Sağlık

Ferritini Değerini Düşüren Yiyecekler

Ferittini Nedir?

Öncelikle ferritin nedir onu bilmek gerekir. Ferritin; bir tür protein kompleksidir. Demirin depolanması salınması ve çözünmesinden sorumludur. Halk arasında demir deposu olarak adlandırılır. Kan dolaşımında ve hücrelerde bulunur. Laboratuvar testi ile kolayca ölçülür. Çeşitli sebeplerle bazen bu protein azalmakta ve olumsuz etkileri olmaktadır. Bu azalma yiyeceklerden de kaynaklanabilmektedir. Bazı yiyecekler demir emilimin engellemekte veya demirin düşmesine sebep olmaktadır. Beslenmeyle yakından ilişkilidir. Ferritini değerini düşüren yiyecekler listesine dikkat edilmelidir.

Ferritini Değerini Düşüren Yiyecekler

 Sağlığınız İçin Faydalı Olan Gıdalar

Kalsiyum Yönünden Zengin Gıdalar

Süt, yoğurt, peynir, sardalye, somon, incir ve şalgam demir emilimini olumsuz etkilemektedir. 50 mg ya da altında tüketilirse çok etkisi olmamaktadır. 300- 600 mg ve üzeri kullanımda bir hayli etkili olmaktadır. Haşhaş, susam, chia tohumu dahil olmak üzere tohumların çoğu yüksek miktarda kalsiyum içermektedir. Bu ve benzeri tohumların da tüketiminde ölçüye dikkat etmek gerekmektedir. Her besin ölçülü kullanılmalıdır.

Ferittin Nedir

Fitat İçeren Gıdalar

Baklagiller ve tam tahıllar fitat denen, demir emilimini olumsuz etkileyen bileşikler içerir. Bunların dışında fitat bileşeni fındık, tohumlar, ekmek, pirinç, bezelye, tahıl ve soya içerisinde de bulunmaktadır. Ölçülü tüketmek, aşırıya kaçmamak ferritinin düşmemesi için dikkat gerektirir. Bunlar non-hem besinlerdir. Demir alımını artırdığı gibi, yanlış kullanımda demir emilimini olumsuz etkilemektedirler.

Oksalat İçeren Gıdalar

Oksalat, ester ya da asit tuzudur. Demir emilimi olumsuz etkiler. Pancar, lahana, çay, çikolata, ravent, fesleğen, maydanoz, ıspanak oldukça yüksek miktarda demir içeren ancak oksalat bulunan besinler oldukları için emilimi zordur ve demiri olumsuz etkiler.

Bunlardan başka çay ve kahve demir emilimini engellemektedir. Gün içinde çok fazla çay-kahve tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Sağlık için ferritin önemli bir proteindir ve bu konuda bilgi sahibi olmak, doğru beslenmeye önayak olacaktır. Besinlerin ferritin üzerindeki bu olumsuz etkilerini en aza indirmekse C vitaminiyle birlikte kullanmaktan geçer. Yetersiz beslenme, dengesiz ve düzensiz beslenme de ferritin üzerinde ne yazık ki olumsuz etki sağlar. Güne demir yönünden zengin besinlerle başlamak, bu eksikliği doğal yollardan giderecektir. Yeteri kadar su tüketimi de demiri olumlu etkiler, emilimini artırır. Bitki çaylarını çok fazla tüketmek, bilinçsiz şekilde kullanmak da demiri olumsuz etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..