Sağlık
Trend

Gbs Hastalığı Nedir? Gbs Hastalığı Nedenleri

GBS Hastalığı Nedir?

Tam adı Guillian Barre Sendromu olan GBS hastalığı kol, kas zayıflığı, bacak ve bedenin diğer birçok bölgesinde refleks, karıncalanma, uyuşma ve duyumsama kayıplarına sebep olan, tedavisi olan bir nörolojik, yani temelde beyinsel bir hastalıktır. Oldukça nadiren rastlanan ve merkezi sinir sistemine etki eden bu hastalığa sahip insanlar 0 iyileşebilecekleri gibi bu hastalık uzun vadede, felce, kalıcı sinir hasarlarına hatta ölüme neden olabilir.

gbs Hastalığı tedavisi

Görülme sıklığının ise herhangi bir limiti bulunmamaktadır. Hemen her yaşta rastlanan bir hastalıktır. Ancak bu hastalık dünya genelinde 100 binde 1 ya da 2 aralığında bir görülme oranına sahiptir. Kadınlara kıyasla erkeklerde 2 kat daha fazla görülmektedir. Bir tür gevşek felç hastalığı olan GBS bulaştığı hastalarda kısa süre içerisinde kendini belli eder. Temel olarak bu hastalıkta bedenin immün sistemi kendi sinir sistemi hücrelerini tehlike olarak algılar ve saldırır. Sinirlerin etrafını saran miyelin dokusu zarar görerek bedenin genel işleyişinde birtakım aksaklıklar ve bozukluklar meydana gelir. İlerleyen bir hastalık olduğundan dolayı erken teşhis ve erken tedavi hayati önem taşımaktadır.

gbs hastalığı nedir

GBS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

-Duyu bozuklukları
-Bacak ve kollarda dokunma duyusunda kayıp
-Kalp ritim sorunları
-Yutma zorluğu
-Yüksek tansiyon
-Merdiven çıkmada zorluk ya da yürümede aksaklıklar
-Kol, parmak, bilek ve ellerde iğne batma hissi, uyuşma ya da karıncalanma hissi
-İdrar yaparken ya da tutarken zorlanma

GBS Hastalığına Ne Sebep Olur?

Tam olarak nedeni bilinmese bile hastalığın nedenleri hakkında çalışmalar devam etmektedir. Genel olarak bakteriyel enfeksiyonlardan sonra görülen bir hastalık olduğundan dolayı viral veya bakteri enfeksiyonlarının neden olduğu düşünülmektedir. Eğer yukarıda belirtilen belirtilere sahipseniz mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

GBS Hastalığı Tedavisi

Hastanın durumuna göre değişkenlik gösteren tedavi sürecinde, yoğun bakım servisinde ya da normal yatış prosedürleri altında sürdürülmektedir. Tedavi esnasında hastanın düzenli ve sistemli olarak tansiyon, nabız ve solunumu gözlemlenir. Genelde nefes almada zorluk çeken hastalara solunum cihazları yardımıyla solunumları stabil hale getirilir. Bu sırada hastanın kanı alınarak bir makine yardımıyla özelleştirilmiş bir filtreleme işleminden geçirildikten sonra vücuda tekrar geri verilir. Böylelikle hastalığın ilerleyişi durdurularak tedavi başarıyla tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..