Sağlık
Trend

Felç Hastalığı Nedenleri

Felç nedir? Felç hastalığı geçer mi?

Halk arasında inme olarak da bilinen felç, beyne giden kan ve oksijenin kesilmesi ya da kısmen yavaşlaması durumunda oluşan beyin hasarıdır. Oksijen alamayan beyin dokuları ölmeye başlar. Felcin oluştuğu bölgede kalıcı ya da geçici hasarlar meydana gelir.

 Felç (İnme) Çeşitleri Nedir?

İskemik İnme: Damarlar kan pıhtısı ya da yağ birikmeleriyle tıkanmaları sonucu oluşur. İnme çeşitlerinin %90’a yakını iskemik inmedir. Hemorajik inme (kanamalı inme): Beyin dokusu içindeki kanamalardır. Yani beyindeki kan damarlarından beyne kan sızıntısı olduğunda meydana gelir. Görülme sıklığı daha azdır ancak %30’luk bir kısmı ölümcüldür.

Felç nedenleri

İnme (Felç) Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Sigara kullanımı: Sigara kullanımı damarlara zarar verip tıkanıklıklara yol açarak inmeye neden olabilir. Sigara kullananlarda felç riski yüksektir.

Yüksek Kolesterol: Yüksek kolesterol damar tıkanıklığı riskini artırdığından dolayı felç riskini de artırır.

Hatalı beslenme ve hareketsizlik: Fazla kilolar, aktivite yetersizliği ve yanlış beslenme alışkanlıkları sağlık açısından en büyük düşmanlardır. Kalp damar hastalıkları riskini artırırlar.

Diyabet: Diyabet beyin damarlarının hastalanmasına neden olduğundan dolayı felç riskini de artırır.

Aşırı alkol tüketimi: Kan basıncını artırdığından dolayı inmeye neden olabilir. İdeal miktar kadınlarda bir kadeh, erkeklerde ise iki kadehtir. Fazlası tüketilmemelidir.

Uyuşturucular: Uyuşturucu madde kullanımı genellikle hemorajik inmeye neden olurlar. Özellikle damar içi madde kullanımı yüksek inme riski içerir.

Atriyal Fibrilasyon: Bilinen adı kalp ritim bozukluğudur. Felce neden olan etmenlerden biridir.

İlerleyen yaş: Yaş ilerledikçe felç geçirme ihtimali daha da yükselir. 60 yaş üstünde risk %75 daha fazladır ve yaş ilerledikçe bu oran daha da artar.

 Pan Hastalığı Nedenleri 

Felç çeşitleri

Kişinin Felç geçirdiği nasıl anlaşılır, Felç belirtileri nelerdir?

Kişide ani konuşma güçlüğü, hareketlerinde kısıtlanma, yürüme güçlüğü, koordinasyonsuzluk varsa, ani görme kaybı yaşıyorsa, vücudun belli bölgesinde (özellikle kol ve bacaklarda) uyuşma varsa, ani ve şiddetli baş ağrıları yaşıyorsa felç geçiriyor olma ihtimali vardır.

Felçte tedavi süresi uzadıkça hasar miktarı artar, iyileşme oranı azalır ve kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Erken müdahale yapılıp beyin hasarı en aza indirilebildiği takdirde daha erken ve hızlı düzelme sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..