Sağlıklı Beslenme
Trend

Diyette Tavuk Nasıl Yenmeli?

Diyet tavuk pişirme yöntemleri, diyette tavuk yenmeli mi?

Tavuk muazzam bir protein ve enerji deposudur. Diyet programları uygulanmaya başlandığında en çok yoksunluğu hissettiğimiz değerler arasında da protein ve enerji üst sıralarda yer alır. Dolayısıyla haşlanmış ya da ızgarada yağsız bir şekilde pişirilmiş tavuk diyet listelerinin önemli ürünlerinden biridir.

Tavukla kilo vermek hem lezzetli hem de sağlıklı olduğu için kulağa son derece hoş geliyor. Fakat kilo vermek için yola çıktığınız diyet dönemlerinde tavuğu yanlış yöntemlerle hazırlamanız kilo vermenize yardımcı olmasını bir yana bırakın daha çok kilo sorunuyla karşı karşıya kalmanıza bile neden olabilir. Bu nedenle listesinde tavuk olan bir diyete başlamadan önce “Diyette Tavuk Nasıl Yenmeli?” sorusunun cevaplarını net bir şekilde bilmeniz büyük önem arz ediyor.

Diyet Dönemlerinde Tavuk Tüketimi

Çağımızda en büyük sorunlardan biri obezite. Obezite zamanla insan bünyesinde çeşitli hastalıkların yerleşmesine neden oluyor. Fazla kilolar sonucu diyabet, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi önemli hastalıklar ile karşı karşıya kalınıyor. Fazla kilolardan kurtulmak gerek ve onun için düzenli beslenme, düzenli eksersiz ve tabii ki diyet yapmak gerekiyor.

Diyet denildiğinde tavuk eti ilk akla gelen protein kaynaklarından biri oluyor. İyi bir protein kaynağı olması yanında, demir, fosfor, B3, B6, piridoksin ve B5 vitaminlerini bünyesinde bulundurması onu diyet listelerinin vazgeçilmez bir unsuru olarak ortaya çıkarıyor. Ayrıca kolesterol yönünden nerede ise sıfıra yakın içeriği kalp ve damar hastalıkları açısından tavuk etinin önemini daha da arttırıyor.

Kilo Vermede Neler Etkilidir?

Diyette Tavuk Derisi Tüketmeyin!

Diyette Tavuk yenmeli mi?

Diyette tavuk nasıl yenmeli? sorusuna verilecek ilk cevap derisinden kurtulmak olabilir. Tavuk etini tüketirken dikkat edilmesi gereken çok önemli püf noktaları var. Aksi takdirde yukarıda saydığımız tavuk etinin cazibelerini kaybedebilirsiniz. Öncelikle tavuk etini tüketirken tavuk etini derisinden kesinlikle ayırmanız gerekli. Şunu bilmelisiniz ki eşit miktardaki derisi ayıklanmış tavuk etinin kalorisi ayni miktardaki derisi ayıklanmamış tavuk etine göre nerede ise %40 daha az.
Özellikle kilo vermek amacı ile diyet yapanların tavuk etinde daha çok yağ içeren kalça(but) kısmından kaçınması ve tavuk etinin yağsız göğüs kısmını tercih etmelerinde fayda vardır. Fakat tavuğun but etinin göğüs etine nispeten daha çok B12,B1,demir,  çinko ve sodyum içerdiklerini de bilmekte fayda var.

 Diyette Tavuk Nasıl Yenir

Diyette tavuğun pişirme yöntemi çok önemli

Tavuk etinin pişirilme yöntemi de önemli bir faktördür. Öncelikle diyet yapanlar yağda kızartılmış tavuk etinden kesinlikle kaçınmalıdır. Haşlama, ızgara veya fırında buğulama yöntemleri ile pişirilen tavuk eti çok daha sağlıklıdır. Hafif veya orta derece ateşte uzun sürede pişirilmelidir. Etin sıcaklığı 70 C’nin üstüne çıkmalıdır ki içindeki zararlı maddelerden arınsın. Izgara yaparken kesinlikle ateş ile temas etmemelidir ve çok pişirilip kurutulmamalıdır; aksi takdirde protein, mineral ve vitamin kayıplarına neden olur.
İster zayıflama amacıyla, isterse diyabet, yüksek tansiyon veya kolesterol gibi amaçlar ile diyet yapsınlar, tavuk etini tüketirken sebze ve bakliyatlar eşliğinde tüketmeleri daha bir dengeli beslenmeye sahip olacaklardır.  Özellikle tavuk etinin üstüne sıkılacak birkaç damla limon suyu etteki demir mineralini açığa çıkaracak ve vücudun demir emilimini artıracaktır.
Tavuk eti dışarıdan gelecek bakterilere ve mikroplara karşı açık olduğu için oda sıcaklığında 2 saatten fazla bulundurmayın. Buzdolabında veya derin dondurucuda saklayın. Mümkünse pişirir pişirmez tüketin.

Diyet Tavuk Tarifi

Malzemeler
200 gram küçük küçük doğranmış tavuk göğsü
1 adet havuç
2 adet arpacık soğan
1 çorba kaşığı tereyağı
Tuz, kara biber, pul biber
Yapılışı
Tavuk göğsü, havuç ve arpacık soğanları bir tencereye alın ve tüm malzemeler su altında kalacak seviyede içme suyu ekleyin. Bir tutam tuz, kara biber ve pul biber serperek haşlanmaya bırakın. Su kaynamaya başladıktan sonra tereyağını ekleyin ve kısık ateşte 15 dakika kadar pişirin. Hazırladığınız diyet tavuk yemeğini suyuyla birlikte tüketin.

Haşlama Tavuk Göğüs Besin Değerleri

Besin değeri (1 porsiyon tavuk)Miktar
Karbonhidrat0 gram
Protein38 gram
Yağ1.13 gram
Lif0 gram
Kolesterol106 miligram
Sodyum117 miligram
Potasyum535.5 miligram
Kalsiyum22.5 miligram
Vitamin A27 iu
Vitamin C0 gram
Demir0.81 miligram

 Diyette Tavuk Nasıl Yenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..