Diyet Listeleri

Diyette Nasıl Tartılmalı

Tartıda artı rakam görmek diyet yapanların en büyük kabuslarından biri ve bu durum genelde diyetteki kişiyi olumsuz etkileyerek motivasyonunu düşürüyor ve kilo vermede başarısız olduğunu düşündürerek pes etmesine neden olabiliyor.

Bazen tartıda artış görmek normaldir

Diyet yapmaya başladığımızda çoğumuz çabalarımızın karşılığını bir anda görmek isteriz ve bu istek insanı her gün, hatta sabah akşam tartılmaya iter ki bu hiç doğru bir şey değildir. Her gün tartılmak son derece yanlıştır çünkü diyet yapıyor olsanız dahi kilonuzda günlük artışlar görmek normaldir. Bu durumun çeşitli sebepleri vardır ve bunlar günün hangi saatinde tartıldığınıza, açlık tokluk durumunuza, vücuttaki ödem ve idrar durumuna, hatta regl döneminde olup olmadığınıza bağlı olarak değişir.

Diyette Nasıl Tartılır

Tuzlu yiyeceklerin fazla tüketimi vücutta ödeme neden olarak size tartıda artı kilo olarak yansıyabilir. Duruma göre vücudunuzda 2-3 kg bile ödem birikebilir ve siz aslında yağdan kilo vermiş olsanız bile bunu tartıda göremeyebilirsiniz. Regl dönemi yaklaştığında ve özellikle reglin ilk günlerinde vücutta şişkinlik olacağından 1-1,5 kiloya kadar tartıda fazla rakam görebilirsiniz. Ayrıca yapılan spor sonrası da tartılmak da doğru değildir çünkü yine vücutta ödem birikebileceğinden dolayı doğru rakamı göremeyebilirsiniz.

Panik yapmayın!

Tartıda artı rakamlar gördüğünüz durumlarda hemen panik yapmayın, pes etmeyin! Diyetisyeninizin talimatlarını eksiksiz yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız sakin olun, diyetinize devam edin ve her gün tartılmayı lütfen bir kenara bırakın. Zayıflama aşamasındaki en önemli şeylerden bir azimdir.

Diyette Tartılmak

Ödem için yeşil çay ve su

Bol su içmeye ve yeşil çay tüketmeye çalışın. Ödemin en büyük düşmanı su ve yeşil çay! Ancak günlük 4 bardaktan fazlası uzmanlar tarafından önerilmiyor. Siz yine de en iyisi diyetisyeninizin önerdiği ölçüyü dikkate alın.

Tartı Gününüz olsun

Hafta bir kez belli bir tartı gününüz olsun ve o gün erkenden kalkın, hiçbir şey yemeden tuvalete çıktıktan sadece iç çamaşırlarınızla tartılın. Hatta mümkünse yağ-kas ölçümü yapan bir tartıda tartılmanızda fayda var çünkü bazen tartıda gördüğünüz artı rakamlar vücudun kas kütlesini artırdığını gösterebilir ve bu vücudunuzun dirençli olması ve daha hızlı metabolizmaya sahip olması açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..