşük miktarlarda alındığında, yeni beyin hücrelerinin büyümesini uyararak beynin gri maddesini artırabilir. Ayrıca stres üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır.

Diyetinize mercimek ve nohut gibi baklagiller dahil doğal lityum kaynakları ekleyebilir veya takviye alabilirsiniz.

13. Hafızayı Güçlendiren Bitkiler Tüketin

Bazı otlar ve bitkiler hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur.

Zerdeçal: Bu baharattaki ana kimyasal olan kurkumin bir antioksidandır. Çalışmalar beyni yaşa bağlı nöron hasarından koruyabileceğini düşündürmektedir.

Gingko (Gingko biloba): Gingko ağacı yapraklarından elde edilen bu antioksidan, beyine kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur.

Goji berry (Kurt üzümü): Besin açısından zengin bu meyve, nöronları (beyin hücreleri) korumaya yardımcı olan bileşikler içerir.

 Goji berry ( kurt üzümü ) faydaları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..