Diyette Nasıl Çorba İçilir

diyet corbasi

Zayıflamak isteyen insanların diyet yaparken tüketmeyi en çok sevdikleri besinlerden biri de çorbadır. Peki diyette çorba nasıl içilir?

Çorba yapılma olanakları çok çeşitli olduğu için çok sevilen bir yiyecektir. İstediğiniz her malzemeden yarım saat içerisinde lezzetli çorbalar yapmanız mümkündür. İsterseniz bir sebze çorbası yapın, isterseniz etli bir çorba yapın, isterseniz de mantar gibi malzemeleri kullanın, sizin seçiminize kalmış. Ne var ki bazı çorbalar diyet için diğerlerine göre zayıflama için daha uygundur.

Diyette Olması Gereken Çorbalar

Diyet için en uygun çorbalardan biri sebze çorbasıdır. Sebzeler vücudun dinginliğini sağlamasına ve toksinleri uzaklaştırmasına yardımcı olurlar. Sebzelerde protein gibi sindirimi zor besinler de pek bulunmadığından hazmı zor gıdalar değildirler. Bu yüzden gün boyu enerjik ve zinde olmanızı engellemezler. Ancak sebze çorbasının kremalı olmaması gerekmektedir. Çünkü krema yağlı bir malzemedir. Diyette amaç kilo vermek olduğu için krema uygun bir besin değildir. Tercih edilebilecek diğer çorbalar da şunlardır:

1) Ispanak Çorbası

Ispanak çorbasının da faydaları anlaşılmıştır. Ispanak çorbası çok iyi bir diyet yemeğidir. Ispanakta yüksek miktarda bulunan demir, yağların bağırsakta emilimini azaltarak aşırı kilo almayı önleyecektir. Ayrıca ıspanakta bulunan kortikotropin maddesi su atımını kolaylaştıracağı için kilo vermeyi sağlar.

Ispanak çorbası akşam yemeğinde tüketilmelidir. Özellikle yaz aylarında sabah tüketilmemelidir. Çok su kaybetmeyi sağladığından sıcak havalarda ıspanak çorbası içmek tehlikelidir.
Bir diğer mucize çorba ise mantar çorbasıdır. Bu, protein ağırlıklı bir çorbadır.

ıspanak çorbası
ıspanak çorbası

2) Mantar Çorbası

Diyet sırasında en çok karşılaşılan sorun yeterli proteinin alınamamasıdır. Etten ve et ürünlerinde uzak durulması sonucunda protein alınamamaktadır. Mantar çorbası yapısında bulundurduğu yararlı proteinler sayesinde tüm besinlerden ihtiyaç duyduğunuz kadar almanıza yardımcı olacaktır. Yine sebze çorbasındaki gibi kremasız olanı tercih edilmelidir.

diyet çorbası
mantar çorbası

Diyette Çorbayı Hangi Sıklıkla İçmek Gerekir?

Diyet sırasında çorba içilmesinde dikkat edilmesi gereken nokta beslenmeyi sadece çorbayla yapmamaya özen göstermektir. Vücudun katı gıdaya da ihtiyacı olduğu için sadece çorbayla beslenmek kilo vermeye yardımcı olmaz, aksine zorlaştırır. Doktorlar tarafından tavsiye edilen çorba tüketimi günde 3 kasedir ancak günde 5 kaseye kadar çıkılmasında bir sorun olduğu da gözlenmiş değildir. Yine de 7 kasenin üzerine çıkılmaması iyi olur.

Bir cevap yazın