Diyette Patates Nasıl Tüketilmeli

Patates ile kilo verin

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde insanların sofrasından eksik olamayan, pratik ve lezzetli yemeklerin başında yer alan besinlerden birisidir patates. Bu lezzeti ve pratikliğiyle yaygın olan patates son zamanlarda diyetlerde kullanmasıyla da ayrı bir değer kazanmış durumda. Çünkü Lif değeri yüksek, bünyeyi güçlendiren, uzun süre tok tutma özelliğine sahip, ekonomik, kalorisi düşük, besin değeri böylesi yüksek, pratik ve pek çok kişi tarafından sevilen bir yiyeceğin zayıflamak isteyenlere de yarar sağlaması insanların dikkatini ayrıca çekiyor.

Patates Diyeti

Her diyette olduğu gibi, patates yemeği de doğru, kararında, düzenli, yoğurt ya da bol salatalar eşliğinde tüketilirse patates diyeti zayıflamaya ve beden sağlına daha çok faydası olacaktır. Eğer birey sıkı bir diyete başlamak niyetinde ise mutlaka bir uzman diyetisyene başvurması gerekir.
Diyet niyetine gün boyu patates ile beslenme şekli şöyle olmalıdır:

Patates Diyeti
Patates Diyeti

Kahve altıda bir adet kararında haşlanmış bir adet patates, yaklaşık beş veya altı kaşık yağsız yoğurt ile orta büyüklükte bir adet salatalık eşliğinde yenilmelidir. Öğle yemeği için yine haşlanmış bir adet patatesin yanında küçük bir kase yoğurt, bir parça ızgaralık et çeşidi ile herhangi bir meyveyi tüketilebilir. Akşam yemeğinde ise kişi haşlanmış bir adet patatesin yanında tüketeceği yoğurtun miktarını biraz daha arttırarak, ızgarada pişmiş az miktarda balık ile  bir çeşit salatayla günü tamamlayabilir.

Patates Diyetinin Zararları

Patates diyetini yapan kişiler, vücudun gereksinim duyduğu miktarda enerji almaları, arada et gurubu çeşitleri besinleri de tüketmeleri ve ağırlıklı olarak meyve ile sebzeyle beslenmeleri gerekir.  Aksi takdirde patates diyeti, zayıflamaya bir yararı olmadığı gibi insanın vücudunda halsizlik, enerji düşüklüğü, baş dönmesi, yorgunluk ve benzeri rahatsızlıklara yol açabiliyor. Anlaşıldığı gibi insanın bedeni için her besinin farklı bir faydası bir görevi ve fonksiyonu olduğu için patates tek başına tüketilir ise yarardan çok zarara yol açabiliyor. Çünkü hiçbir besin bir diğer besinin yerine geçemez ve vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi tek başına karşılayamaz. Sonuç olarak sosyal medyada paylaşılan bazı yanlış patates ve benzeri zayıflama-diyet listelerine dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın