Diyet Salata Nasıl Yapılır

Diyet Ege Salatası

Zayıflamak, formunu korumak ve öğünlerini hafif bir şeyler ile geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği en doyurucu ve sağlıklı gıda salatadır. Salatalar yöresel ürünlere göre çeşitlenebilir. Örneğin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ‘gavurdağı’ salatası bilinen ve sevilen bir salata türü iken, Batı Karadeniz Bölgesinde özellikle Bartın civarında Amasra Salatası bilinir ve sevilir.

Diyet Ege Salatası

Diyet Ege Salatası Kuzey Ege’ye özgü bir mevsim salatasıdır. Çok az zeytinyağı kullanılması, hiç tuz kullanılmaması ve tuzsuz peynir ile yapılması tuz diyeti yapanların ve zayıflama için diyet yapanların ilgisini çekebilir. Ayrıca salata da kullanılan peynir ve haşlanmış yumurta salatayı proteince zengin hale getirmektedir.

Diyet Salata Tarifi
Diyet Salata Tarifi

Diyet Salata Malzemeleri

1-100 gr kadar küp, küp kesilmiş tatlı Ayvalık sepet lor peyniri(tuzsuz)
2- 1 adet haşlanmış kabukları soyulmuş yumurta
3- 1 adet orta boy kırmızı soğan
4- 1 diş kuru sarımsak
5- 1 adet limon
6- 1 tutam taze nane
7- 1 tutam roka
8- 1 tutam reyhan
9- 3 veya 4 yaprak marul
10- 3 veya 4 adet Ayvalık kırma yeşil zeytin
11- 1 tatlı kaşığı Ayvalık sızma zeytinyağı
12- 2 adet büyük domates
13- Az miktar sumak
14- 2 veya 3 adet yeşil sivri biber (isteğe göre acı olabilir)
15- 1 adet orta boy salatalık
16- 1 tutam dereotu

Diyet Salata Hazırlanışı

Çukur bir tabağa soğanlar ince ince doğranır, üstüne küçük küçük kesilmiş bir diş sarımsak doğranır. Az miktar sumak ile soğan ve sarımsak öldürülünceye kadar ovulur Üstüne yeşilbiberler küçük küçük doğranır ve çok az daha ovma işlemine devam edilir. Kabukları soyulmuş iki adet domates küçük küçük doğranır. Salatalık da küçük dilimler halinde doğrandıktan sonra, ince ince doğranmış taze nane, roka, reyhan ve marul karışımın üstüne boşaltılır. Daha sonra küp, küp kesilmiş lor peyniri ve 3 veya 4 adet Ayvalık kırma yeşil zeytin karışımın üstüne dökülür. Salatanın üstüne limon suyu ve sızma zeytinyağı ilave edildikten sonra çukur tabakta iyice karıştırılır En son kabukları soyulmuş haşlanmış yumurta salatanın üstüne dilimlendikten sonra dereotu ile süslenir ve servis yapılır.

Bir cevap yazın