Sağlıklı Beslenme
Trend

Diyet Pizza Nasıl Yapılır

Diyetteyken Pizza Nasıl Tüketilmeli?

Diyet yaparken unlu yiyeceklerden, tatlılardan, abur cuburdan uzak durulması gerekir.  Ancak insanlar özellikle diyet yaparken birçok şeyden uzak kaldıkları için bazı yiyeceklere özlem duyup onu tüketmek isteyebilirler.

Bu anlamda pizza diyetteyken tüketilmemesi gereken yemeklerin başında yer alırken pizzayı sağlıklı hale getirerek tüketmek mümkündür. Peki, sağlıklı bir pizza nasıl yapılır?

Pizza Hamuru

Zayıflama mücadelesinde bir pizza hamuru yapmanın iki yöntemi vardır: Biri beyaz una göre daha sağlıklı unlar tercih ederek yapılır. Diğeri ise una muadil besinler kullanılarak yapılır.

Sağlıklı Unlarla: Diyet pizzanın sağlıklı undan yapılmasından kasıt hamurun tam buğday unu, mısır unu, yulaf unu, çavdarlı un gibi unlarla yapılmasıdır. Diyet pizza hamuru hazır tam buğday unu ya da çavdarlı unla yapılabileceği gibi yulafın mutfak robotundan geçirilerek un haline getirilmesiyle de yapılabilir.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır. Diyet türlerinin hiçbirinde maya önerilmez. Bu da pizza hamuru yaparken kullanılan kuru mayanın ya da yaş mayanın diyet pizza hamurunda kullanılmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle alınan pizza hamuru tarifi mayasız olmalı ve mayasız hamur tarifinde un değişikliği yapılmalıdır.

Una Muadil Besinlerle: Una muadil besinlerden kasıt ise; karnabahar gibi hamur haline getirilebilecek sebzelerdir. Hamuru sebzeyle yapılan bir pizzanın diyete uygun olması kaçınılmaz bir gerçektir.

Haşlanmış ve mutfak robotundan geçirilerek parçalanıp suyu sıkılarak neredeyse un haline getirilmiş karnabahar baharat ve yumurtayla birleştirilerek diyet bir pizzanın hamurunu oluşturabilir. Diyetisyen tarafından yasaklanmaması halinde karnabahar yerine patates de kullanılabilir.

Diyet Pizza

Pizzanın Üzerinin Dizaynı

İki yoldan biriyle hazırlanmış pizza hamuru yapışmaması için tereyağıyla yağlanmış ya da mısır unu serpilmiş tepsiye yayıldıktan sonra üzerinin dizimine gelindiğinde tercih paketli olmayan ürünlerden yana olmalıdır.

Normal pizzada kullanılan sosis, sağlıksız sucuk, salam, jambon gibi ürünler kullanılmaktan kaçınmalı bunların yerine domatesten hazırlanmış sosun üstüne eski kaşar serpilerek mantar, biber, taze mısır gibi sebzelerle pizza dizayn edilmelidir. Bu sebzelerin yanında zeytin, taze beyaz peynir, fesleğen, kırmızı etten yapılmış has sucuk, kavurma, et, tavuk ya da balık kullanılabilir. Damak tadına göre bu besinlerle diyet bir pizza dizayn edilebilir.

Sağlıklı beslenme kategorisindeki tüm yazılarımıza, tüm tariflerimize https://dengelibeslenmek.com/kategori/beslenme/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..