Sağlık
Trend

Glukozu Düşüren Yiyecekler

Glukoz Zararlı mı?

Son yıllarda hem Türkiye’de hem de dünyada diyabet hastalığı hızla artış göstermeye başlamıştır. İleri yaştaki kişilerde diyabet  hastalığının görülmesinin yanı sıra çocuklarda da tip 2 diyabet hastalığı görülme sıklığı artmıştır. Her yaştan, her sosyo-ekonomik düzeye sahip insanda görülmeye başlanan bu hastalığa karşı alınabilecek bazı önlemler mevcuttur. Bu önlemlerin başında beslenme şeklini değiştirmek gelmektedir.

Diyabet Hastalığı Nedir?

Vücuda beslenme ile aldığımız gıdaların sindirilerek ayrışması sonucunda glikoz yani kan şekeri açığa çıkar. Kana karışan şeker miktarı artar. Vücudumuzda bulunan pankreas adlı bezden kan şekerini düşüren insülin hormonu salgılanır. İnsülin hormonu  kandaki şeker seviyesini normal seviyeye taşır. Diyabet hastalığında çeşitli nedenlerle bu sistem çalışmaz ve kanda şeker seviyesi hep yüksek kalır.

Diyabet hastalığı
Diyabet hastalığı

Glikozun Yükselmesi Tehlikeli mi?

Kanda yükselen glikoz seviyesi kalp hastalıkları, kalp krizi, böbrek hastalıkları, sinir kayıpları, şeker koması, eylemler ve özellikle ayaklarda iyileşmeyen yaralar gibi ciddi ve kalıcı sağlık problemleri oluşur. Bu seviyenin düzenlenmesi için beslenme şekli düzenlenebilir.

Glikozu Düşüren Yiyecekler

Glisemik indeksi düşük sebze ve meyveler; yabanmersini, portakal, kiraz, greyfurt, erik, armut, avokado, domates, lahana, havuç, kabak, kırmızı soğan, brokoli, ıspanak gibi gıdalar kandaki glikoz seviyesini yükseltmezler.

Kandaki şekeri düşüren yiyecekler
Kandaki şekeri düşüren yiyecekler

Tam tahıllı gıdalar; kepek ekmeği, tam tahıllı arpa, tam tahıllı buğday, çavdar gibi gıdalar ya da bunlarla üretilmiş gıdalar lif yönünden yüksek içeriğe sahip gıdalardır. Tam tahıllı gıdalar aynı zamanda glisemik öndeki düşük oldukları için kandaki şeker seviyesini dengeler.

Tarçın; Kandaki şeker seviyesini dengeler. Tarçın çaya katılarak, süt veya yoğurtla birlikte tüketilebilir.

Yulaf ezmesi; içeriğinde bulunan beta glukan adlı madde kandaki şeker  seviyesini dengeler. Süt veya yoğurtla birlikte tüketilebilir.

Zerdeçal; içeriğinde bulunan kurumun isimli madde vücudun insülin direncini kırarak kandaki şeker seviyesini düşürür. Salatalara, sebze yemeklerine eklenerek tüketilebilir.

Sağlıklı yağlar; zeytinyağı, keten tohumu, balık ve balık yağı gibi gıdalar sağlıklı yağlardır.

Bunların dışında badem, tatlı patates, bezelye, patlıcan, mantar, biber, yağsız yoğurt, karnabahar, yeşil fasulye, marul, soya sütü gibi gıdalar da glikozu simgeleyen besinlerdir. Glisemik öndeki yüksek olan gıdaların tüketimine oldukça dikkat edilmelidir. Beslenme şekli glikozu düşüren yiyeceklerle değiştirildiğinde ve bunun yanında egzersiz yapıldığında hastalıkta şeker seviyesi kontrol altına alınabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı