Diyet ListeleriKilo VermekSağlıklı Beslenme
Trend

Diyette Nasıl Çorba İçilir?

Diyette Çorba İçilir mi? Diyette İçilebilecek Çorbalar

Diyet denilince hepimizin aklına ilk olarak gelen besinlerden biri hiç kuşkusuz çorba çeşitleridir. Kilo verme sürecinde çorba hem ihtiyacımız olan sıvıyı karşılaması hem de bu süreçte artan vitamin ihtiyacımıza cevap vermekte de yardımcı olması açısından önemlidir. Çorbanın bu yararlı etkilerinden sonra “Diyette çorba nasıl içilir?” sorusuna karşılık olarak birçok lezzetli ve pratik diyet çorba tarifi ortaya çıkmıştır.
Çorba yapılma olanakları çok çeşitli olduğu için çok sevilen bir yiyecektir. İstediğiniz her malzemeden yarım saat içerisinde lezzetli çorbalar yapmanız mümkündür. İsterseniz bir sebze çorbası yapın, isterseniz etli bir çorba yapın, isterseniz de mantar gibi malzemeleri kullanın, sizin seçiminize kalmış. Ne var ki bazı çorbalar diyet için diğerlerine göre zayıflama için daha uygundur. Diyet çorbalar olarak adlandırılan bu ürünler kilo verirken keyifle tüketilen besinler arasında yer almaktadır.

Evde Domates Çorbası Tarifi

Diyette İçilmesi Gereken Diyet Çorba Listesi

Zayıflamaya yardımcı olan çorba diyet listelerinin vazgeçilmez ürünlerinden biridir ve birçok diyette çorbaya yer verilir. Diyet çorba olarak bilinen ve zayıflama süreci için en uygun çorbalardan biri sebze çorbasıdır. Sebzeler vücudun dinginliğini sağlamasına ve toksinleri uzaklaştırmasına yardımcı olurlar. Sebzelerde protein gibi sindirimi zor besinler de pek bulunmadığından hazmı zor gıdalar değildirler. Bu yüzden gün boyu enerjik ve zinde olmanızı engellemezler. Ancak sebze çorbasının kremalı olmaması gerekmektedir. Çünkü krema yağlı bir malzemedir. Diyette amaç kilo vermek olduğu için krema uygun bir besin değildir. Tercih edilebilecek diğer çorbalar da şunlardır:

diyet corbasi

1) Ispanak Çorbası

Ispanak çorbasının da faydaları anlaşılmıştır. Ispanak çorbası çok iyi bir diyet yemeğidir. Ispanakta yüksek miktarda bulunan demir, yağların bağırsakta emilimini azaltarak aşırı kilo almayı önleyecektir. Ayrıca ıspanakta bulunan kortikotropin maddesi su atımını kolaylaştıracağı için kilo vermeyi sağlar.

Ispanak çorbası akşam yemeğinde tüketilmelidir. Özellikle yaz aylarında sabah tüketilmemelidir. Çok su kaybetmeyi sağladığından sıcak havalarda ıspanak çorbası içmek tehlikelidir.
Bir diğer mucize çorba ise mantar çorbasıdır. Mantar çorbası, protein ağırlıklı bir çorbadır.

ıspanak çorbası

Diyet Ispanak Nasıl Haşlanır

2) Mantar Çorbası

Diyet sırasında en çok karşılaşılan sorun yeterli proteinin alınamamasıdır. Etten ve et ürünlerinde uzak durulması sonucunda protein alınamamaktadır. Mantar çorbası yapısında bulundurduğu yararlı proteinler sayesinde tüm besinlerden ihtiyaç duyduğunuz kadar almanıza yardımcı olacaktır. Yine sebze çorbasındaki gibi kremasız olanı tercih edilmelidir.

diyet çorbası

3) Brokoli Çorbası

Brokoli çorbası lif açısından oldukça zengin olması nedeniyle hem bağışıklık sistemini güçlendirmekte hem de tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlamaktadır. Diyetleriniz için biçilmiş kaftan olan bu çorbanın tarifine geçelim şimdi de.

Kremasız Diyet Brokoli Çorbası Tarifi

Brokoli Çorbası Malzemeleri;
1 adet havuç,
Yarım kilo brokoli,
1 adet soğan,
1 adet patates,
2 su bardağı yarım yağlı süt,
2 yemek kaşığı tereyağı,
Zeytin yağı
Un.

Brokoli Çorbası Yapılışı;
Küçük küçük doğranan soğan, patates, havuç ve brokoli bir tencerede haşlanmaya bırakılır. Yumuşayan sebzeler blenderdan geçirilir. Başka bir tencerede un tereyağında kavrulur üzerine iki su bardağı süt eklenip karıştırarak pişirilir.

Evde Domates Çorbası Tarifi

Diyette Çorbayı Hangi Sıklıkla İçmek Gerekir?

Diyet sırasında çorba içilmesinde dikkat edilmesi gereken nokta beslenmeyi sadece çorbayla yapmamaya özen göstermektir. Vücudun katı gıdaya da ihtiyacı olduğu için sadece çorbayla beslenmek kilo vermeye yardımcı olmaz, aksine zorlaştırır. Doktorlar tarafından tavsiye edilen çorba tüketimi günde 3 kasedir ancak günde 5 kaseye kadar çıkılmasında bir sorun olduğu da gözlenmiş değildir. Yine de 7 kasenin üzerine çıkılmaması iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..