Sağlıklı Beslenme
Trend

Diyet Reçeli Nasıl Yapılır

Diyette reçel yenir mi? Diyet reçel tarifi.

Değişik birçok meyvenin su ve şeker eşliğinde kaynatılması ile yapılan bir çeşit tatlıdır. Reçel yapımı çok uzun yıllara dayalı bir alışkanlıktır. Asıl çıkış amacı taze meyveleri kurutma dışında saklanması için yapılan bir yöntemdir. Şeker henüz insan hayatına girmeden önce reçeller bal, pekmez veya doğal tatlandırıcılarla yapılırdı. Fakat bu zaman içinde değişime uğradı ve şekerin bulunması ve maiyetinin daha düşük olması sebebiyle reçeller kalorisi yüksek besinlere dönüştü. Diyet ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve artan şeker hastalığı sebebiyle insanlar doğal ürünlere yeniden yönelmeye başladılar. Doğal ürünler sağlıklı bir yaşamın ana besin kaynaklarıdır.

Diyet Reçeli

Diyet Reçel Nasıl Yapılmalı?

Diyet reçel lif oranı yüksek şeker oranı sıfır ve besleyici olmalıdır. Reçel yapılacak meyve veya sebze reçel yapılmadan önce iyice ayıklanmalı, yıkanmalı ve fazla suyundan arındırılmalıdır. Zayıflama ve diyet amaçlı yapılacak reçelin kalorisinin en aza indirilmesi gerekmektedir. Diyet reçelde çok tatlı meyveler yerine ekşi meyveler veya sebzeler kullanılmalıdır. Ayrıca reçeli tatlandıracak tatlandırıcının da doğal tatlandırıcı olması gerekmektedir. Bal, pekmez ve ya agave  benzeri tatlandırıcılar doğal tatlandırıcılardır. Diyet ürünlerinde daha fazla bu tatlandırıcı kullanılmaktadır. Agave şurubu  kan şekerini  beyaz şeker oranla daha yavaş yükseltmektedir. Böylece pankreas,  kan şekerini çok daha  kolay kontrol edebilmektedir.

Diyet Reçeli Tarifi 

1 Kilo şeftali
1 Su bardağı elma suyu
2 Yemek kaşığı pekmez
1-2 adet limon tuzu

Yapılışı; Şeftalileri soyulur, çekirdekleri ayıklanır ve kare şeklinde doğranır. Tencereye alınan şeftalilerin üzerine elma suyu dökülür ve kısık ateşte 10 dakika kadar pişirilir. 10 dakika sonra karıştırılarak içine  pekmez ilavesi yapılır. Reçel katılaşıp pişinceye kadar bir süre kadar daha pişirilir. Pişirme işlemi bittiğinde limon tuzu ilave edilir. Bir taşım kadar daha kaynatılan reçel ocaktan alınır. Reçelin olup olmadığını anlamak için iyice kaynatılan reçelden, bir miktarı temiz ve kuru bir tabağa dökülür. Tabaktaki reçel soğuduğu zaman eğer olduğu yerde katı bir şekilde kalıyorsa ve reçel sağa,  sola doğru akmıyorsa olmuş demektir. Pişirilen reçel kuru ve temiz bir kavanoza konulur. Ağzı sıkı kapatılıp ters çevrilir.  Reçel soğuduktan sonra, tüketilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..