Sağlıklı Beslenme

Diyette Nasıl Peynir Yemeli?

Hangi peynirler diyette yenmeli?

Kilo verme sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenmeye dayanan bir diyet programının yeri oldukça hem kilo verme noktasında hem de verilen kiloların kalıcı olmasında önemlidir. Sağlıklı bir diyet programı sürecinde her besin grubundan vücut için gerekli besin maddeleri alınmalıdır. Oldukça zengin bir kalsiyum, mineral ve vitamin deposu olan peynir ise diyet listelerinin vazgeçilmez bir unsuru olarak önemli yer tutmaktadır.

 1200 Kalorilik Diyet İle Kilo Verin 

Peynirin Diyet Listelerine Katkısı

Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde işlemesi ve ihtiyaç duyulan ana besin maddelerinin takviyesi açısından peynirin içeriği oldukça önemlidir. Bilindiği üzere peynirin başta tuz ve yağ oranı değişimi olmak üzere pek çok çeşidi bulunmaktadır; ancak ne çeşit olursa olsun A, E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve potasyum açısından oldukça zengin bir besin maddesi olarak listelerimize almamız gereken yiyeceklerdendir.

Diyette peynir

Diyet Listesi İçin Peynir Seçimi 

Peynir, içerdiği zengin vitamin ve mineral değerlerinin yanı sıra tuz ve yağ açısından da dikkate alınarak tüketilmelidir. Yağ ve tuz oranı düşük peynir çeşitlerinden tercih etmek diyet sürecinize olumlu katkıda bulunacaktır. Çünkü besleyiciliği yüksek olan peynir, bu sayede alınabilecek minimum kalori değerleri ile tüketilebilmektedir.

 1 Haftada 4 Kilo Verdiren Diyet 

Peynirin Diyet Sürecine Etkisi

Hem iştahın kontrol edilmesinde hem de vücuda alınan besin maddelerinin yakılması esnasında duyulan ihtiyaçtan ötürü su tüketimi oldukça önemlidir; ancak diyet yapan insanların çoğu bu detayı önemsememektedir. Gün içerisinde tüketeceğiniz peynir, içerisinde bulunan yağ ve tuz nedeniyle susuzluk hissiyatını çoğaltacak ve sizi su içmeye teşvik edecektir. Yağ ve tuz oranı düşük bir peynir dahi bu ihtiyacı arttıracak ve böylelikle vücuda alınan sıvı miktarı artarken, ödem oluşumunun da önüne geçilirken zayıflama sağlanacaktır.

Diyette peynirin önemi

Atıştırmalık Olarak Peynir Tüketimi

Diyet sürecindeki insanların yaşadığı problemlerin en önemlilerinden olan ani acıkmalar ve gece atıştırmaları, süreç içerisinde gerilemeye sebep olabilmektedir. Diyet yapanlarda psikolojik olarak gelen açlık hissinin yanı sıra ani kan şekeri düşüşleri de bu süreci zorlaştırmaktadır. Ancak, acıkma anında tüketilen bir kibrit kutusu büyüklüğündeki mümkün olduğunca yağsız ve tuzsuz peynir bu isteğin bastırılmasında oldukça ekili olmaktadır. Elbette bu süreçte ekmek tüketiminden uzak durulmalıdır.

Ezine Peyniri Kaç Kalori?

Ezine peyniri besin değerleri aşağıdaki gibidir ( 1 kibrit kutusu, 30 gram peynir)

BesinBesin Değeri
Karbonhidrat0.92 gram
Protein5.92 gram
Yağ7.46 gram
lif0 gram
kolestrol0 miligram
Sodyum364.8 gram
Kalsiyum144 miligram
Vitamin A32 iu
Demir0.2 miligram
Kalori93 kcal

100 gram Beyaz peynir besin değeri. ( beyaz peynir kaç kalori? )

BesinBesin değeri
Karbonhidrat2.53 gram
Protein20.38 gram
Yağ24.31 gram
Lif0 gram
Kolesterol70 mg
Sodyum704 mg
Potasyum126 mg
Kalsiyum690 mg
Vitamin A555 iu
Vitamin C0
Demir0.18 mg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..