Sağlıklı Beslenme
Trend

Diyet Gözleme Nasıl Yapılır

Tahıllı Gözleme Tarifi

Son zamanlarda karbonhidrat barındıran besinlerin çok fazla tüketilmesinden ötürü obezite hastalığı hızla yayılmış bulunmaktadır. Bu tüketimin en aza indirgenmesi için uzmanlar hamurdan yapılan besinlere alternatif üretilmesi gerektiğini savunmuşlardır. Bilindiği üzere unun ham maddesi olan buğday işlenerek farklı hallere getirilmektedir. İşlenmiş gıdalar ise büyük sağlık problemlerine yol açmaya başlamıştır işte tam bu sırada buğdayın diğer çeşitleri olan ve kan şekerini düzenleyen farklı tahıllar devreye girmektedir.Tam tahıllardan yapılan diyet gözleme hem sağlıklı hem düşük kalorili olmaktadır.

Tam Tahıllar Listesi

İşte kepekli, lifli ve vitaminli özellikleri sayesin de sindirime yardımcı olduğu bilinmektedir, işte bunlardan birkaçı;
1. Yulaf
2. Karabuğday
3. Mısır
4. Çavdar
5. Arpa
gibi pek çok diyet aşamasında kilo problemleri olan insanlar tarafından tüketilmesi ve kana daha uzun sürede karıştığı için bu buğday çeşitlerinin kullanılması uzmanlar tarafından uygun görülmüştür. Türk mutfağı ise hamur işi bakımından çok zengin olduğu için bu besinlerin farklı tahıl unları ile harmanlanmış tarifler ortaya çıkmıştır işte o alternatif tariften biri.

 Arda’nın Mutfağı Brokoli Çorbası Tarifi

Diyet Gözleme Tarifi

Hızlı bir şekilde yapılan tava gözlemesi zayıflama olgularına aykırı gelmeden tüketilmesi için çoğu marketlerde bulunan esmer una ihtiyaç vardır.

Diyet gözleme

Diyet Gözleme Malzemeleri

500 gr. esmer un
su
ıspanak
2 yemek kaşığı zeytinyağı
4 adet soğan
1 kilogram ıspanak
1 çay kaşığı tuz

Diyet Gözleme Yapılışı

Esmer un bir kaba alınır daha sonra az miktar da su eklenerek kulak memesi kıvamına gelene kadar karıştırılarak hamur elde edilir. Ortaya çıkan hamurlar eşit parçalara ayrılarak unlanmış tezgahta oklava yardımıyla açılır. Açılan hamurlar bir kenarda beklediği sırada soğan zeytinyağı ile kavrulur yıkanan ıspanaklar üzerine eklenir ve az miktarda tuzla birlikte kavrulma işlemi sürdürülür. Bu işlem bittikten sonra açılan hamurların içine elde edilen harç koyularak kenarlarından birleştirilip kapatılır. Kapatılan hamurlar az miktarda yağlanan tavada alt ve üst kısmı kızarana kadar değiştirilerek pişirme süresi devam eder. Pişirme süresi son bulduğuna ise diyet gözleme tarifi hazır duruma gelmiştir. Bu yemek hazırlanırken tuz ve yağın az miktarda kullanılması önemlidir, aksi halde uygun yemek olmaz.

 Basen Bölgesindeki Yağlar Nasıl Erir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..