Sağlıklı Beslenme
Trend

Doğanın Mucizesi Brokoli

Brokolinin Yararları

Çok fazla sevilmemesine rağmen muhteşem bir besin kaynağı olan brokolinin faydalarını sizler için derledik. İçeriğinde sakladığı folat, betakaroten, kalsiyum, demir, çinko, lutein ve tiamin gibi insan sağlığı için önemli vitamin ve minareleri barındıran, doğal bileşenleri sayesinde, antioksidan etki gösteren brokoli, insan sağlığını güçlendiren nadide bir besindir.

Diyet Yapanlar İçin En İdeal Besin Brokoli

Diyet yapanlar, zayıflamak için doğru besinleri arayanların menülerine brokoliyi mutlaka eklemesi gerekmektedir. Bir Porsiyonunda yaklaşık olarak 35 kalori barındırdığından, İnsan vücüdu tarafından depolanmaz, hızlıca yakılır.

Kansere Karşı Etkili bir Silah Brokoli

Brokoli, Kanser hücrelerinin gelişmesini sağlayan HDAC’ı inhalasyona uğratan ve yavaşlamasına neden olan Sulforan ve kükürte sahiptir. Başta Meme, Rahim kanserleri olmak üzere akciğer, karaciğer, kolon kanseri gibi birçok kanser türüyle savaşır.
İçeriğinde barındırdığı selenyum’da yine kanser ile savaşan güçlü bir mineraldir.

 Arda’nın Mutfağı Brokoli Çorbası Tarifi

Brokolinin sağlığa yararları

Brokoli saçların beslenmesine yardımcı olur

İçeriğinde bulunan A,C, B12,B5 vitaminlerin yanı sıra, saçlar için çok önemli olan çinko mineralini barındırır. Düzenli olarak tüketilen brokoli, Saçların sağlıklı kalmasını sağlayan sebum’un üretilmesinde yardımcı olur.

Mide ve Bağırsak Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Mide ve Bağırsak sorunlarında, içerdiği lif miktarından ötürü bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar, Lifler vücuttaki suyun bağırsaklarda depolanmasını sağlayarak bağırsağın ihtiyacı olan suyu sağlar. Kolit gibi iltihabi bağırsak hastalıklarında, içerdiği magnezyum sayesinde bağırsaklarda ciddi bir rahatlama sağlar.
Hamilelik döneminde yaşanan kabızlık ve bağırsak sorunlarının giderilmesinde yardımcı olur. Bağırsakların düzgün çalışarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

 Sağlığınız İçin Faydalı Olan Gıdalar

Brokoli Kolesterolü Dengeler

Brokoli ciddi miktarda lif içerir ve bu lifler vücutta harika bir antioksidan etki yaratırlar, Kolesterol sorunu olanların yeterli miktarda brokoli tüketmesi kötü, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Bağırsaklarda besinlerin çözülmesine yardımcı olan safra asitini dengeleyerek toksinlerin hızla vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Beyniniz için Çok Faydalı

İçerdiği K vitamini beyin gelişimi için çok faydalıdır. Brokoli içeriğinde var olan B vitamini beyin hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlar ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyuculuk gösterir. Strese ve depresyona karşı savaşır.

Brokolinin Diğer Faydaları

  • İçerdiği A vitamini gözlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
  • Cilt sağlını korumaya yardımcıdır.
  • Haftada birkaç kez tüketilen brokoli kanserle savaşır.
  • İçerdiği sülfür sayesinde damar tıkanıklıklarına karşı etkilidir.
  • Kalp Sağlığını korumaya yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..