Diyet Ispanak Nasıl Haşlanır

Ispanak Haşlama

Yeme alışkanlığınızı düzene sokarken dikkat etmeniz gerekenler:

Yemeklerin nasıl pişirilmesi gerektiği önemlidir. Fakat bundan önce biraz ıspanağın faydalarından, kalori değerinden, nerelerde kullanılabileceğinden bahsedilmeli.

Ispanak kalori bakımından nasıl?

Ispanak kalori bakımından düşük değere sahiptir. Kış sebzeleri arasında vazgeçilmezdir. A, B1, B2, E vitaminleri bakımından zengin olan bu besin kansızlığa da iyi gelir. Mineral ve vitamin bakımından besleyici olduğundan diyet ritüelleri arasındadır. Kalori bakımından düşük olduğundan büyük porsiyonlar şeklinde tüketilebilir. Diyet listelerindeki potasyum ihtiyacını karşılamanın en iyi ve doyurucu yolu ıspanaktan geçer.

Ispanağın faydaları?

Ispanak sindirimi kolaylaştırır bu yüzden idrar söktürücü etkisi olur bu da zayıflamayı sağlar. Çiğ olarak salatalarda kullanılır lif açısından zengin olduğundan doyurucu etki gösterir. Ana öğünlerde bir kase yoğurtlu ıspanak tüketebilirsiniz. Ispanak A vitamini bakımından zengin olduğundan göz sağlığına faydalıdır, saç köklerini güçlendirir, kalsiyum açısından zengindir. İçerisinde ‘’ k ’’ vitamini bulundurduğundan idrarla beraber kalsiyum atılımını azaltır. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığı önler. Cildi besleyerek yaşlanmayı geciktirir. Mide ve cilt kanserini önler. Prostat kanseri oluşmasını engeller.

diyet ıspanak
diyet ıspanak

Ispanak nasıl haşlanır?

Ispanak miktarına yetecek boyutta bir tencereye önce su koyulur daha sonra ocağın altı yakılarak su ısınmaya bırakılır, ıspanağın yeşilliğini kaybettirmemek için bir miktar tuz atıp karıştırılır daha sonra içerisine yıkanmış ıspanakları atıp bir tahta kaşık yardımıyla tamamen suyun içinde kalacak şekilde bastırarak solması beklenir. Bir süre bekledikten sonra solunca bir tabağa alınır. Kaynamış olan suyu dökmek yerine zayıflama isteğinin tatmin olması için ılık bir şekilde içilir. Kısa bir sürede metabolizmanın hızlandığı görülür. Bu da ıspanağın sırrı.

Ispanak nerelerde kullanılır?

Ispanak yemeklerde, omletlerde, salatalarda, çorbalarda kullanılabilir. Ispanak köftesi yapılabilir. Hayal gücüyle birçok tarifte kullanılabilir, tabi az kalorili olmak kaydıyla.
Her şeyden önce sağlık hiçbir şeyden daha değerli değil kısa sürede çok kilo vermekten sakının. Sağlıksız diyetler yerine porsiyonları küçülterek ve gün içerisinde her zamanki alınan kaloriden daha düşük kaloride sağlıklı beslenerek kilolar verilebilir.

Her zaman en değeli sizsiniz. Fazla kilolar bir şekilde verilir sadece sağlıklı yollar ve biraz sabır ve istikrar.

Bir cevap yazın