Diyet Listeleri

Diyet Nedir?

Diyet listeleri

Diyet ilk duyduğumuzda bizleri ürküten bir sözcüktür. Genelde insanlar bu kelimeyi duyduklarında, çok hoşlarına gitmez. Bu da aslında diyet hakkındaki yetersiz bilgiden kaynaklanmaktadır. Sanıyoruz ki, diyet demek, aç kalmak, çok az yemek yemek (kibrit kutusu peynir gibi.), ya da yediğimiz her şeyin yasak olması demek. Oysaki bu bilgi yanlış bir bilgidir. Öncelikle diyetin tam olarak anlamını bilmemiz gerekiyor. Diyet, kişinin besinleri kendisi için en uygun olan miktarlarda tükettiği, belli sınırlar, kurallar çerçevesinde beslendiği bir beslenme programıdır. Ve aslında, sağlıklı ve dengeli beslenmektir.

Diyet programınız, bir beslenme uzmanı tarafından, sizin sağlık durumunuza, hayat şartlarınıza, sevdiğiniz, sevmediğiniz besinlere göre oluşturulur. Bu program sayesinde, miktarları belirlenerek, vücudumuzun gereksinimi olan besinleri dengeli bir şekilde tüketmemiz sağlanır. Böylelikle planlı, programlı bir şekilde beslenmeye başlarız, yani sağlıklı beslenmiş oluruz.

Diyet Nedir

Popüler Diyet Çeşitleri

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi fazla kilolar ve buna bağlı olarak obezitedir. Bu nedenle insanlar hızlı ve etkili bir biçimde kilo vermek için, çeşitli diyet türlerini araştırıp, aradıkları kriterlere göre tercihte bulunuyorlar. İşte en çok tercih edilen, popüler diyet çeşitleri:

Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti, dünyanın seçkin beslenme uzmanları tarafından 41 popüler diyet arasından birinci seçildi. Akdeniz diyeti, bol meyve, sebze, yeşillik, balık, yağ olarak ise bolca zeytinyağı içeriyor. Kırmızı et yerine bol bol balık ve tahıl tüketiliyor. Akdeniz diyetinin beyin sağlığına da fayda sağladığı, buna bağlı olarak insanlarda bilişsel yaşlanmayı geciktirdiği belirtiliyor.

Diyet Tarifleri

Dukan Diyeti

Prof. Dr. Pierre Dukan tarafından oluşturulan Dukan diyeti, dört aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle, ilk iki aşama, protein içeren besinlerin tüketilmesini kapsar. Üçüncü aşamada, karbonhidrat içeren besinler  tüketilir (ekmek, meyve vb.). Dördüncü aşamada ise, bazı meyveler hariç (muz, kiraz vb.) meyve grubundan ve ilk iki aşamada yer alan protein grubundan beslenilir.

Karatay Diyeti

Karatay diyetini  Dr. Canan Karatay tasarlamıştır. Karatay diyeti, protein ağırlıklıdır. Bu diyette az az, sık sık yemek yerine üç ana öğün bulunmaktadır. Ayrıca bu diyet, ekmeği tamamen besin programından çıkarmıştır. Ekmek tüketilmemektedir.

Karatay Diyeti Listesi

Karatay diyetinde doğal, işlem görmemiş ürünler tüketilir. Şeker ve tatlandırıcı içeren ürünler kesinlikle tüketilmemekte, besinler zeytinyağı ya da tereyağ kullanılarak düşük ısıda pişirilerek tüketilmektedir. Ayrıca ara öğünlerde herhangi bir şey yemek yerine, ayran, su, Türk kahvesi gibi içecekler tercih edilir. Ana öğünlerde ise sebzeler, et, balık, bol yeşillik bulunan salatalar ve bakliyat tüketilir.

karatay diyeti nasıl uygulanır ve Ramazanda Karatay Diyeti Nasıl Yapılır yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Ketojenik Beslenme

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyette karbonhidrat tüketimi azaltılır. Bunun yerine sağlıklı yağlar daha fazla tüketilir. Yağlı balık, hindistan cevizi yağı vb. yağlara daha çok yer verilir bu diyette. Ancak ketojenik diyet herkesin yapabileceği bir diyet değildir, çünkü yağ oranınız düşükse ve zayıfsanız halsizliğe yol açabilir. Özellikle diyabet hastaları olmak üzere, öncelikle doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Ketojenik Diyet Nedir? linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..