Sağlık
Trend

Glokom Hastalığı Nedenleri

Glokom Hastalığı Nedir?

Halk arasında daha çok ”karasu” adıyla bilinen ve belirtilerini fark etmenin oldukça güç; ancak bir o kadar da kritik olduğu glokom, diğer adıyla göz tansiyonu oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Belirtilerinin geç fark edilmesi halinde kişinin görme yetisini kaybetmesine dahi sebep olabilen bu ciddi sağlık sorununun olası belirtilerinin farkında olmak da ciddi önem taşımaktadır.

Glokom Nedir?

Göz içerisinde bulunan sıvının miktarının artması ile birlikte, göz içinde bulunan ve beyin iletimini yerine getirerek görmenin gerçekleşmesini sağlayan optik sinirlerin hasar görmesine neden olan bir sağlık sorunudur. Kişinin yaşamı boyunca herhangi bir yaşta yakalanabileceği bu rahatsızlık 40 yaşından sonra istatistiksel olarak artış göstermektedir. Erken tanının oldukça önemli olduğu bu göz hastalığında kalıcı görme kaybı gibi istenmeyen sonuçlarla da oldukça sık karşılaşılmaktadır.

Glokom Hastalığı Nedir

Glokom Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Oldukça sinsi bir seyirde ilerleyen bu hastalık, ilk dönemlerinde genellikle belirti vermemektedir. Bu nedenle de erken tanı oldukça zorlaşmaktadır. En ileri belirtisi görme kaybı olan hastalığın başlangıç aşamalarında hasta genellikle özellikle sabahları beliren baş ağrısı, göz çevresinde ağrı, bulanık görme ve ışığa bakıldığında rahatsızlık duymaktan şikayetçi olmaktadır. Hastaların bir kısmı ise bu belirtilere baş dönmesi ve kusmanın da eklendiğini belirtmektedir.

Glokom Hastalığı Neden Oluşur?

Genetik yatkınlık yani aile bireylerinden birinde bu rahatsızlığın olması durumu öncelikli sebepler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle ailesinde glokom bulunan kişinin yıllık göz muayenesi yaptırması ciddi önem teşkil etmektedir.

Glokom Hastalığı Nedenleri

Şeker hastalığı ve genellikle bu hastalığa eşlik eden tansiyon rahatsızlıkları (hipertansiyon ve hipotansiyon) glokom rahatsızlığına sebep olan başlıca faktörlerdendir. Bu nedenle bu rahatsızlıklara sahip olan kişilerin düzenli göz muayenelerine gitmesi erken teşhis ve tedavi sürecinde oldukça önemli olmaktadır.

Migren, şiddetli anemi ve derece oranı yüksek miyop/hipermetrop hastaları da risk taşıyan bireyler arasında bulunmaktadır.

İlaç, lazer ve cerrahi tedavi olmak üzere farklı tedavi yöntemleri ile semptomlarının giderilip kontrol altına alındığı bu göz rahatsızlığının erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle her yaşta bu rahatsızlığa maruz kalınabileceğinin bilincinde olarak yıllık göz muayeneleri ile gerekli önlemler alınmalıdır.

 Fil Hastalığı Nedir? 

Diğer sağlık ile ilgili yazılarımızı incelemek için https://dengelibeslenmek.com/kategori/saglik/  adresine tıklayabilirsiniz. Onlarca sağlık ile ilgili yazılarmızı okuyarak hastalıklar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..