Sağlıklı Beslenme

Gebelik Dönemi Beslenmede Püf Noktalar

Hamile iken nasıl beslenilir?

Annelerin en özel dönemlerinden birisi gebelik dönemi beslenme özelinde çeşitli durumları da beraberinde getiriyor. Doktorlar aracılığıyla hızlı bir perhiz ya da diyet durumu başlandığı gibi çok daha aşırı yemek tüketimleri görülebiliyor. İki canlı olmasından dolayı günlük besin tüketiminin artması sonucunda çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınması da muhtemeldir. Peki, gebelik dönemi beslenmede püf noktalar nelerdir?

Hamilelikte Ana Öğünlere Ara Öğünler

Gebelik dönemi günlük hayatın temel işleyişini ilerleyen günlerde bozabilmektedir. Bununla birlikte devamlı olarak iştah durumlarının ortaya çıkması da muhtemeldir. Bundan dolayı ana öğünlerle birlikte kişinin ara öğünlere başlaması ve düzenli bir şekilde bunu devam ettirmesi gerekir. Kahvaltı ile birlikte öğlen yemeği ve akşam yemeği mutlak surette olmalıdır. Buna ilave olarak 3 ara öğün ile de gerekli kalsiyum ve demir ihtiyaçları karşılanır. Günlük 300 kaloriye ihtiyaç duyan hamile kadınların karbonhidratla birlikte yağlı yiyeceklere karşı daha iştahlı olduğu da görülmektedir. Gün içerisinde bir kase kadar yoğurt ya da bir elma gibi ara öğün tüketimleri kişinin her anlamda dengelenmesini sağlar. Akşam yemeğine kadar aç beklenilmesi sonucunda çok daha fazla ve plansız tüketim yapılacağı unutulmamalıdır.

 Kilo Vermek İsteyen Kişinin 1 Günü Nasıl Olmalı?

Gebelik Dönemi Beslenme

Bol Sıvı Tüketimi Hastalıkları Engeller

Gebelik döneminde protein ağırlıklı beslenme gerekli olduğu kadar sıvı alımı da şarttır. Özellikle günlük 3 litreye kadar su içilmesiyle daha rahat bir hamilelik dönemi geçirilebilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda ortadan kalkar. Bununla birlikte kadınların en çok korku duydukları erken doğum riskini de bol sıvı tüketimiyle engellemek mümkündür. Kabızlık şikayet durumları da oluşmazken daha rahat hareket edilmesi için lifli gıdalarda sıvılarla alınabilir. Kayısı, kuru üzüm, yulaf, kuruyemiş ve kepekli makarnalar bol miktarda alınabilecek besinlerdendir.

 Hamilelikte Uzak Durulması Gerekenler

Hamilelikte Beslenme Uyarıları

  • Hamile olunduğunun öğrenilmesiyle birlikte başta sigara olmak üzere alkol ürünlerinden tam anlamıyla uzaklaşılması gerekir.
  • Hamilelik boyunca çiğ etten uzak durulması da faydalı olacaktır.
  • Toprakla uğraşmak zorunda kalınması halinde mutlak surette eldiven ve benzeri araçlar kullanılmalıdır.
  • Doktor tarafından önerilmeyen ve gerekli olmayan vitamin kullanımında bulunulmamalıdır.
  • Mümkün olduğunda taze gıdalar tüketilmeli ve kafein içerikli sıvıların alınması sınırlandırılmalıdır.
  • Tuzlu yemeklerden uzak durulması gerekli olurken konserve ürünlerin kullanılmaması da tavsiye edilir.

 Ebru Şallı Hamile Egzersizleri

hamilelikte diyet

Hamilelik Kiloları

Hamilelik sürecinde kadınların en çok dikkat ettikleri konulardan bir tanesi de kilo almamaya çalışmaktadır. Kilo durumu doğrudan kişinin yaşıyla ve kilosuyla orantılı olurken fazla kilo alımlarının bebekle bir ilgisi yoktur. Bununla birlikte kilolu kadınların hamile kalması durumunda 10 kilo kadar alması kaçınılmazdır. Ancak çoğu zaman 7 kilo civarında olduğu da bilinir. Bununla birlikte kaç kilo alındığının bebek sağlığıyla ilgili bir duruma işaret etmediği de unutulmamalıdır. Hamilelik dönemi beslenme doğum sonrasında da bir süre devam ettirilir. Bu sayede herhangi bir besin kaybı olmaması sağlanır.
Hesaplama yapılması istenirse kişinin 12 kilo alması durumunda ideal bir durum ortaya çıkar. Doğumla birlikte 6 kilo kaybedilir. Sonrasında ise su kaybından dolayı da ilk haftada 8 kiloluk bir kayıp olması kaçınılmazdır. Aşırı bir kilo kaybı olmama durumunda ise birkaç hafta sonra spora başlanılabilir. Ancak diyet durumlarına hemen başlanılması önerilmez. Özellikle emzirme döneminde yapılacak diyetlerin bebeğin gelişimine olumsuz etki edeceği de bilinmelidir. En azından 6 ile 8 ay sonrasında bir diyet programı yapılması çok daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..