Sağlıklı Beslenme

Diyet Pankek Nasıl Yapılır

Diyetteyken Pankek Nasıl Tüketilmelidir?

Diyet yaparken en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri üç beyazdan uzak durmaktır: Un, tuz ve şeker. Pankek bunlardan ikisini barındırmaktadır. Şeker konulmadan sağlıklı alternatifler tercih edilerek pankek yapılabilirken un konulmadan pankek yapılması düşünülemez. Bu durumda una muadil besinlerin bulunması zorunludur.

Bu konuda en iyi değerlendirilebilecek seçenekler yulaf ve tam buğday unudur. Yumurta, süt, vanilya, şeker, kabartma tozu ve un karışımından oluşan pankek hamuru, içinden şeker çıkarılarak vanilya tozu yerine vanilya özütü, kabartma tozu yerine karbonat ve son olarak beyaz un yerine yulaf ya da tam buğday unu kullanılarak yapılabilir.

Yulafın mutfak robotundan geçirilerek un haline getirilip o şekilde kullanılması gerekir. Tüm bunların yanında önemli olan bir diğer husus da pişirme yöntemidir. Pankeki pişirmenin iki yöntemi vardır: tavada ve fırında.

Diyet pankek yapımı
Diyet pankek tarifi

Tavada Pankek Yapımı

Tavada diyet pankek pişirmek aslında normal pankek pişirme şeklidir. Bu pişirme yöntemini diyet sistemine uydurmak ise çok kolaydır. Tam buğday unu ya da yulaf unuyla hazırlanmış pankek harcı tavanın özelliğine göre yağlı ya da yağsız pişirilebilir.

Tavaya yapışmayacağı düşünülüyorsa yağ koymadan yapılabilir. Ancak yağ koymaya ihtiyaç varsa burada tercih edilen yağ önemlidir. Kesinlikle has tereyağı kullanılmalıdır. Tavada bu şekilde pişirilen pankek yeterince diyete uygun olacaktır.

Fırında Pankek Yapımı

Fırında pankek yapımı tavada yapılandan teknik olarak daha kolaydır. Ayrıca diyet yaparak zayıflama düşüncesinde olanlar için de daha iyi bir yöntemdir. Fırında pankek yapmak normal pankek yapmak gibidir. Harç malzemelerin miktarı haricinde aynıdır.

Yine tavada pişirmede olduğu gibi yapışma ihtimaline göre tepsinin yağlanması veya yağlanmaması düşünülebilir. Kesinlikle kullanılacaksa yağ tercihi yine tereyağı olmalıdır.
Alternatif olarak pişirme kâğıdı düşünülebilirse de pişirme kâğıdının yapımında nasıl bir yağ kullanıldığı bilinmediğinden diyet yapanlar açısından kullanılmaması daha uygundur.

Pankek Servisi

Yukarıda anlatılan aşamalar sona erdikten sonra şekersiz bir tabak pankeki tüketmek zor olabilir. Bu nedenle şekere alternatif olarak sağlıklı besinlerle pankek tüketilmelidir.

Mesela, marketlerde satılan paket bal haricindeki doğal bal veya yine paket olmayan doğal duttan üretilmiş el yapımı pekmez. Bu tarz doğal olan yapay tatlandırıcı olmayan yiyeceklerle pankek tatlandırılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme yazılımınızı kapatın.