Egzersizler

Ebru Şallı Hamile Egzersizleri

Hamileyken yapılması gereken hareketler

Ebru Şallı hamile egzersizleri çocuk bekleyen hanımefendilerin en çok tercih ettiği egzersizler arasında yer almaktadır. Türkiye’de pilates denilince akla gelen kişi olan Ebru Şallı, hamileler için beş temel hareket gösterdi. Bu beş temel hareket, normal bir hamilelik geçiren ve düşük tehlikesi olmayan kadınlar için geçerlidir. Herhangi bir omur sorununuz, olması gerektiğinden daha fazla eklem ağrınız oluyorsa doktorunuza danışmadan bu hareketleri yapmayınız. Ayrıca bu hareketlerin rahatlama amacıyla olduğunu unutmayınız. Herhangi bir zorlamada hareketleri yapmayı bırakınız.

Ebru Şallı Hamile Egzersizi Hareketleri

Nefes

Ebru şallı hamile nefes egzersizi
Ebru şallı hamile nefes egzersizi

Bu bir oturma pozisyonudur. Doğru nefesin nasıl olacağını gösterir. Mata dik bir vaziyette oturun, dizlerinizi kırıp kendinize doğru azıcık çekin. Dizleriniz kırık vaziyette göğüs hizanızda olmalıdır. Ayaklarınız topuktan parmak ucuna kadar mata değmeli. Kollarınız vücudunuzun iki yanında, parmak uçlarınız mata değer pozisyonda olmalı. Nefesi önce burnunuzdan alın, omuzlarınızı yavaş yavaş dizlerinize doğru yaklaştırın, bu aşamada omurganızın dik olması gerekmez. Nefesini tutarak kapandığınız dizlerinizin arasından 4 – 5 kere nefes alıp verin. Nefesi derin bir biçimde burnunuzdan alıp üfleyerek ağzınızdan verin. Daha sonra omurlarınızın tek tek açıldığını hissedecek şekilde ağır ağır oturma pozisyonunuza dönün.

Bacaklar

Ebru şallı hamile bacak egzersizi
Ebru şallı hamile bacak egzersizi

 

Ebru Şallı hamile egzersizleri arasında ikinci bahsedeceğimiz hareket bacaklar için. Hamilelik döneminde şişen bacaklar ve ayakları rahatlatmak için yapılan harekettir. Matın üzerine yan yatın, mata gelen kolunuzu kırarak elinizle başınıza destek verin. Matın üzerindeki bacağınızı dizden, matın dışında doğru kırın. Mata değmeyen tarafınızdaki bacağınızı açabildiğiniz kadar açın. Bu hareketinizin başlangıç pozisyonudur. Açtığınız bacağınızı önden arkaya doğru daire çizer gibi hareket ettirin. Her harekette nefesi burundan alıp ağızdan üfleyerek çıkarmayı unutmayın. Hem sağ hem de sol bacak için on ikişer kez tekrarlayın.

Kalça

Ebru şallı hamile kalça hareketi
Ebru şallı hamile kalça hareketi

Matın üzerinde kedi pozisyonu alın. Yani dizlerinizi kırın. Hem elleriniz hem de dizleriniz matta olsun. Sırtınızı dik tutun, ellerinizi omuz hizasında açın, kollarınızı gergin bir biçimde dik tutun. Bacaklarınız kapalı olsun. Yüzünüz her zaman karşıya baksın. Savrulmadan kontrollü olarak nefes alıp verin. Ayak parmak uçlarınız gergin olsun. Nefes verirken sağ bacağınızı kırık bir vaziyette yukarı doğru kaldırın. Parmak uçlarınız gergin bir biçimde tavana bakmalı. Kalçanızı çıkarmamaya çalışın. Bu hareketi her bir bacak iki on iki defa yapın.

Kedi strech’i

Ebru şallı hamile kedi strech'i egzersizi
Ebru şallı hamile kedi strech’i egzersizi

Önceki harekette olduğu gibi kedi pozisyonu alın. Bu sefer omurgaları çalıştıracağız. Nefes alırken kalçayı içeri doğru çekin, omurganız kavisli bir hal olacaktır. Nefes verirken omurları açarak yavaş yavaş kedi pozisyonuna geri dönün. Boyun ve baş omurga ile hareket etmeli.

Deniz Kabuğu Strech’i

Ebru şallı hamile deniz kabuğu strechi egzersizi
Ebru şallı hamile deniz kabuğu strechi egzersizi

Sırtınız dik bir biçimde dizlerinizi kırarak matın üzerine oturun. Sırtınızın düz olmasına dikkat edin, yüzünüz karşıya baksın. Elleriniz parmak uçlarınızla birlikte mata değsin, kollarınız dik olsun. Ellerinizi öne doğru uzatarak mata mümkün olduğu kadar yaklaşın. Sırtınız biraz kamburlaşacaktır. Nefes alın, nefes verirken eski pozisyonunuza geri dönün.

Sitemizdeki diğer egzersizlere https://dengelibeslenmek.com/kategori/egzersizler/ adresinden ve diyetlerin listelerine https://dengelibeslenmek.com/kategori/diyetler/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..