Sağlıklı Beslenme

Diyette Tavuk Nasıl Yenmeli

Diyet tavuk pişirme yöntemleri

Çağımızda en büyük sorunlardan biri obezite. Obezite zamanla insan bünyesinde çeşitli hastalıkların yerleşmesine neden oluyor. Fazla kilolar sonucu diyabet, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi önemli hastalıklar ile karşı karşıya kalınıyor. Fazla kilolardan kurtulmak gerek ve onun için düzenli beslenme, düzenli eksersiz ve tabi ki diyet yapmak gerekiyor.

Diyet denildiğinde tavuk eti ilk akla gelen protein kaynaklarından biri oluyor. İyi bir protein kaynağı olması yanında, demir, fosfor, B3, B6, piridoksin ve B5 vitaminlerini bünyesinde bulundurması onu diyet listelerinin vazgeçilmez bir unsuru olarak ortaya çıkarıyor. Ayrıca kolesterol yönünden nerede ise sıfıra yakın içeriği kalp ve damar hastalıkları açısından tavuk etinin önemini daha da arttırıyor.

Diyette Tavuk Derisi Tüketmeyin!
Diyette Tavuk Derisi Tüketmeyin!

Tavuk Etinin Derisini Tüketmeyin

Fakat tavuk etini tüketirken dikkat edilmesi gereken çok önemli püf noktaları var. Aksi takdirde yukarıda saydığımız tavuk etinin cazibelerini kaybedebilirsiniz. Öncelikle tavuk etini tüketirken tavuk etini derisinden kesinlikle ayırmanız gerekli. Şunu bilmelisiniz ki eşit miktardaki derisi ayıklanmış tavuk etinin kalorisi ayni miktardaki derisi ayıklanmamış tavuk etine göre nerede ise %40 daha az.

Özellikle kilo vermek amacı ile diyet yapanların tavuk etinde daha çok yağ içeren kalça(but) kısmından kaçınması ve tavuk etinin yağsız göğüs kısmını tercih etmelerinde fayda vardır. Fakat tavuğun but etinin göğüs etine nispeten daha çok B12,B1,demir,  çinko ve sodyum içerdiklerini de bilmekte fayda var.

 

Diyette tavuğun pişirme yöntemi çok önemli

Tavuk etinin pişirilme yöntemi de önemli bir faktördür. Öncelikle diyet yapanlar yağda kızartılmış tavuk etinden kesinlikle kaçınmalıdır. Haşlama, ızgara veya fırında buğulama yöntemleri ile pişirilen tavuk eti çok daha sağlıklıdır. Hafif veya orta derece ateşte uzun sürede pişirilmelidir. Etin sıcaklığı 70 C’nin üstüne çıkmalıdır ki içindeki zararlı maddelerden arınsın. Izgara yaparken kesinlikle ateş ile temas etmemelidir ve çok pişirilip kurutulmamalıdır; aksi takdirde protein, mineral ve vitamin kayıplarına neden olur.

İster zayıflama amacıyla, isterse diyabet, yüksek tansiyon veya kolesterol gibi amaçlar ile diyet yapsınlar, tavuk etini tüketirken sebze ve bakliyatlar eşliğinde tüketmeleri daha bir dengeli beslenmeye sahip olacaklardır.  Özellikle tavuk etinin üstüne sıkılacak birkaç damla limon suyu etteki demir mineralini açığa çıkaracak ve vücudun demir emilimini artıracaktır.

Tavuk eti dışarıdan gelecek bakterilere ve mikroplara karşı açık olduğu için oda sıcaklığında 2 saatten fazla bulundurmayın. Buzdolabında veya derin dondurucuda saklayın. Mümkünse pişirir pişirmez tüketin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme yazılımınızı kapatın.