Diyet Listeleri

Geçmişten Günümüze Diyet Programları Nasıl Değişti?

Diyet, çok eski zamanlardan beri uygulanan bir beslenme düzeni. Doğru ve sağlıklı beslenme anlamına gelse de çoğu zaman zayıflamak için kullanılıyor. Geçmişten günümüze bakıldığında ise diyet programları birçok değişime uğramış. Yakın zaman için düşünüldüğünde, diyet anlayışı aç kalarak kilo vermekti. Günümüzde ise değişim; tamamen az ve sık yiyerek, aç kalmadan kilo vermeye dönüştü.

Bu şekilde insanlar hem aç kalmıyor hem de vücudun aslında açlık sonrası her gıdayı yağ yapması gibi bir sorun ile de karşı karşıya bırakmıyor. Bunun sağlanması son derece basit bir diyet programı ile oldu. Hiç yemek yememek, az yemek yemek gibi durumların ötesinde az ve sık yemek gibi bir program ile zayıflama anlayışının ortaya çıkması söz konusu oldu.

1820’lerde Diyet Programları

1820 yıllında İngiliz Lor Byron kilo vermek için yemekten önce bir bardak suyun içine 3 yemek kaşığı sirke koyarak içmenin zayıflatacağını söylemişti. Su ve sirke ile günümüzde de kilo verme yönteminin olduğunu biliyoruz. 1820’li yıllardan gelen bu anlayış peki doğru mu? Bakıldığında sindirimi hızlandırma konusunda etkili olabilir. Mide hastalıklarının tedavisi konusunda da öneriliyor olduğundan, bu zamana kadar herhangi bir olumsuz durum yaşanmamıştır. Ancak bilinmesi gereken, zayıflatma konusunda kişinin gıda tüketimi konusunda gerekeni yapmıyor olmasının böyle bir çözüm ile zayıflamayı getirmeyeceği. Çünkü yediğiniz gıdanın kalori anlamında çok olması durumunda, sirke tüketimi ile tamamen yakılması mümkün değildir. Bunu değerlendirmeniz halinde, diyet uygulaması ile birlikte olduğunda sindirimi hızlandırıyor olmasının bir avantaja dönüştüğünü söyleyebiliriz.

zayıflamak için yapılması gerekenler

1930’larda Greyfurt Diyeti

Karşımıza çıkan bir diğer yöntem ise 1930’lardan geliyor. Greyfurtun yağları aktif bir şekilde yakıyor olduğu iddiasının hemen ardından, insanlar her öğünde bir greyfurt tüketmeye başladı. Greyfurt diyeti olarak geçen bu diyet yöntemi, aslında meyve tüketiminin yağ yakılmasını hızlandırmasından kaynaklandı. O dönemler için greyfurt olan anılan bu durum, şimdilerde ise bir kişinin diyet yapmasının direkt olarak daha fazla meyve tüketimi ile olması gerektiğini söylüyor. Kişiler için yapılacak olan uygulamalarda mutlaka diyette sindirimi kolaylaştıracak, sindirime destek olacak meyveler ile bir beslenme düzeninin oluşturulması gerektiği söyleniyor.

 Diyette Greyfurt Nasıl Tüketilmeli 

1954 Tenya Diyeti

1950’lilerin ortasında, diyet ile zayıflama anlamında bir ilk yaşandı. Opera sanatçısı olan Maria Calla, bağırsak kurdu diyeti ile 30 kilo verdiğini açıkladı. Tenya olarak bilinen bu diyet, direkt olarak bir kişinin olumlu sonuç aldığı ve 30 kilo gibi büyük bir sayı olmasından ötürü o dönemde epey ses getirdi.

Tehlikeli bir yöntem…

Evet, gerçekten bu yöntem ile kilo veren sanatçı Maria Callas, parazitlerle dolu bir hap yuttu. Ardından bu hap ile yağ yakımı gerçekleşti.  Ancak tehlikeli olan durum ise oluşan parazitlerin 30 cm uzunluğuna kadar ulaşmalarının mümkün olması. Bu uzunluğa gelen parazitler aynı zamanda diğer bölgelerinde tüketimine başlayabiliyor. Sonucunda ise bu beslenme yetersizliği sebebi ile ölüme kadar götürebiliyor. Son derece üzücü sonuçları olduğundan, günümüzde denenmiyor. Sağlıksız olduğu kanıtlanmış olan yöntemler arasında.

Çiğdeme Diyeti

Çiğdeme diyeti ile ünlü olan Horace Fletcher 20.yy’da çiğneme diyetini duyurdu. Bu diyet, bir besinin sulanana kadar yani 32 – 80 kez arasında iyice çiğnenmesi gerektiğini söylüyor. Çiğnemeden sonra ise artığı tükürmek gerekiyor. Bilimsel olarak bir kanıtı olmayan bu diyet, ünlü kişiler tarafından uygulanarak olumlu sonuç verdiği yönünde açıklanmıştır. Ancak o zamanlar için de aynı şekilde reklam ya da kişilerin diyeti uygulatmaya çalışmaları ile olabilir. Çiğneme diyeti ile çiğnemek ve tükürmek şeklinde bir durum, kişinin kilo vermesinden ziyade, hiçbir şey yemiyor olmasından ötürü aç kalmasına neden olabilir.

Az ve Sık Yiyerek Kilo Vermek

Günümüzde en son uygulanan diyetlere bakıldığında, kişinin aç kalmadığı diyetler olduğunu söylemek mümkün. Son dönemde insanların aç kalmadan kilo verebilirsin söylemleri üzerinden kilo vermek için harekete geçtiği de bilir. Bu durum aç kalmaya tahammülü olmayan insanların, sık sık ve az yiyerek aslında açlığı öteleme işlemi olarak görülebilir. Direkt olarak siz de az ve sık yiyerek, kilonuzu zabit tutmak, daha çok kalori yakmanız halinde ise kilo vermek konusunda bir adım atabilirsiniz.

Diyet programları günümüzde hem içerik hem de uygulama olarak değişti.

Uygulama konusunda değişim ara öğün sayısı artışı ile oldu. Daha sık yemek yemenin sağlanması açısından ara öğün sayısının arttırıldığını söyleyebiliriz. Ancak bunun dışında kişilerin ana yemek konusundaki öğünleri ve öğün sayıları yapılan diyet programına göre değişiklik gösterebiliyor. Ara öğün sayısı da aynı şekilde diyet programına göre 2 ya da 4 kez olabiliyor. Sayısı programa göre ayarlanıyor.

İçerik olarak ise daha çok protein tüketiminin olduğu içerikler ile diyet programları uygulanıyor. Ayrıca farklı yöntemlerin geliştirilmesi ile daha sık kişilerin diyet sırasında kendisini ödüllendirdiği zamanlar var. İçerik tamamen farklı olabiliyor. Kişinin yaptığı diyetin türü, diyetin uygulama alanı, kişinin kilosu ve yaşı gibi hususlar üzerinden de kilo vermek için uygulanan diyetlerde içerik değişebiliyor.

Mide Ameliyatları

Günümüzde kilo vermenin çığır açtığı yöntemler arasında mide ameliyatları var. Aslında mide ameliyatlarının da geçmişten günümüze değişmesi söz konusu olmuştur. Nasıl mı? Bunun için ilk etapta kelepçe uygulamaları yapılırken, daha sonrasında mantığın aynı olduğu ancak yöntemin farklı olduğu mide küçültme ameliyatları geliştirilmiştir. Bu sayede kişinin çok daha hızlı şekilde kilo vermesi de sağlanmış olacaktır. Spor yapmadan, sadece yeme içme kontrolü ile kilo vermenin  mümkün olduğunun en önemli göstergesidir. Kilo vermek için en büyük kıstasın kişinin gıda tüketimi olduğunu gösteren yöntemdir.

Midenizin küçültülmesi ile doktor kontrolünde çok yüksek miktarlarda kilo verebilirsiniz.

Gelişen teknik ve yöntemler ile doğal yöntemler arasında olmasa da en hızlı kilo verme yöntemleri arasında gösterilmektedir. Doktor kontrolünde kişinin kilo vermesi sağlanır. Bunun çok daha hızlı olmasını sağlamak açısından ve daha az kontrol gerektirmesi açısından mide küçültme ameliyatları ile kilo vermek mümkün oluyor. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, siz de kilo vermenin daha hızlı olması için uzman görüşü alarak hareket edebilirsiniz.

 En Hızlı Kilo Verme Yöntemleri 

Bölgesel kilo verme yöntemlerinde ışın teknikleri…

Liposuction gibi yöntemler, direkt olarak inatçı yağların yakılması için uygulanan yöntemdir. Bu yöntem için de son dönemde çok fazla ilginin olduğunu söylemek mümkün. Bakıldığında bölgesel zayıflama konusunda da dünya çapında çığır açılmıştır. Diyet listelerinin değişmesi, insanların ameliyat ile zayıflaması beraberinde insanların bölgesel zayıflamayı ışın yöntemleri ile yapması çok daha doğal bir çözümdür. Bu sebeple inatçı olan yağlardan kurtulmak için uygulananlar arasındadır.

 Bölgesel Zayıflama Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

Bakıldığında geçmişten günümüze diyet yapmak, kilo vermek, zayıflamak çok farklı evrelerden geçerek bu zamana kadar gelmiştir. Elbette zayıflamanın her geçen daha kolay olması, teknolojinin de gelişmesi ile olmuştur. Gelişen yöntem ve teknikler ile zayıflamak artık çok daha kolay bir hal almıştır.

Profesyonel teknik ve yöntemlerin uygulanmasında önemli olan bu alanda uzman olan kişilerden destek almaktır. Sağlığınızı tehlikeye atmadan, uzman desteği ile kilo vermek mümkündür. Geçmişten günümüze zayıflama örneklerine teknolojik gelişmeler ile yenileri de eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..