Sağlık

Fil Hastalığı Nedir?

Fil Hastalığı Tanımı

Fil hastalığı Kol ve bacakların şişmesi ile kendini belli eden fil hastalığı bir diğer adıyla lenfödem, bağışıklık sistemindeki lenf bezlerinde olan tıkanmalar şeklinde ortaya çıkar. Hücreler arası boşlukları dolduran sıvının dengede kalabilmesi için sürekli olarak süzülmesi ve kan dolaşımına karışması gerekmektedir. Lenf sıvısı adı verilen bu sıvı lenf sistemi tarafından kontrol edilir. Lenf bezleri, kanallarında oluşan hasarlara ve doğumsal anomalilerden dolayı hücreler arası sıvının dengesinde bozulmalar oluşabilir. Lenf bezlerinde meydana gelen tıkanıklıklar lenfteki sıvının boşaltılmasını negatif yönde etkiler, kol ve bacaklarda sıvı birikmesine neden olur. Bunun sonucunda da şişlikler meydana gelir.

Bu durum fil hastalığı olarak adlandırılır. Fil hastalığı sağlık açısından önemlidir. Belirtilerin ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra hastalık teşhis edilip tedaviye başlanmazsa hastalık kötüleşebilir. Fil hastalığının en belirgin belirtisi olan şişlik, vücudun birçok bölgesinde ortaya çıksa da genellikle kol ve bacakları etkiler. Ortaya çıkan şişlikler hastalığın başlangıcında geçici olabilir, daha sonra etkisi artıp azalabilir. Fakat fil hastalığının tedavisinin geciktirilmesi durumunda belirtiler daha da ağırlaşır, oluşan şişlikler daha kalıcı ve rahatsız edici hale gelir.

fil hastalığı nedir
fil hastalığı nedir

Fil hastalığının en temel belirtileri şunlardır:

-Parmaklar da olmak üzere kol ve bacakların şişmesi
-Ağrı ve rahatsızlık hissi
-Hareket kabiliyetinin sınırlanması
-Derinin kalınlaşması
-Sürekli meydana gelen enfeksiyonlar
-Ciltte meydana gelen kıvrımlar
-Deriden sıvı sızması

Fil hastalığının neden olduğu bu belirtilerin şiddeti hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Fil hastalığının en çok ortaya çıkma nedeni lenf bezlerinin kanser tedavisi için çıkarılmış olmasıdır. Bunun dışında lenf hastalığının yani fil hastalığının oluşumunda etkili olan diğer faktörler şunlardır:

-Kanser tedavisinde görülen ışın tedavisi
-Bazı ameliyatlar sonucunda lenf yollarının hasara uğraması
-Travmalar
-Enfeksiyonlar
-Sivrisinekler aracılığı ile bulaşan parazitler
-Lenf sisteminin yapısına ilişkin olan kalıtsal hastalık ve anomallikler

Fil hastalığı teşhisi bireylerde hastanın kaç yaşında olduğu, hastalığın hangi düzeyde olduğu ve günlük hayatta ortaya çıkardığı olumsuzlukların hepsi değerlendirilerek fil hastalığı için süreç planlanır. Fil hastalığının şimdiye kadar bulunmuş tam bir tedavisi yoktur. Yalnız hücreler arasındaki sıvı birikimini en aza indirmek, sıvının akışını kolaylaştırmak amacıyla tedavi uygulayarak hastalığın neden olabileceği ciddi  sorunları önlemek mümkündür. Fil hastalığı tedavisi sürecinde bir cildiye doktorundan da destek alınarak yapılması gereken cilt bakımı ve tedavisi yapılmalıdır.

Fil hastalığı korunma yolları

Fil Hastalığından Korunma Yolları

Fil hastalığının tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey hijyendir. Ayrıca ilk başlarda doktorlar tarafından çeşitli spor ve egzersizler önerilir. Fil hastalığında yapılması gerekenler şunlardır:

-Kolumuzu temiz tutmalıyız ve cilt bakımı yapmalıyız.
-Banyo yaptıktan sonra ve gün içerisinde cilde nemlendirici sürülmelidir.
-Manikür yapılmamalıdır. Tırnak etleri kesilmemeleridir.
-Riskli kol kaşınmamalıdır.
-Kolumuzu kaşırken aşırı bastırmamalıyız.
-Kullanılan kremler kozmetik olmamalıdır.
-Koltuk altı ve bacak kılları temizlenirken elektrikli tıraş makinası kullanılmalıdır.
-Cildi tahriş edecek şeylerden uzak durulmalıdır.

Hastalıkların tedavisi ile ilgili diğer yazılarımızı https://dengelibeslenmek.com/kategori/saglik/ adresinden okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..